Sault Ste Marie Kennel Club
Sunday, July 9, 2023 - Show-5



Related Results

Conformation

Friday, July 07 (Show-1)
Friday, July 07 (Show-2)
Saturday, July 08 (Show-3)
Saturday, July 08 (Show-4)
Sunday, July 09 (Show-5)
Sunday, July 09 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 08 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 08 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 09 (Obedience Trial-3)
Sunday, July 09 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, July 08 (Rally Trial-1)
Saturday, July 08 (Rally Trial-2)
Sunday, July 09 (Rally Trial-3)
Sunday, July 09 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:

-- Kassy McCartney --
MBIS MRBIS Can GCHS GCHex Am GCH Especially Classic Couture TD
"Versace"
Breeder/Owner: Yvonne van Wyk
Handler in Canada: Kassy McCartney


Best In Show
Judge: Sandy Gelinas
Pointer (German Short-Haired)  
Ch Coldwater's Mmm Mmm Good
Points: 74 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandy Gelinas
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Ch Keepsake's Fashion Icon
Points: 57
Best Puppy In Show
Judge: Sandy Gelinas
French Bulldog  
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandy Gelinas
Spaniel (English Cocker)   Meadowset Especially Spicey








Group 1 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Coldwater's Mmm Mmm Good
  Pointer (German Short-Haired)   16
Group 2nd   
GChS Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   15
Group 3rd   
GChS Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   14
Group 4th   
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   11
BPIG    Especially The Bees Knees   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Meadowset Especially Spicey   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Coldwater's Mmm Mmm Good



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rush's Just Another Werewolf



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Samphire Vivacious



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Sproul's Spirit Incredible Temptation

Best Of Opposite Sex
Lakota's My Hearts On Fire



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lakota's My Hearts On Fire

Reserve Winners Bitch
Saranac's Aim At A High Mark

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Pine Hollow's Artworks Country Rose



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Beauvert's Ripple Of Mischief

Select Bitch
Ch Vindalbakken's Dixieland Delight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Beauvert's Ripple Of Mischief

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Cortlands Oh Me Ducky

Best Puppy In Breed
Especially The Bees Knees



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Especially The Bees Knees

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bounce's First Widow At Ashke

Best Puppy In Breed
Bounce's First Widow At Ashke



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bounce's First Widow At Ashke

Reserve Winners Bitch
Bounce's It's A Lark!

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jaktpartners Eicca



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jaktpartners Eicca

Reserve Winners Bitch
Ally's Silver Emmy





Group 2 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   Ch Foxfire's I Have A Theory   Beagle   8
Group 2nd   
Ch McCartney's Celestial Phoenix
  Whippet   7
Group 3rd   
GCh Angelridge The Puck Stops Here
  Rhodesian Ridgeback   6
Group 4th    Lakilanni Kenya Resist   Greyhound   3
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Shadynook's Money Talks   Beagle   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxfire's I Have A Theory



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Lilac In The Sky-Pec Ameliasburgh

Best Of Opposite Sex
Prince Eddy Ameliasburgh Ont


Winners Dog: (1-0-0-1)
Prince Eddy Ameliasburgh Ont


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowdancer's It's A Wonderful Life


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Angelridge The Puck Stops Here

Best Of Opposite Sex
Angelridge Fancy Like Applebees On A Datenite

Select Bitch
Ch Angelridge Jack N Coke


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch McCartney's Celestial Phoenix







Group 3 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   2
Group 2nd    A King Is Made   Doberman Pinscher   1
Group 3rd    Ayka Vom Dunvanhof ()   Rottweiler   0
Group 4th No Entry
BPIG    A King Is Made   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
A King Is Made

Best Puppy In Breed
A King Is Made


Winners Dog: (1-0-0-0)
A King Is Made


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ayka Vom Dunvanhof ()



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ayka Vom Dunvanhof ()

