Elsie Murray Canine Centre Society
Sunday, November 12, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Shawn Nichols
German Shepherd Dog  
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko
Points: 293 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Shawn Nichols
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 244
Best Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Collie (Smooth)   Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack
Best Baby Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Pomeranian  
Windmist Pinch Me I'm Dreaming








Group 1 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Upcountry's Perpetual Motion
  Vizsla (Smooth)   60
Group 2nd   
GCh Loretta Labs Persistence Of Memory
  Retriever (Labrador)   55
Group 3rd   
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   39
Group 4th   
Ch HH Shining Star At Nowwithem
  Pointer   31
BPIG    Tchesinkut's Mediangeles Shyver Me Tymber   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tierah & Bender's Frozen In Time
  Vizsla (Smooth)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lagottohill Zuccotto




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch HH Shining Star At Nowwithem




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Blacklace Top Shelf Scotch N'Soda

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Best Puppy In Breed
Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Winners Dog: (1-2-1-1)
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Opalisle Sunrise Prince Of Fire


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Reserve Winners Bitch
Ronevorg Fly The Maple Flag

Junior Puppy Bitch Class
1st Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Open Bitch Class
1st Ronevorg Fly The Maple Flag


Class results courtesy of: Classic Show Services


Winners Dog: (2-2-3-1)
Wherokoura And The Thunder Rolls

Reserve Winners Dog
Tashora Reflection of Dutton

Junior Puppy Dog Class
1st Wherokoura And The Thunder Rolls

Open Dog Class
1st Tashora Reflection of Dutton


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Westbrook's Full Throttle

Reserve Winners Bitch
Sweetgold Denim 'N Diamonds

Senior Puppy Bitch Class
1st Westbrook's Full Throttle
2nd Sweetgold Denim 'N Diamonds


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 15 pts (2-6-6-2)
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Opposite Sex
Ch Makaila's Pull And Peel

Best Of Winners: (2-6-6-2)
Soundviews One Mint Julep

Best Puppy In Breed
Tchesinkut's Mediangeles Shyver Me Tymber

Select Dog
GCh Blackpearl N Ynot Chief At Tanash

Select Bitch
Ch Makaila's Creme de la Creme


Winners Dog: (2-6-6-2)
Soundviews Blumanchew

Reserve Winners Dog
Artesian's Stuck In The Mud

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Artesian's Stuck In The Mud

Open Dog Class
1st Soundviews Blumanchew


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Kasomor's Quack Faster

Best Puppy In Breed
Ch Kasomor's Quack Faster



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Fieldgate's 007

Best Of Opposite Sex
Fieldgate's Champagne


4-6 Month Dog Class
1st Fieldgate's Keep Dreaming


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fieldgate's Champagne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate's Champagne


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Opposite Sex
Ch Kingdoms Royal Sweet Peach

Best Puppy In Breed
Kingdoms Reign Over The Land



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HuntersHeart Better Days Ahead


Winners Dog: (1-0-0-0)
HuntersHeart Better Days Ahead

12-18 Month Dog Class
1st HuntersHeart Better Days Ahead



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Sherlock's Got A Secret

Best Of Opposite Sex
GChS Sherlock's Right On Q

Select Dog
Ch Quinlan Moonlight In The Sky

Select Bitch
GCh Andsome Promise



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Andsome So Precious

12-18 Month Bitch Class
1st Andsome So Precious


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keypoint's My What A Guy That Gaston




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pack Saddles Malted Barley Cocktail



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Topknotz Murphy Mystic Ceili

Best Puppy In Breed
Topknotz Murphy Mystic Ceili

Select Dog
Ch Coomara's Oran Mor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Topknotz Murphy Mystic Ceili

Junior Puppy Dog Class
1st Topknotz Murphy Mystic Ceili



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Opposite Sex
Ch Upcountry's Brawny Knight At The Improv

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Jaseni & Tierah's Faery Queen


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ashmores The Eighth Note

Best Of Opposite Sex
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Ashmores The Eighth Note

Best Puppy In Breed
Ashmores The Eighth Note


Winners Dog: (2-1-0-1)
Ashmores The Eighth Note

Reserve Winners Dog
Target's Reign Of Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note

Senior Puppy Dog Class
1st Target's Reign Of Fire


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Target's Fire N Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Target's Fire N Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   24
Group 2nd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   19
Group 3rd   
Ch Prima's Watch Me Reach For The Moon
  Whippet   11
Group 4th   
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   9
BPIG   
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust
  Basenji   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Polo's The Royal Advisor

