Elsie Murray Canine Centre Society
Friday, November 10, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Cairn Terrier  
GCh Hjohoo's Yes Hjo Can
Points: 265 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
German Shepherd Dog  
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko
Points: 232
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Australian Shepherd  
Graceland's Hide The Evidence
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Pomeranian  
Windmist Pinch Me I'm Dreaming








Group 1 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Loretta Labs Persistence Of Memory
  Retriever (Labrador)   51
Group 2nd   
GChS Sherlock's Right On Q
  Spaniel (English Cocker)   37
Group 3rd   
GChB Allsgold Where The Wild Things Are
  Retriever (Golden)   32
Group 4th   
GCh Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider
  Spaniel (American Cocker)   23
BPIG    Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Fieldgate's Dream Comes True
  Setter (English)   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lagottohill Zuccotto




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch HH Shining Star At Nowwithem




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Of Opposite Sex
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Best Puppy In Breed
Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Winners Dog: (1-1-0-1)
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Opalisle Sunrise Prince Of Fire


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 13 pts (2-6-4-2)
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Opposite Sex
Soundviews One Mint Julep

Best Of Winners: (2-6-4-2)
Soundviews One Mint Julep

Best Puppy In Breed
Tchesinkut's Mediangeles Shyver Me Tymber

Select Dog
Ch Tchesinkut's Black Tie Affair

Select Bitch
Ch Makaila's Creme de la Creme


Winners Dog: (2-6-4-2)
Rainydaze's Tall Lover Man

Reserve Winners Dog
Soundviews Blumanchew

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rainydaze's Tall Lover Man

Open Dog Class
1st Soundviews Blumanchew


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kasomor's Quack Faster

Best Puppy In Breed
Ch Kasomor's Quack Faster



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Fieldgate's Champagne

Best Of Opposite Sex
Fieldgate's 007



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fieldgate's Champagne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate's Champagne

4-6 Month Bitch Class
1st Fieldgate's Dream Comes True


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Opposite Sex
Ch Kingdoms Royal Sweet Peach

Best Puppy In Breed
Kingdoms Reign Over The Land



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
GCh Andsome Promise

Select Dog
Ch Quinlan Moonlight In The Sky

Select Bitch
Ch Sherlock's Got A Secret



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Andsome So Precious

12-18 Month Bitch Class
1st Andsome So Precious

4-6 Month Bitch Class
1st Earendel's Under Cover Of The Night


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pack Saddles Malted Barley Cocktail



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Topknotz Murphy Mystic Ceili

Best Puppy In Breed
Topknotz Murphy Mystic Ceili


Winners Dog: (2-0-0-0)
Topknotz Murphy Mystic Ceili

Reserve Winners Dog
Coomara's Oran Mor

Junior Puppy Dog Class
1st Topknotz Murphy Mystic Ceili

Open Dog Class
1st Coomara's Oran Mor



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Opposite Sex
Ch Upcountry's Brawny Knight At The Improv



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Ashmores The Eighth Note

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Ashmores The Eighth Note

Best Puppy In Breed
Ashmores The Eighth Note


Winners Dog: (2-1-0-1)
Ashmores The Eighth Note

Reserve Winners Dog
Target's Reign Of Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note

Senior Puppy Dog Class
1st Target's Reign Of Fire


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Target's Fire N Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Target's Fire N Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Grandcru Bannock
  Greyhound   17
Group 2nd   
GChS TOTR This Cats Max
  Rhodesian Ridgeback   16
Group 3rd   
Ch Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   9
Group 4th   
Ch Sailaway Pagani Imola
  Whippet   4
BPIG    Polo's Rio Diamonds   Afghan Hound   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Polo's The Royal Advisor

Best Of Opposite Sex
Polo's Rio Diamonds

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Best Puppy In Breed
Polo's Rio Diamonds


Winners Dog: (2-2-1-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Reserve Winners Dog
Polo's My New Design

Junior Puppy Dog Class
1st Suni's Irish Cream With Polo
2nd Polo's My New Design


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Reserve Winners Bitch
Polo's These Diamonds Are Rio

Junior Puppy Bitch Class
1st Polo's Rio Diamonds
2nd Polo's These Diamonds Are Rio


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Gurkha's Sometimes I Get Carried Away

