Sault Ste Marie Kennel Club
Saturday, July 8, 2023 - Show-3



Related Results

Conformation

Friday, July 07 (Show-1)
Friday, July 07 (Show-2)
Saturday, July 08 (Show-3)
Saturday, July 08 (Show-4)
Sunday, July 09 (Show-5)
Sunday, July 09 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 08 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 08 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 09 (Obedience Trial-3)
Sunday, July 09 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, July 08 (Rally Trial-1)
Saturday, July 08 (Rally Trial-2)
Sunday, July 09 (Rally Trial-3)
Sunday, July 09 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:

-- Kassy McCartney --
MBIS MRBIS Can GCHS GCHex Am GCH Especially Classic Couture TD
"Versace"
Breeder/Owner: Yvonne van Wyk
Handler in Canada: Kassy McCartney


Best In Show
Judge: Robert Whitney
Spaniel (Welsh Springer)  
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
Points: 79 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Whitney
Schnauzer (Giant)  
Ch Lindsayleigh's Batman
Points: 63
Best Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
French Bulldog  
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
Spaniel (English Cocker)   Meadowset Especially Spicey








Group 1 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   15
Group 2nd   
GChS Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   14
Group 3rd   
GCh Pine Hollow's Artworks Country Rose
  Setter (English)   11
Group 4th   
GChS Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   10
BPIG    Especially The Bees Knees   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Meadowset Especially Spicey   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Coldwater's Mmm Mmm Good

Select Dog
GCh Lakota Hills Lord Of The Ring



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rush's Just Another Werewolf



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Samphire Vivacious



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sproul's Spirit Incredible Temptation

Best Of Opposite Sex
Lakota's My Hearts On Fire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sproul's Spirit Incredible Temptation


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lakota's My Hearts On Fire

Reserve Winners Bitch
Saranac's Aim At A High Mark

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Pine Hollow's Artworks Country Rose



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Beauvert's Ripple Of Mischief

Select Bitch
Ch Vindalbakken's Dixieland Delight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Beauvert's Ripple Of Mischief

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Especially The Bees Knees

Best Puppy In Breed
Especially The Bees Knees

Select Bitch
Cortlands Oh Me Ducky



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Especially The Bees Knees

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bounce's It's A Lark!

Best Puppy In Breed
Bounce's It's A Lark!



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bounce's It's A Lark!

Reserve Winners Bitch
Bounce's First Widow At Ashke

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st    Quiquen Phosphore   Norwegian Elkhound   8
Group 2nd   Ch Foxfire's I Have A Theory   Beagle   7
Group 3rd   
Prince Eddy Ameliasburgh Ont
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
Group 4th   
GCh Angelridge The Puck Stops Here
  Rhodesian Ridgeback   3
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Shadynook's Money Talks   Beagle   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Foxfire's I Have A Theory

Select Bitch
Ch Foxfire's Forget Me Not



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Prince Eddy Ameliasburgh Ont

Best Of Opposite Sex
Ch Lilac In The Sky-Pec Ameliasburgh


Winners Dog: (1-0-0-1)
Prince Eddy Ameliasburgh Ont


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quiquen Phosphore



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quiquen Phosphore

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Angelridge The Puck Stops Here

Best Of Opposite Sex
Angelridge Fancy Like Applebees On A Datenite

Select Bitch
Ch Angelridge Jack N Coke


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch McCartney's Celestial Phoenix







Group 3 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   3
Group 2nd   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   2
Group 3rd    Ayka Vom Dunvanhof ()   Rottweiler   0
Group 4th No Entry
BPIG    A King Is Made   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Puppy In Breed
A King Is Made


Winners Dog: (1-0-1-0)
A King Is Made


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ayka Vom Dunvanhof ()



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ayka Vom Dunvanhof ()

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman







Group 4 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake's Fashion Icon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   4
Group 2nd   Ch Crickethill I'da Other One   Russell Terrier   3
Group 3rd    Syryn Gotta Lotta Moxxi   Cairn Terrier   2
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group   
Lola Montez
  Bull Terrier   0




Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Syryn Gotta Lotta Moxxi

Best Of Opposite Sex
Syryn Song Of The Pipes

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Syryn Gotta Lotta Moxxi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Syryn Song Of The Pipes


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Syryn Gotta Lotta Moxxi

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Crickethill I'da Other One



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Toulin's Why Not Wilbur



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keepsake's Fashion Icon







Group 5 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Miso Miss Swipe Right
  Chihuahua (Short Coat)   15
Group 2nd   
GChB WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   12
Group 3rd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   8
Group 4th   
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless
  Pug   7
BPIG   
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Delsols Moogie   Havanese   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Miso Miss Swipe Right

Best Of Opposite Sex
HLR Arcreya Resurgence

Best Of Winners: (1-1-0-1)
HLR Arcreya Resurgence


Winners Dog: (1-1-0-1)
HLR Arcreya Resurgence


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Arcreya's Toasted Marshmallow

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
Twinkle's Chili N Spice N Everything Nice

Select Bitch
Ch Amistosa's Tequila With Twinkle


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Riesa N Passionpaps Keep Rockin The Boat At Rokila

Best Of Opposite Sex
Ch Rokila N Riesa's Spellcaster

Best Puppy In Breed
Ch Rokila N Riesa's Spellcaster



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Reserve Winners Bitch
Algos Dora The Explorer

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless

Best Of Opposite Sex
Jimary's Some Girls Do

Best Puppy In Breed
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln







Group 6 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   11
Group 2nd   
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   9
Group 3rd   
GChB Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   7
Group 4th   
Ch Suttella's Rewrite The Stars
  Dalmatian   6
BPIG   
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Pelee's A Move In The Ripe Direction

Best Of Opposite Sex
Bulldacious French Milk Maid

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pelee's A Move In The Ripe Direction

Best Puppy In Breed
Pelee's A Move In The Ripe Direction


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bulldacious French Milk Maid

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Suttella's Rewrite The Stars



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Best Puppy In Breed
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls



Winners Bitch: (0-1-0-1)
De Calida's Take No Balogna

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Amanda Miguel



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Dabalar's She Has The Midas Touch

Select Bitch
Ch Algo's Breeze From The Skye



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dabalar's She Has The Midas Touch



Group 7 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Laureate Ode To Joy
  Shetland Sheepdog   17
Group 2nd   
Ch Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named
  Norwegian Buhund   12
Group 3rd   
Ch Boyero Yours Forever Llama
  Bouvier des Flandres   11
Group 4th   
GCh Herdabout 100 Smiles Per Hour
  Mudi   10
BPIG   
Laureate Ode To Joy
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Calawynn Hit Me With Your Best Shot   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Oenomel's Twist Of F@te

Best Of Opposite Sex
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Oenomel's Twist Of F@te

Best Puppy In Breed
Oenomel's Twist Of F@te


Winners Dog: (1-2-0-1)
Oenomel's Twist Of F@te


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Aussiezip Majesty N Motion

Reserve Winners Bitch
Aussiezip Midnight Star Baby

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Casryn's Yippee Kai Yay

Best Puppy In Breed
Casryn's Yippee Kai Yay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Casryn's Yippee Kai Yay


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
FSR Autumn Rain

Best Puppy In Breed
FSR Autumn Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
FSR Autumn Rain

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Yours Forever Llama



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Avaloncoddlecreek Adreamisawishyourheartmakes


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sanhedrin's Black Marvel



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Herdabout 100 Smiles Per Hour



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named

Best Puppy In Breed
GCh Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Laureate Ode To Joy

Best Of Opposite Sex
Rivermyst N Redpine's Herdabout Deep Space 9

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Rivermyst N Redpine's Herdabout Deep Space 9

Best Puppy In Breed
Ch Laureate Ode To Joy


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Ennismoor Just Another Lie

Reserve Winners Bitch
Branstars Stylish Beauty

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Calawynn As You Like It



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By