Muskoka District Kennel Club
Wednesday, August 1, 2018 - Show #2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Judith Byrne
Collie (Rough)  
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
Points: 165 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Byrne
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 133
Best Puppy In Show
Judge: Judith Byrne
Retriever (Golden)   Baileymist Rhymes N Reasons
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Byrne
Vizsla (Smooth-Haired)   Calabri Juniper Rose Royale








Group 1 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   48
Group 2nd   Ch Nonnies Summer Love   Spaniel (English Cocker)   47
Group 3rd    Shanbro's Harlow Devonsleigh   Retriever (Labrador)   44
Group 4th    Finlayson 'N Meadowset's Sonny Boy   Setter (English)   32
BPIG    Baileymist Rhymes N Reasons   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Calabri Juniper Rose Royale   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Best Puppy In Breed
Rovers Alice In Wonderland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Reserve Winners Bitch
Rovers Alice In Wonderland

Senior Puppy Bitch Class
1st Rovers Alice In Wonderland

Open Bitch Class
1st Blue Spruce Rover's RubyTuesday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Fogelhund Play It Like Paisley

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fogelhund Play It Like Paisley

Reserve Winners Bitch
Fogelhund's Smokin Oakley

12-18 Month Bitch Class
1st Fogelhund Play It Like Paisley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fogelhund's Smokin Oakley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 13 pts (2-6-4-2)
GCh Kokopelli's Trust And Believe

Best Of Opposite Sex
Baileymist Rhymes N Reasons

Best Of Winners: (2-6-4-2)
Baileymist Rhymes N Reasons

Best Puppy In Breed
Baileymist Rhymes N Reasons


Winners Dog: (2-6-4-2)
Setherwood Your Ad Here

Reserve Winners Dog
Ridgepond Undeniable Force Of Nature

Junior Puppy Dog Class
1st Setherwood Your Ad Here

Open Dog Class
1st Ridgepond Undeniable Force Of Nature


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 11 pts (3-6-1-2)
Shanbro's Harlow Devonsleigh

Best Of Opposite Sex
Breckin Dat's Wally Bear At Asklar

Best Of Winners: (3-6-1-2)
Shanbro's Harlow Devonsleigh

Best Puppy In Breed
Skazka's Winning Ticket


Winners Dog: (3-6-1-2)
Breckin Dat's Wally Bear At Asklar

Reserve Winners Dog
Skazka's Winning Ticket

Junior Puppy Dog Class
1st Skazka's Winning Ticket

12-18 Month Dog Class
1st Skazka's Ryder Of The Storm

Open Dog Class
1st Breckin Dat's Wally Bear At Asklar


Winners Bitch: (3-6-1-2)
Shanbro's Harlow Devonsleigh

Reserve Winners Bitch
Asklar Blessed By Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st Skazka's Yankee Dime Tana

12-18 Month Bitch Class
1st Shanbro's Harlow Devonsleigh
2nd Skazka's Rumor Has It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maktawae Star Of D'Party

Open Bitch Class
1st Asklar Blessed By Beauty
2nd Gloryland's I Love Lucy

3-6 Month Bitch Class
1st Wyndance's Chocolate Eclair


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kylador's Pedal To The Metal

Best Of Opposite Sex
Mikea's I'm A Grease Monkey

Best Puppy In Breed
Mikea's I'm A Grease Monkey


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mikea's I'm A Grease Monkey

Junior Puppy Dog Class
1st Mikea's I'm A Grease Monkey



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nonnies Summer Love

Best Of Opposite Sex
Nonnies Aim High

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nonnies Summer Love


Winners Dog: (1-2-0-0)
Nonnies Aim High

12-18 Month Dog Class
1st Nonnies Aim High


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Nonnies Summer Love

Reserve Winners Bitch
Warwick's The Best Is Yet To Come

12-18 Month Bitch Class
1st Nonnies Summer Love

Open Bitch Class
1st Warwick's The Best Is Yet To Come


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Best Of Opposite Sex
Adrian's North Star Dreamer


Winners Dog: (1-0-0-2)
Adrian's North Star Dreamer

Open Dog Class
1st Adrian's North Star Dreamer


3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Juniper Rose Royale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Quantrels Red Red Wine

Best Of Opposite Sex
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Quantrels Frozen Cocktail

