Sault Ste Marie Kennel Club
Monday, May 21, 2012 - Show # 6



Related Results

Conformation

Saturday, May 19 (Show # 1)
Saturday, May 19 (Show # 2)
Sunday, May 20 (Show # 3)
Sunday, May 20 (Show # 4)
Monday, May 21 (Show # 5)
Monday, May 21 (Show # 6)

Obedience

Saturday, May 19 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 19 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 20 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 20 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, May 19 (Rally Trial 1)
Saturday, May 19 (Rally Trial 2)
Sunday, May 20 (Rally Trial 3)
Sunday, May 20 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Noreen Lorenz --
Am/Can Ch Reidwood Just in Time
Owner: Noreen Lorenz & Nancy & Jeannette Warner
Breeder: Nancy & Jeannette Warner Handled by Noreen Lorenz
Best In Show
Judge: John B. Ross
Samoyed  
Ch Celticfrost All Tuckered Out
Points: 113 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John B. Ross
Basenji  
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise
Best Puppy In Show
Judge: John B. Ross
Dalmatian  
SpecialD Black Ice
Best Baby Puppy In Show
Judge: John B. Ross
Shetland Sheepdog   Regaloake's Hylite's Piccasso








Group 1 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st    Tothepoint's Taylor Made   Pointer (German Short-Haired)   25
Group 2nd   
Ch Reidwood Just In Time
  Setter (English)   20
Group 3rd   
Ch Castlegar Cruiser
  Retriever (Labrador)   17
Group 4th    Nimiq N' Winterhawks Tene C Honey   Weimaraner   12
BPIG    Nimiq N' Winterhawks Tene C Honey   Weimaraner   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Chukar D Sweet Georgia Brown Eh



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts
Tothepoint's Taylor Made



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Rowansgaard Music Revisited



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gotta Be When The Stars Go Blue



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Castlegar Cruiser



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Reidwood Just In Time



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shireoak Rainbows N Raindrops



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts
Nimiq N' Winterhawks Tene C Honey







Group 2 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise
  Basenji   9
Group 2nd   
Ch Aikerskaill In A NY Minute
  Whippet   6
Group 3rd   
Polo's Little Red Corvette
  Afghan Hound   3
Group 4th   
Ch Insight's Illusionist SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   2
BPIG   
Polo's Little Red Corvette
  Afghan Hound   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polo's Little Red Corvette



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ahmahr Nahr's Hallelujah Makes A Joyful Noise



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Insight's Illusionist SL



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Victory's Nirvana W



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Elgwood's Ice Diamond



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Aikerskaill In A NY Minute







Group 3 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Celticfrost All Tuckered Out
  Samoyed   33
Group 2nd   
Ch Alder's Strike It Rich
  Akita   30
Group 3rd   
Ch Claircreek Dolce Cordelia
  Portuguese Water Dog   29
Group 4th   Ch Momentumm Stars And Bright Lights   Schnauzer (Giant)   25
BPIG   
Ch BigBay Mister Sirius Black
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Alder's Strike It Rich



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Avatars Bringing Sexy Back



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Dajen's Will-O-Wisp At Quarterwoods



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Liberator's Mirage



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Kemac N Leinenstone's SumR Shandy



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Prairiesong Priscilla Pendouglas



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Dragonhalls Lady Layla



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Claircreek Dolce Cordelia



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Idalia Von Evman



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Celticfrost All Tuckered Out



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Momentumm Stars And Bright Lights



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Snowmist's Smooth Ride







Group 4 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st   Ch Evalill Excalibur Gus   Schnauzer (Miniature)   2
Group 2nd   
Ch Souyen's The Puck Stops Here
  Norfolk Terrier   1
Group 3rd    Waggish Summer Lovin   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG    Waggish Summer Lovin   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Souyen's The Puck Stops Here



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Evalill Excalibur Gus



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Waggish Summer Lovin







Group 5 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Schuyler's Laparata Robert
  Pekingese   18
Group 2nd   
Ch SugarLamb's Rules Of Engagement
  Pomeranian   17
Group 3rd   Ch Chrys-Haefen Oscar Wilde   Cavalier King Charles Spaniel   11
Group 4th   
Delicate Charm Of Ojibway
  Italian Greyhound   9
BPIG    Sugarlamb's U Gotta Have Style   Pomeranian   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Chrys-Haefen Oscar Wilde



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Kyloe's Feeling Hot Hot Hot At Zuo



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Delicate Charm Of Ojibway



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch JBLittle Forget Me Not



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dogrivers Im Sexy An I Know It



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Schuyler's Laparata Robert



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts
GCh SugarLamb's Rules Of Engagement







Group 6 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wund-R Y Deja Vu
  Keeshond   7
Group 2nd   Ch Vanir's Xtra Special Blend   Lhasa Apso   6
Group 3rd   
GCh Bulldacious Sharp Shooter
  Bulldog   5
Group 4th    Ebonorth Chatelet Hot Wire   Schipperke   4
BPIG   
SpecialD Black Ice
  Dalmatian   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Bulldacious Sharp Shooter



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch SpecialD Black Ice



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wund-R Y Deja Vu



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Vanir's Xtra Special Blend



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts
Ebonorth Chatelet Hot Wire





Group 7 - John B. Ross Top Dog
Points
Group 1st    Rick's Blue Magic   Australian Cattle Dog   13
Group 2nd   Ch Vaulartun's Tomba Kimura   Norwegian Buhund   12
Group 3rd   
Ch BaileySong He's The One
  Bearded Collie   11
Group 4th    Asgard Harley Davidson v Plamark   German Shepherd Dog   10
BPIG   
Ch Timberline's A Thousand Suns
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Hylite's Piccasso   Shetland Sheepdog   0
Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Rick's Blue Magic



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch BaileySong He's The One



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 2 pts
Asgard Harley Davidson v Plamark



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 1 pts
Asgard's Tafar



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vaulartun's Tomba Kimura



Judge: John B. Ross

Best Of Breed: 4 pts
Ch Herdabout Totally Shocking



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By