Best Puppy In Breed
Ch Gurkha's Sometimes I Get Carried Away




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grandcru Bannock



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grandcru Bannock

12-18 Month Bitch Class
1st Grandcru Bannock


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mirepoix's Totally Hitched


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Open Dog Class
1st Mirepoix's Totally Hitched



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (1-1-5-0)
GChS TOTR This Cats Max

Best Of Opposite Sex
Wyndragon Time Hoarder

Best Of Winners: (1-1-5-0)
Wyndragon Time Hoarder

Best Puppy In Breed
Wyndragon Time Hoarder

Select Dog
Ch Nkosi's Indigo Of The Eleven


Winners Dog: (1-1-5-0)
Beaubijou's Flyboy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Beaubijou's Flyboy


Winners Bitch: (1-1-5-0)
Wyndragon Time Hoarder

Junior Puppy Bitch Class
1st Wyndragon Time Hoarder


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sailaway Pagani Imola




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch CR Prince Charming
  Leonberger   27
Group 2nd   
Ch Hive's The Queen Bee
  Boxer   26
Group 3rd   
GChS BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   22
Group 4th   
GCh Outlander's I Can Hold My Own
  Akita   17
BPIG    Mephisto's Handsome Devil   Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gryphoenix Beaujolais Nouveau   Leonberger   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GChB BernEden's It's A Pixie Party

Best Of Opposite Sex
Bernergold Heir To The Throne

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Bernergold Heir To The Throne

Select Bitch
GCh Snowcountry's First Tracks On Brandywine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Hive's The Queen Bee

Best Of Opposite Sex
Mephisto's Handsome Devil

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mephisto's Handsome Devil

Best Puppy In Breed
Mephisto's Handsome Devil


Winners Dog: (1-2-0-1)
Mephisto's Handsome Devil

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mephisto's Handsome Devil

4-6 Month Dog Class
1st Hive's Jalapeno Business


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Mephisto's Devil In Disguise

Reserve Winners Bitch
Samson's Takes Flight to Annarva

Junior Puppy Bitch Class
1st Samson's Takes Flight to Annarva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto's Devil In Disguise


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Invictus Porolissum Cane Corso



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ronnie De Akido San

Best Of Opposite Sex
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ronnie De Akido San

Best Puppy In Breed
Legendale N KO's Luk Of The Draw


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ronnie De Akido San

Open Dog Class
1st Ronnie De Akido San


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Chiseled To Perfection

Junior Puppy Bitch Class
1st Legendale N KO's Luk Of The Draw

12-18 Month Bitch Class
1st Brauchbar Chiseled To Perfection


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Anhara's Maybe Its Mabelline

Best Of Opposite Sex
Paquestone's RuPaul Red Hot Masquerade

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Paquestone's RuPaul Red Hot Masquerade


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Paquestone's Ruh Roh Ruby

12-18 Month Bitch Class
1st Paquestone's Ruh Roh Ruby


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CR Prince Charming



4-6 Month Bitch Class
1st Gryphoenix Beaujolais Nouveau


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChS BigLuv's Let It Ride

Best Of Opposite Sex
Ch 2Infinity And May The Odds Be Ever In Your Favor

Select Dog
Ch 2Infinity Only The Top Shelf Gold Coin


4-6 Month Dog Class
1st Loki Von Mythnmagic


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Xuebi From Hillset


Winners Dog: (1-0-0-0)
Xuebi From Hillset

12-18 Month Dog Class
1st Xuebi From Hillset



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hjohoo's Yes Hjo Can
  Cairn Terrier   32
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   28
Group 3rd   
GChS Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   25
Group 4th   
Ch Milar Paco
  Fox Terrier (Smooth)   21
BPIG    Empire Creator Incredible   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Takala Trails Nova   Airedale Terrier   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Singing Hills Banks The Win Of Traquaire



4-6 Month Bitch Class
1st Takala Trails Nova


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams

Select Bitch
Ch Milar Marilu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Delicious Abernethy

Best Of Opposite Sex
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River


Class results courtesy of: Classic Show Services



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Reserve Winners Bitch
Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Hjohoo's Yes Hjo Can

Best Of Opposite Sex
Ch Galastar's Perseverance

Best Puppy In Breed
Galastar's Jewel Of The Nile



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Goldenears Brave Enough To See It