Reserve Winners Bitch
Quantrels Chillin At Happy Hour With Echobar

12-18 Month Bitch Class
1st Quantrels Chillin At Happy Hour With Echobar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quantrels Frozen Cocktail


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   11
Group 2nd   
Osiris Legally Blonde
  Pharaoh Hound   10
Group 3rd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   9
Group 4th   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   8
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy   Borzoi   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiarry My Grass Is Blue


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiarry My Grass Is Blue

Open Dog Class
1st Kiarry My Grass Is Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

Best Of Opposite Sex
Lakilanni School's Out

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit


Winners Dog: (2-1-0-0)
Lakilanni School's Out

Reserve Winners Dog
Lakilanni Shell Adore Me

Canadian Bred Dog Class
1st Lakilanni Shell Adore Me

Open Dog Class
1st Lakilanni School's Out


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

12-18 Month Bitch Class
1st Golightly Lakilanni White Rabbit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Glenamadda Liberty Belle



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Glenamadda Grainne Ni Mhaille

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

12-18 Month Bitch Class
1st Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

Open Bitch Class
1st Glenamadda Grainne Ni Mhaille


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Osiris Legally Blonde



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Osiris Legally Blonde

12-18 Month Bitch Class
1st Osiris Legally Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn
  Doberman Pinscher   19
Group 2nd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   16
Group 3rd   
Ch Drewsar Kwik Start My Heart
  Portuguese Water Dog   15
Group 4th   
Ch Westhaven's When You Wish Upon A Star Heidi
  Saint Bernard   9
BPIG   
Ch Ravalleses Casino Royale
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Barentsnight Object Of Art

Best Puppy In Breed
Kalinka Esugey Bagatur Kazakhstanj


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kalinka Esugey Bagatur Kazakhstanj

Senior Puppy Dog Class
1st Kalinka Esugey Bagatur Kazakhstanj



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moonlight's Native Dancer Of Cinbar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moonlight's Native Dancer Of Cinbar

12-18 Month Bitch Class
1st Moonlight's Native Dancer Of Cinbar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ravalleses Casino Royale

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ravalleses Casino Royale

Best Puppy In Breed
Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ravalleses Casino Royale

Junior Puppy Dog Class
1st Ravalleses Casino Royale


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Ignite's Dreamcatcher Gatehouse

Open Bitch Class
1st Ignite's Dreamcatcher Gatehouse


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Jerdans The Great Code

Best Of Opposite Sex
Bwk's Frequency Of The Beat V Tudor Danes

Best Puppy In Breed
GCh Jerdans The Great Code



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Cr Ultimate Encore

Best Of Opposite Sex
CR Always Believe

Best Puppy In Breed
CR Always Believe



Winners Bitch: (0-1-1-0)
CR Always Believe

Senior Puppy Bitch Class
1st CR Always Believe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Drewsar Kwik Start My Heart

Best Of Opposite Sex
Ridgehaven Unexpected Journey

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Ridgehaven Unexpected Journey

Best Puppy In Breed
Ch Drewsar Kwik Start My Heart


Winners Dog: (1-3-2-0)
Bigbay Moonlight Splash

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bigbay Moonlight Splash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Esmonds Veni Vidi Vici

Best Of Opposite Sex
Esmonds Viva La Vida

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Esmonds Veni Vidi Vici

Best Puppy In Breed
Esmonds Viva La Vida


Winners Dog: (1-1-0-0)
Esmonds Veni Vidi Vici

Senior Puppy Dog Class
1st Esmonds Veni Vidi Vici


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Esmonds Viva La Vida

Open Bitch Class
1st Esmonds Viva La Vida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Westhaven's When You Wish Upon A Star Heidi




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Irvonhill Bugaboo
  Fox Terrier (Wire)   10
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   9
Group 3rd   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   8
Group 4th   Ch Northcote's No Looking Back   Lakeland Terrier   7
BPIG    Sensations Touched By An Angel   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glahms Silver Scion


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glahms Silver Scion

Open Dog Class
1st Glahms Silver Scion



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Irvonhill Bugaboo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote's No Looking Back




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Sensations Touched By An Angel

Best Puppy In Breed
Sensations Touched By An Angel



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Sensations Touched By An Angel

Reserve Winners Bitch
Jaydeez I See Through You

12-18 Month Bitch Class
1st Dekoster She Cees Again

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sensations Touched By An Angel