Best Of Opposite Sex
Polo's Rio Diamonds

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Best Puppy In Breed
Suni's Irish Cream With Polo


Winners Dog: (2-2-1-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Reserve Winners Dog
Polo's My New Design

Junior Puppy Dog Class
1st Suni's Irish Cream With Polo
2nd Polo's My New Design


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Reserve Winners Bitch
Polo's These Diamonds Are Rio

Junior Puppy Bitch Class
1st Polo's Rio Diamonds
2nd Polo's These Diamonds Are Rio


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust

Best Puppy In Breed
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Grandcru Bannock

Best Of Opposite Sex
Andare Windwood Runnin In Moonlight

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Grandcru Bannock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Grandcru Bannock

12-18 Month Bitch Class
1st Grandcru Bannock


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Wine Not Pinot Noir Of Course

Best Of Winners: (1-2-4-1)
Wyndragon Time Hoarder

Best Puppy In Breed
Wyndragon Time Hoarder

Select Dog
Ch Crossed Pines Pablo Creek Jude Of Courage


Winners Dog: (1-2-4-1)
Songbird's Master Of Mischief

Open Dog Class
1st Songbird's Master Of Mischief


Winners Bitch: (1-2-4-1)
Wyndragon Time Hoarder

Reserve Winners Bitch
Ushindi Tanest Inaya

Junior Puppy Bitch Class
1st Wyndragon Time Hoarder

12-18 Month Bitch Class
1st Ushindi Tanest Inaya


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Prima's Watch Me Reach For The Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Sailaway Pagani Imola




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hive's The Queen Bee
  Boxer   35
Group 2nd   
Ch CR Prince Charming
  Leonberger   31
Group 3rd   
GChS Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   27
Group 4th   Ch Anhara's Maybe Its Mabelline   Great Dane   25
BPIG    Legendale N KO's Luk Of The Draw   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bernergold In Your Dreams
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Hive's The Queen Bee

Best Of Opposite Sex
Mephisto's Handsome Devil

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mephisto's Handsome Devil

Best Puppy In Breed
Mephisto's Handsome Devil


Winners Dog: (1-2-0-1)
Mephisto's Handsome Devil

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mephisto's Handsome Devil

4-6 Month Dog Class
1st Hive's Jalapeno Business


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Mephisto's Devil In Disguise

Reserve Winners Bitch
Samson's Takes Flight to Annarva

Junior Puppy Bitch Class
1st Samson's Takes Flight to Annarva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto's Devil In Disguise


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons


Winners Dog: (1-0-1-0)
Twyceluvd Song Of The Heart

Open Dog Class
1st Twyceluvd Song Of The Heart



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Invictus Porolissum Cane Corso



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Best Of Opposite Sex
Ch Ronnie De Akido San

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Best Puppy In Breed
Legendale N KO's Luk Of The Draw


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Chiseled To Perfection

Junior Puppy Bitch Class
1st Legendale N KO's Luk Of The Draw

12-18 Month Bitch Class
1st Brauchbar Chiseled To Perfection


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh CR Prince Charming

Best Of Opposite Sex
Ch Gryphoenix Athena The Wise

Select Bitch
Ch Little Mtn's Dakota Soleil


4-6 Month Bitch Class
1st Gryphoenix Beaujolais Nouveau


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stillstream's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Snowlegend Irresistible Franz


Winners Dog: (2-0-0-0)
Snowlegend Irresistible Franz

Reserve Winners Dog
Xuebi From Hillset

12-18 Month Dog Class
1st Xuebi From Hillset

Open Dog Class
1st Snowlegend Irresistible Franz



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   36
Group 2nd   
GChS Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   33
Group 3rd   
GCh Hjohoo's Yes Hjo Can
  Cairn Terrier   29
Group 4th   
GCh Chargers Gazella Sweet Dreams
  American Staffordshire Terrier   25
BPIG   
Ch Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Darwyn's Mad About You
  Welsh Terrier   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Singing Hills Banks The Win Of Traquaire



4-6 Month Bitch Class
1st Takala Trails Nova


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Chargers Gazella B-Train

Select Bitch
Ch Milar Marilu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order