Reserve Winners Bitch
Galastar's Jewel Of The Nile

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Jewel Of The Nile

12-18 Month Bitch Class
1st Goldenears Brave Enough To See It


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Takala Trails Hazel




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Amberbliss Astro Flach Spirit

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Empire Creator Incredible

Best Puppy In Breed
Empire Creator Incredible


Winners Dog: (1-2-1-0)
Empire Creator Incredible

Junior Puppy Dog Class
1st Empire Creator Incredible


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Amberbliss Astro Flach Spirit

Reserve Winners Bitch
Envoy Magic VI Victoria's Secret

Senior Puppy Bitch Class
1st Envoy Magic VI Victoria's Secret

Open Bitch Class
1st Amberbliss Astro Flach Spirit


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Glenfraser's Skye Rose




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Skyfall's Aquamarine From Juvelisto



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Skyfall's Aquamarine From Juvelisto

Reserve Winners Bitch
Larkhill's Under A Violette Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Skyfall's Aquamarine From Juvelisto

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkhill's Under A Violette Moon


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GChS Darwyn's Notorious

Best Of Opposite Sex
Darwyn's Noble Warrior

Best Puppy In Breed
Darwyn's Noble Warrior

Select Bitch
GCh Darwyn's Ma Belle Amie


Winners Dog: (1-0-0-3)
Darwyn's Noble Warrior

Senior Puppy Dog Class
1st Darwyn's Noble Warrior



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ladyleigh Term Of Endearment

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ladyleigh Chasing The Son

Best Puppy In Breed
Ladyleigh Term Of Endearment


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ladyleigh Chasing The Son

Open Dog Class
1st Ladyleigh Chasing The Son


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ladyleigh Term Of Endearment

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyleigh Term Of Endearment


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sightnscent Dont Speak
  Miniature Pinscher   31
Group 2nd   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   28
Group 3rd   
GChG Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   27
Group 4th   
GChB Chriscendo Mighty Cute
  Pomeranian   21
BPIG    Annacott Animato Kiki Dee   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Windmist Pinch Me I'm Dreaming
  Pomeranian   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windmist C-Aura's Dream

Best Of Opposite Sex
Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windmist C-Aura's Dream

Best Puppy In Breed
Windmist C-Aura's Dream


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windmist C-Aura's Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Windmist C-Aura's Dream

4-6 Month Bitch Class
1st Xtreme Sealegends Harper's Goddess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChG Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GChG Mingchen Rewind

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Moyola Sweeties From Chance

Best Puppy In Breed
Moyola Sweeties From Chance


Winners Dog: (2-2-1-1)
Moyola Sir Oliver For Morwenna

Reserve Winners Dog
Hearthfriend Revelstoke

Senior Puppy Dog Class
1st Moyola Sir Oliver For Morwenna

12-18 Month Dog Class
1st Hearthfriend Revelstoke


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Moyola Sweeties From Chance

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Mistral

Senior Puppy Bitch Class
1st Moyola Sweeties From Chance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Mistral

4-6 Month Bitch Class
1st Lucidity's True Story


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Montclaire's Bravado

Best Puppy In Breed
Ch Montclaire's Bravado




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solarus Luna

Best Puppy In Breed
Solarus Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solarus Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Solarus Luna


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Vanstone Journey With Cinnabarmm

Best Of Opposite Sex
Ch MistyTrails Coconut MooDonna

Best Puppy In Breed
Ch Vanstone Journey With Cinnabarmm

Select Dog
Ch Vanstone Little Thief Of Hearts

Select Bitch
Ch Adel Rio-Primero



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Specialty Brie's Laurel

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
J-Benny Of Angela White

Best Of Opposite Sex
G-James Of Angela White

Best Of Winners: (1-1-0-1)
J-Benny Of Angela White

Select Bitch
Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess


Winners Dog: (1-1-0-1)
G-James Of Angela White

Open Dog Class
1st G-James Of Angela White


Winners Bitch: (1-1-0-1)
J-Benny Of Angela White

Open Bitch Class
1st J-Benny Of Angela White


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
Ch Pinup's Wicked Pissa

Select Dog
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (0-3-0-3)
Annacott Animato Kiki Dee