Open Bitch Class
1st Jaydeez I See Through You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kishniga's HMS Maximus




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   25
Group 2nd   
GCh Show Elveras Grand Master
  Papillon   23
Group 3rd   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   18
Group 4th   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   16
BPIG   
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heubergs Baxter   Pug   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tsarista Gangster Black

Open Dog Class
1st Tsarista Gangster Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Somershire's Always Dreaming

Best Of Opposite Sex
Xotic N Galaxie Always Bet On Black

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Somershire's Always Dreaming


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Somershire's Always Dreaming

Open Bitch Class
1st Somershire's Always Dreaming


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


3-6 Month Dog Class
1st Oldhavana's Phoenix At Sandant


3-6 Month Bitch Class
1st HeartsDelight Red Sky At Night


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ladyday's How High The Moon

Best Of Opposite Sex
Toscane I Love Bunnies

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ladyday's How High The Moon

Best Puppy In Breed
Toscane I Love Bunnies


Winners Dog: (1-2-0-0)
Toscane I Love Bunnies

Junior Puppy Dog Class
1st Toscane I Love Bunnies


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ladyday's How High The Moon

Reserve Winners Bitch
Ladyday's Catch A Falling Star

12-18 Month Bitch Class
1st Ladyday's Catch A Falling Star

Open Bitch Class
1st Ladyday's How High The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keltic Back N Black

Best Of Opposite Sex
Keltic Fantastic Start

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keltic Back N Black


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keltic Back N Black

Open Dog Class
1st Keltic Back N Black


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Keltic Fantastic Start

12-18 Month Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 4 pts (0-0-3-2)
GCh Show Elveras Grand Master

Best Of Opposite Sex
Ch Riesa's A Rebeldiva From Rokila

Best Puppy In Breed
Ch Aubelle's Daughter Of Trickery

Select Dog
GCh Nightfire's Better Than Ever

Select Bitch
Ch Aubelle's Daughter Of Trickery


3-6 Month Dog Class
1st Aubelle's Lord Of The Stars



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Select Dog
Ch Taeplace Remember When




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
De La Passion Little Firecracker By Request

Best Puppy In Breed
De La Passion Little Firecracker By Request



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Talbotrails High Voltage

Best Of Opposite Sex
Heubergs Under The Influence

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Talbotrails High Voltage

Best Puppy In Breed
Talbotrails High Voltage


Winners Dog: (2-2-0-0)
Talbotrails High Voltage

Reserve Winners Dog
Heubergs Hurricane Lloyd

Senior Puppy Dog Class
1st Talbotrails High Voltage

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Heubergs Hurricane Lloyd

3-6 Month Dog Class
1st Heubergs Baxter


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Heubergs Under The Influence

Reserve Winners Bitch
Heubergs Hurricane Hortense

12-18 Month Bitch Class
1st Heubergs Under The Influence

Open Bitch Class
1st Heubergs Hurricane Hortense


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Best Puppy In Breed
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tarmar's Light My Fire

Best Of Opposite Sex
Tarmar's Ring My Bell

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tarmar's Light My Fire


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tarmar's Light My Fire

12-18 Month Dog Class
1st Tarmar's Light My Fire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tarmar's Ring My Bell

Reserve Winners Bitch
Tarmar Tiny Treasure

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar's Ring My Bell

Open Bitch Class
1st Tarmar Tiny Treasure


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   14
Group 3rd   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   13
Group 4th   
Pepperlane Reflections Of Snowood
  Dalmatian   11
BPIG   
Pepperlane Reflections Of Snowood
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keesridge Echo Across An Ocean
  Keeshond   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellissimo's O'Sole Mio



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellissimo's O'Sole Mio

Reserve Winners Bitch
Four Oaks Bye Bye Felecia Musicbox

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellissimo's O'Sole Mio

Open Bitch Class
1st Four Oaks Bye Bye Felecia Musicbox


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Brenheather's Double Bubble

Best Puppy In Breed
Sassy Taters



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Sassy Taters

Reserve Winners Bitch
Aldars Whats For Breakfast

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassy Taters

Open Bitch Class
1st Aldars Whats For Breakfast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bulldacious Rocking The Onesie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pepperlane Reflections Of Snowood