Best Puppy In Breed
Versaterre's Call To Order


Winners Dog: (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order

Junior Puppy Dog Class
1st Versaterre's Call To Order



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Best Of Opposite Sex
GChB Delicious Abernethy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River


Class results courtesy of: Classic Show Services



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Reserve Winners Bitch
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Hjohoo's Yes Hjo Can

Best Of Opposite Sex
Ch Galastar's Perseverance

Best Puppy In Breed
Galastar's Jewel Of The Nile



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Galastar's Jewel Of The Nile

Reserve Winners Bitch
Goldenears Brave Enough To See It

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Jewel Of The Nile

12-18 Month Bitch Class
1st Goldenears Brave Enough To See It

4-6 Month Bitch Class
1st Quarrydene's Surely A Diamond


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Takala Trails Hazel




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu

Select Bitch
Ch VonAksu's Roberta Flack




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Amberbliss Astro Flach Spirit

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Empire Creator Incredible

Best Puppy In Breed
Envoy Magic VI Victoria's Secret


Winners Dog: (1-2-1-0)
Empire Creator Incredible

Junior Puppy Dog Class
1st Empire Creator Incredible


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Amberbliss Astro Flach Spirit

Reserve Winners Bitch
Envoy Magic VI Victoria's Secret

Senior Puppy Bitch Class
1st Envoy Magic VI Victoria's Secret

Open Bitch Class
1st Amberbliss Astro Flach Spirit


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Larkhill's Music And Passion

Best Puppy In Breed
Bachram's Bright Warrior



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Larkhill's Music And Passion

Reserve Winners Bitch
Skyfall's Aquamarine From Juvelisto

12-18 Month Bitch Class
1st Skyfall's Aquamarine From Juvelisto

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkhill's Under A Violette Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Larkhill's Music And Passion
2nd Bachram's Bright Warrior


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GChS Darwyn's Notorious

Best Of Opposite Sex
Darwyn's Noble Warrior

Best Puppy In Breed
Darwyn's Noble Warrior

Select Bitch
Ch Salient's Darwyn I Am The One


Winners Dog: (1-0-0-3)
Darwyn's Noble Warrior

Senior Puppy Dog Class
1st Darwyn's Noble Warrior


4-6 Month Bitch Class
1st Darwyn's Mad About You


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ladyleigh Term Of Endearment

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ladyleigh Term Of Endearment

Best Puppy In Breed
Ladyleigh Term Of Endearment


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ladyleigh Chasing The Son

Open Dog Class
1st Ladyleigh Chasing The Son


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ladyleigh Term Of Endearment

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyleigh Term Of Endearment


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sightnscent Dont Speak
  Miniature Pinscher   38
Group 2nd   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   36
Group 3rd    G-James Of Angela White   Maltese   35
Group 4th   
GChS Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   32
BPIG    Annacott Animato Kiki Dee   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Windmist Pinch Me I'm Dreaming
  Pomeranian   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windmist C-Aura's Dream

Best Of Opposite Sex
Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windmist C-Aura's Dream

Best Puppy In Breed
Windmist C-Aura's Dream


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windmist C-Aura's Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Windmist C-Aura's Dream

4-6 Month Bitch Class
1st Xtreme Sealegends Harper's Goddess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Lucidity's Mistral

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Hearthfriend Revelstoke

Best Puppy In Breed
Moyola Sir Oliver For Morwenna

Select Dog
GCh OTCh Moyola Legend's Mini Me

Select Bitch
Ch Moyola Sweeties From Chance


Winners Dog: (2-2-2-2)
Hearthfriend Revelstoke

Reserve Winners Dog
Moyola Sir Oliver For Morwenna

Senior Puppy Dog Class
1st Moyola Sir Oliver For Morwenna

12-18 Month Dog Class
1st Hearthfriend Revelstoke


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Lucidity's Mistral

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Altair

12-18 Month Bitch Class
1st Lucidity's Altair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Mistral

4-6 Month Bitch Class
1st Lucidity's True Story


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Montclaire's Bravado

Best Puppy In Breed
Ch Montclaire's Bravado



4-6 Month Bitch Class
1st Montclaire's Summer Romance


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solarus Luna

Best Puppy In Breed
Solarus Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solarus Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Solarus Luna