Best Puppy In Breed
Annacott Animato Kiki Dee

Select Bitch
Ch Lucidity's Blazing Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Ohso Taylor Made


Winners Dog: (2-0-1-0)
Pomhaven's Ohso Taylor Made

Reserve Winners Dog
Cristyhill's Bad Moon Rising

Junior Puppy Dog Class
1st Cristyhill's Bad Moon Rising

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pomhaven's Ohso Taylor Made

4-6 Month Dog Class
1st Windmist Pinch Me I'm Dreaming


4-6 Month Bitch Class
1st Windmist My Time To Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Apricot Kiss U R My Forest King

Best Puppy In Breed
Apricot Kiss U R My Forest King


Winners Dog: (1-0-0-0)
Apricot Kiss U R My Forest King

Junior Puppy Dog Class
1st Apricot Kiss U R My Forest King



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChG TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   48
Group 2nd   
GChB Sealegends Moonlight Magic
  Shih Tzu   36
Group 3rd   
Ch Sunojo I Aim To Misbehave
  Shiba Inu   33
Group 4th   
Eisbar's Precious Pinot Blanc
  American Eskimo Dog (Miniature)   29
BPIG    Sittingbullies Fat Bottom Gertie's Good As Gold   Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bountybull's Veni Vidi Vici
  French Bulldog   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc

Open Dog Class
1st Eisbar's Precious Pinot Blanc



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Encores Rockin The Pandemonium

Best Of Opposite Sex
Encores In Search Of The Crown

Select Dog
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors

Select Bitch
Ch Purejoy's Let's Get Serious



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Encores In Search Of The Crown

Reserve Winners Bitch
Purejoy's Single Rose Valentina

Canadian Bred Bitch Class
1st Encores In Search Of The Crown

Open Bitch Class
1st Purejoy's Single Rose Valentina


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GCh Waylin's One Of Lifes Sweet Mysteries



Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Salvadorada Hasta La Vista

Best Of Opposite Sex
Ch Winterspear At Highgate

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Salvadorada Hasta La Vista

Best Puppy In Breed
Salvadorada Hasta La Vista

Select Dog
Ch Tonofdal Malawina Over The Rainbow


Winners Dog: (1-2-1-1)
Salvadorada Hasta La Vista

Senior Puppy Dog Class
1st Salvadorada Hasta La Vista


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 11 pts (3-5-1-3)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
GCh Archibulls Living Blossom

Best Of Winners: (3-5-1-3)
Bountybull's Ultra Glide Edition

Best Puppy In Breed
Bountybull's Ultra Glide Edition

Select Bitch
Ch Monbebebull Porsche Ooh Lala


Winners Dog: (3-5-1-3)
Bountybull's Ultra Glide Edition

Reserve Winners Dog
Bountybull's U Can't Touch This

Junior Puppy Dog Class
1st Bountybull's Ultra Glide Edition

Canadian Bred Dog Class
1st Domini Canis By Labralayne

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This

4-6 Month Dog Class
1st Bountybull's Veni Vidi Vici
2nd Fernridge's IL Gladiatore


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Fuyumi Hime Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Junior Puppy Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Senior Puppy Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Lyric's Diamond All Star

Best Of Opposite Sex
Ripleys Remedy For Love


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ripleys Remedy For Love

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ripleys Remedy For Love


4-6 Month Bitch Class
1st Ripleys Smoke And Mirrors


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Violet's Golden Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Gardenpath Inspiration

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Violets Under A Blue Slate Moon


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Violet Finds A Lucky Penny

Open Bitch Class
1st Violet Finds A Lucky Penny

4-6 Month Bitch Class
1st Violet Painted Lake Of Summer With Zenya


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Island West Kinsol Pfeffa Regime



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Island West Kinsol Pfeffa Regime

12-18 Month Bitch Class
1st Island West Kinsol Pfeffa Regime


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Sunojo I Aim To Misbehave

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Muscle Bunny

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Best Puppy In Breed
Sunojo's Muscle Bunny

Select Dog
GChB Sunojo's Ohso Juji Go


Winners Dog: (1-1-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Open Dog Class
1st Sunojo's Bad Decisions


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sunojo's Muscle Bunny

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's Muscle Bunny


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
Sealegends Scarlett Rose



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ambrier's Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ambrier's Pinball Wizard