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman







Group 4 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake's Fashion Icon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   3
Group 2nd    Syryn Song Of The Pipes   Cairn Terrier   2
Group 3rd   Ch Crickethill I'da Other One   Russell Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG         N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lola Montez
  Bull Terrier   0




Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Syryn Song Of The Pipes

Best Of Opposite Sex
Syryn Gotta Lotta Moxxi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Syryn Song Of The Pipes


Winners Dog: (1-1-0-0)
Syryn Song Of The Pipes


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Syryn Gotta Lotta Moxxi

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Crickethill I'da Other One



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keepsake's Fashion Icon







Group 5 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChB WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   14
Group 2nd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   10
Group 3rd   
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless
  Pug   9
Group 4th   
GCh Riesa N Passionpaps Keep Rockin The Boat At Rokila
  Papillon   8
BPIG   
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Delsols Moogie   Havanese   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Miso Miss Swipe Right

Best Of Opposite Sex
HLR Arcreya Resurgence

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Arcreya's Toasted Marshmallow


Winners Dog: (1-1-0-1)
HLR Arcreya Resurgence


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Arcreya's Toasted Marshmallow

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
Twinkle's Catch Me If You Cayenne

Select Bitch
Ch Amistosa's Tequila With Twinkle


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Riesa N Passionpaps Keep Rockin The Boat At Rokila

Best Of Opposite Sex
Ch Rokila N Riesa's Spellcaster

Best Puppy In Breed
Ch Rokila N Riesa's Spellcaster



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Reserve Winners Bitch
Algos Dora The Explorer

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless

Best Puppy In Breed
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln







Group 6 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   10
Group 2nd   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   8
Group 3rd   
Ch Suttella's Rewrite The Stars
  Dalmatian   6
Group 4th   
GChB Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   5
BPIG   
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   N/A
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bulldacious French Milk Maid

Best Of Opposite Sex
Pelee's A Move In The Ripe Direction

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bulldacious French Milk Maid

Best Puppy In Breed
Pelee's A Move In The Ripe Direction


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bulldacious French Milk Maid

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Lemon Chiffon with Willo N Yukou


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Suttella's Rewrite The Stars



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Best Puppy In Breed
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls



Winners Bitch: (0-1-0-1)
De Calida's Take No Balogna

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Amanda Miguel



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Algo's Breeze From The Skye



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dabalar's She Has The Midas Touch



Group 7 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Laureate Ode To Joy
  Shetland Sheepdog   15
Group 2nd   
Ch Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named
  Norwegian Buhund   10
Group 3rd   
Ch Boyero Yours Forever Llama
  Bouvier des Flandres   9
Group 4th   
GCh Herdabout 100 Smiles Per Hour
  Mudi   8
BPIG   
Laureate Ode To Joy
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Herdabout Happy Daze   Mudi   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip

Best Of Opposite Sex
Oenomel's Twist Of F@te

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Oenomel's Twist Of F@te

Best Puppy In Breed
Oenomel's Twist Of F@te


Winners Dog: (1-1-0-1)
Oenomel's Twist Of F@te


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Aussiezip Midnight Star Baby

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Casryn's Yippee Kai Yay

Best Puppy In Breed
Casryn's Yippee Kai Yay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Casryn's Yippee Kai Yay


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
FSR Autumn Rain

Best Puppy In Breed
FSR Autumn Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
FSR Autumn Rain

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Yours Forever Llama



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wild Wind's CoddleCreek River Of Dreams


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Herdabout 100 Smiles Per Hour



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named

Best Puppy In Breed
GCh Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Laureate Ode To Joy

Best Of Opposite Sex
Rivermyst Benjamin Franklin

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Rivermyst Benjamin Franklin

Best Puppy In Breed
Ch Laureate Ode To Joy


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Ennismoor Just Another Lie

Reserve Winners Bitch
Branstars Stylish Beauty

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Calawynn As You Like It



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By