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Adel Rio-Primero

Best Of Opposite Sex
Ch Vanstone Journey With Cinnabarmm

Best Puppy In Breed
Ch Vanstone Journey With Cinnabarmm

Select Dog
Ch Vanstone Little Thief Of Hearts

Select Bitch
Ch MistyTrails Coconut MooDonna



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Specialty Brie's Laurel

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
G-James Of Angela White

Best Of Opposite Sex
J-Benny Of Angela White

Best Of Winners: (1-1-0-1)
G-James Of Angela White

Select Bitch
Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess


Winners Dog: (1-1-0-1)
G-James Of Angela White

Open Dog Class
1st G-James Of Angela White


Winners Bitch: (1-1-0-1)
J-Benny Of Angela White

Open Bitch Class
1st J-Benny Of Angela White


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
Annacott Animato Kiki Dee

Best Of Opposite Sex
Ch Disyre Ever Ready

Best Puppy In Breed
Annacott Animato Kiki Dee

Select Bitch
GChB Truluv's Once Upon A Time


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Ohso Taylor Made


Winners Dog: (2-0-1-0)
Pomhaven's Ohso Taylor Made

Reserve Winners Dog
Cristyhill's Bad Moon Rising

Junior Puppy Dog Class
1st Cristyhill's Bad Moon Rising

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pomhaven's Ohso Taylor Made

4-6 Month Dog Class
1st Windmist Pinch Me I'm Dreaming


4-6 Month Bitch Class
1st Windmist My Time To Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Belleterre I'll Be There



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Belleterre I'll Be There

Reserve Winners Bitch
Belleterre Shadows On A Dime

12-18 Month Bitch Class
1st Belleterre I'll Be There
2nd Belleterre Shadows On A Dime

4-6 Month Bitch Class
1st Smart Connection Born This Way


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Apricot Kiss U R My Forest King

Best Of Opposite Sex
Apricot Kiss U R My Forever Mouse

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Apricot Kiss U R My Forest King

Best Puppy In Breed
Apricot Kiss U R My Forest King

Select Dog
Ch Monirentes Zurbagan


Winners Dog: (1-1-1-0)
Apricot Kiss U R My Forest King

Junior Puppy Dog Class
1st Apricot Kiss U R My Forest King


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Westmeath Play It Again Sam




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   46
Group 2nd    Ambrier's Pinball Wizard   Tibetan Spaniel   40
Group 3rd   
Ch Sunojo I Aim To Misbehave
  Shiba Inu   39
Group 4th   
Ch Estate's Kid Rock
  Dalmatian   35
BPIG   
Ch Amberbull Can't Tell Me Nothin
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bountybull's Veni Vidi Vici
  French Bulldog   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc

Open Dog Class
1st Eisbar's Precious Pinot Blanc



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium

Select Dog
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Kid Rock




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 9 pts (3-4-0-3)
Ch Monbebebull Porsche Ooh Lala

Best Of Opposite Sex
Bountybull's Ultra Glide Edition

Best Of Winners: (3-4-0-3)
Bountybull's U Got The Look

Best Puppy In Breed
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Select Bitch
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin


Winners Dog: (3-4-0-3)
Bountybull's Ultra Glide Edition

Reserve Winners Dog
Bountybull's U Can't Touch This

Junior Puppy Dog Class
1st Bountybull's Ultra Glide Edition

Canadian Bred Dog Class
1st Domini Canis By Labralayne

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This

4-6 Month Dog Class
1st Bountybull's Veni Vidi Vici


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Junior Puppy Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Senior Puppy Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Lyric's Diamond All Star

Select Bitch
GCh Lyric's Desert Stars Black Beauty



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Hushaby's Belle Of The Ball

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby's Belle Of The Ball


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Of Opposite Sex
Afterglow Continental Diplomat

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Violets Under A Blue Slate Moon

Best Puppy In Breed
Afterglow Continental Diplomat

Select Dog
Ch Gardenpath Inspiration

Select Bitch
GCh Violet's Golden Charm


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Afterglow Continental Diplomat

Reserve Winners Bitch
Violet Finds A Lucky Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Afterglow Continental Diplomat

Open Bitch Class
1st Violet Finds A Lucky Penny

4-6 Month Bitch Class
1st Violet Painted Lake Of Summer With Zenya


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Island West Kinsol Pfeffa Regime



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Island West Kinsol Pfeffa Regime

12-18 Month Bitch Class
1st Island West Kinsol Pfeffa Regime


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Sunojo I Aim To Misbehave

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Muscle Bunny

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Best Puppy In Breed
Sunojo's Muscle Bunny