Open Dog Class
1st Ambrier's Pinball Wizard



Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   53
Group 2nd   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   51
Group 3rd   
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro
  Welsh Corgi (Cardigan)   40
Group 4th   Ch Demuir A Time To Remember   Collie (Smooth)   39
BPIG   
Graceland's Hide The Evidence
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aurigan Simayak's Shoot For The Stars   Welsh Corgi (Cardigan)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Starnorth Emmett Estelle

Best Puppy In Breed
Starnorth Emmett Estelle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Starnorth Emmett Estelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Starnorth Emmett Estelle


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChS WR Aussies Half And Half

Best Puppy In Breed
Graceland's Hide The Evidence


Winners Dog: (2-0-1-0)
Graceland's Hide The Evidence

Reserve Winners Dog
Vanstone Premiere Take It To The Bank

Junior Puppy Dog Class
1st Graceland's Hide The Evidence

12-18 Month Dog Class
1st Vanstone Premiere Take It To The Bank



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Hidalgo Stella Artois

Best Of Opposite Sex
Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess

Select Dog
Ch Kaizen's Celticmoon N Aychess



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Hidalgo Stella Artois

12-18 Month Bitch Class
1st Hidalgo Stella Artois


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Pollux Des Montagnes

Best Puppy In Breed
Deerpark Hanky Panky At Steinhaus


Winners Dog: (2-0-0-0)
Pollux Des Montagnes

Reserve Winners Dog
Deerpark Hanky Panky At Steinhaus

Junior Puppy Dog Class
1st Deerpark Hanky Panky At Steinhaus

Open Dog Class
1st Pollux Des Montagnes



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nahrof Semper Supra

Best Puppy In Breed
Ch Nahrof Semper Supra




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
Ch IB'lieve's Lil Miss K-Os'

Best Of Opposite Sex
Boyero Yield to Temptation

Select Dog
GCh Aktiv's Sugar Rush

Select Bitch
GChB Lanvern's British Justice


Winners Dog: (1-0-1-3)
Boyero Yield to Temptation

12-18 Month Dog Class
1st Boyero Yield to Temptation



Class results courtesy of: Classic Show Services


Winners Dog: (3-3-4-0)
Moxie's Rocknrolla

Reserve Winners Dog
Tamaron's Never Go Back

Senior Puppy Dog Class
1st Brightmore Cardoness Davenloch Shot Rock

12-18 Month Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back

Open Dog Class
1st Moxie's Rocknrolla


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 8 pts (4-2-1-2)
Ch Demuir A Time To Remember

Best Of Opposite Sex
Tercan 'N Zandria's Song And Dance

Best Of Winners: (4-2-1-2)
Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Best Puppy In Breed
Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Select Dog
Ch Tamaron's Lord Of The Rings

Select Bitch
Ch Cherfire's Silent Night


Winners Dog: (4-2-1-2)
Tercan 'N Zandria's Song And Dance

Reserve Winners Dog
Cynclair Bel Air

Junior Puppy Dog Class
1st Davenloch The Company You Keep

12-18 Month Dog Class
1st Moxie Matchless

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tercan 'N Zandria's Song And Dance
2nd Cynclair Bel Air


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu

Best Puppy In Breed
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Woodside's Pepper 2nd



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Woodside's Pepper 2nd

Open Bitch Class
1st Woodside's Pepper 2nd


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stargazer Merrimac Saturn's Titan



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 10 pts (5-4-1-1)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
GChS CoastalViews Winter Shades

Best Of Winners: (5-4-1-1)
Apple Acres Fresh Face

Best Puppy In Breed
Martinique Yeyetzi


Winners Bitch: (5-4-1-1)
Apple Acres Fresh Face

Reserve Winners Bitch
Martinique Yeyetzi

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverwinds Little Irish Miss

Senior Puppy Bitch Class
1st Martinique Yeyetzi

12-18 Month Bitch Class
1st Northview Wild Honey

Open Bitch Class
1st Apple Acres Fresh Face

4-6 Month Bitch Class
1st Avoca's Flash Like A Diamond


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Dougal Mackenzie Of The Racing Winds

Select Dog
Ch Ravinel The Renaissance



Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By