Best Puppy In Breed
Pepperlane Reflections Of Snowood


3-6 Month Dog Class
1st Laguna Dios Dom Perignon


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pepperlane Reflections Of Snowood

Reserve Winners Bitch
Echoviews Nu Gem For Clairity

Senior Puppy Bitch Class
1st Pepperlane Reflections Of Snowood

Open Bitch Class
1st Echoviews Nu Gem For Clairity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aristocrafts Le Beau Monde

Best Puppy In Breed
Aristocrafts Le Beau Monde


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aristocrafts Le Beau Monde

Senior Puppy Dog Class
1st Aristocrafts Le Beau Monde



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesridge Set Fire To Th'Reign


3-6 Month Dog Class
1st Keesridge Echo Across An Ocean


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Open Bitch Class
1st Keesridge Set Fire To Th'Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vetset Count Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Butterblac's BMW

Select Dog
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   31
Group 2nd    Covy-Tucker Hill's Compass-PP   German Shepherd Dog   29
Group 3rd   
GCh Cameron's Morning Glory
  Bearded Collie   27
Group 4th   
Onawhim's What If
  Shetland Sheepdog   25
BPIG   
Onawhim's What If
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Samilyn's Dark Avenger   Australian Shepherd   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Tresrullah's Charlotte's Web

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Tresrullah's Charlotte's Web

Best Puppy In Breed
Please Special Effect

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy


Winners Dog: (2-1-2-0)
Please Special Effect

Reserve Winners Dog
Open Spirit Labakan Slovakia

Junior Puppy Dog Class
1st Please Special Effect
2nd Open Spirit Labakan Slovakia

3-6 Month Dog Class
1st Samilyn's Dark Avenger


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Tresrullah's Charlotte's Web

Canadian Bred Bitch Class
1st Tresrullah's Charlotte's Web


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Cameron's Morning Glory

Best Puppy In Breed
Merlin's Black Magic



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Merlin's Black Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Merlin's Black Magic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Tag Your It

Best Puppy In Breed
Hollowshot Tag Your It



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hollowshot Tag Your It

Reserve Winners Bitch
Hollowshot What If

Junior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot What If

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Tag Your It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Omega's Honey Honey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Omega's Honey Honey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Maplemyst True North

Best Of Opposite Sex
GCh Maplemyst's Moonshadow

Best Puppy In Breed
Maplemyst True North

Select Dog
Ch Shadagrace Myst O'er The Moon

Select Bitch
Ch Maplemyst Guardianofthegalaxy



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Maplemyst True North

Reserve Winners Bitch
Shadagrace North Winds

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplemyst True North

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadagrace North Winds


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Covy-Tucker Hill's Compass-PP

Best Puppy In Breed
Kenlyn's The Biggest Lie Lockenhaus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Herdabout Sui Generis

Best Of Opposite Sex
Herdabout 100 Smiles Per Hour

Best Puppy In Breed
Ch Herdabout Sui Generis


Winners Dog: (2-0-0-1)
Herdabout 100 Smiles Per Hour

Reserve Winners Dog
Mecseki Bundas Rusty Zipper

Junior Puppy Dog Class
1st Mecseki Bundas Rusty Zipper

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Herdabout 100 Smiles Per Hour


3-6 Month Bitch Class
1st Herdabout Little Miss Mark


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 7 pts (4-2-1-1)
Onawhim's What If

Best Of Opposite Sex
Lynphil Besieged

Best Of Winners: (4-2-1-1)
Onawhim's What If

Best Puppy In Breed
Onawhim's What If

Select Dog
Ch Lynphil Scion

Select Bitch
Ch Ramblinbrooks Amazin Grace


Winners Dog: (4-2-1-1)
Lynphil Besieged

Reserve Winners Dog
Lynphil Endeavour

Junior Puppy Dog Class
1st Ramblinbrooks Stone Cold

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Besieged

Canadian Bred Dog Class
1st Starquest Cermel Turbo Charged

Open Dog Class
1st Lynphil Endeavour


Winners Bitch: (4-2-1-1)
Onawhim's What If

Reserve Winners Bitch
Lynphil Miss Me Yet

Junior Puppy Bitch Class
1st Onawhim's What If

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Miss Me Yet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now

Select Dog
Ch Bluetrix Zorro Longmire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By