Select Dog
GChB Sunojo's Ohso Juji Go


Winners Dog: (1-1-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Open Dog Class
1st Sunojo's Bad Decisions


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sunojo's Muscle Bunny

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's Muscle Bunny


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
Sealegend's Angel's Trumpet



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ambrier's Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ambrier's Pinball Wizard

Open Dog Class
1st Ambrier's Pinball Wizard



Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   48
Group 2nd    Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack   Collie (Smooth)   46
Group 3rd    Moxie's Rocknrolla   Collie (Rough)   40
Group 4th   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   32
BPIG    Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack   Collie (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aurigan Simayak's Shoot For The Stars   Welsh Corgi (Cardigan)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Priestcreek's Queen Of Sass

Best Puppy In Breed
Priestcreek's Queen Of Sass



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Priestcreek's Queen Of Sass

Reserve Winners Bitch
Starnorth Emmett Estelle

Junior Puppy Bitch Class
1st Priestcreek's Queen Of Sass

Senior Puppy Bitch Class
1st Starnorth Emmett Estelle


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GChS WR Aussies Half And Half

Best Puppy In Breed
Graceland's Hide The Evidence

Select Dog
Ch Vanstone Stand And Deliver


Winners Dog: (2-0-2-0)
Vanstone Premiere Take It To The Bank

Reserve Winners Dog
Graceland's Hide The Evidence

Junior Puppy Dog Class
1st Graceland's Hide The Evidence

12-18 Month Dog Class
1st Vanstone Premiere Take It To The Bank



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess

Select Dog
Ch Kaizen's Celticmoon N Aychess




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pollux Des Montagnes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pollux Des Montagnes

Open Dog Class
1st Pollux Des Montagnes



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Nahrof Semper Supra

Best Puppy In Breed
Ch Nahrof Semper Supra


Winners Dog: (1-0-1-0)
MVR Wannabe Tartan Something

Open Dog Class
1st MVR Wannabe Tartan Something



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GChB Lanvern's British Justice

Best Of Opposite Sex
Boyero Yield to Temptation

Select Dog
GCh Aktiv's Sugar Rush

Select Bitch
Ch IB'lieve's Lil Miss K-Os'


Winners Dog: (1-0-1-3)
Boyero Yield to Temptation

12-18 Month Dog Class
1st Boyero Yield to Temptation



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (2-2-4-0)
Moxie's Rocknrolla

Best Of Opposite Sex
High Country Catch Your Breath

Best Of Winners: (2-2-4-0)
Moxie's Rocknrolla

Best Puppy In Breed
High Country Catch Your Breath

Select Dog
Ch Prairiepine Tamaron's Genesis


Winners Dog: (2-2-4-0)
Moxie's Rocknrolla

Reserve Winners Dog
Tamaron's Never Go Back

12-18 Month Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back

Open Dog Class
1st Moxie's Rocknrolla


Winners Bitch: (2-2-4-0)
High Country Catch Your Breath

Reserve Winners Bitch
Takozo Queen Of Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath

Open Bitch Class
1st Takozo Queen Of Hearts


Class results courtesy of: Classic Show Services


Winners Dog: (3-1-1-1)
Tercan 'N Zandria's Song And Dance

Reserve Winners Dog
Moxie Matchless

12-18 Month Dog Class
1st Moxie Matchless

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tercan 'N Zandria's Song And Dance
2nd Cynclair Bel Air


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Woodside's Pepper 2nd



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Woodside's Pepper 2nd

Open Bitch Class
1st Woodside's Pepper 2nd


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 12 pts (6-5-1-1)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
GChS CoastalViews Winter Shades

Best Of Winners: (6-5-1-1)
Apple Acres Fresh Face

Best Puppy In Breed
Swim Friend Jp's Sonic Inception


Winners Bitch: (6-5-1-1)
Apple Acres Fresh Face

Reserve Winners Bitch
Northview Girl On Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverwinds Little Irish Miss

Senior Puppy Bitch Class
1st Northview Girl On Fire
2nd Martinique Yeyetzi

12-18 Month Bitch Class
1st Northview Wild Honey

Open Bitch Class
1st Apple Acres Fresh Face

4-6 Month Bitch Class
1st Avoca's Flash Like A Diamond


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dougal Mackenzie Of The Racing Winds



Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By