Avalon Kennel Club
Saturday, October 7, 2023 - Show-2



Related Results

Obedience

Saturday, October 07 (Obedience Trial-1)
Sunday, October 08 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, October 07 (Rally Trial-1)
Sunday, October 08 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Karen Day
Shih Tzu   Winterholme Just A Little Love
Points: 69 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Karen Day
Beauceron  
GCh Sing It Syko Killa du Feu Eternel
Points: 63
Best Puppy In Show
Judge: Karen Day
Retriever (Labrador)  Ch Onarock's Hoist The Jib At Midnight
Best Altered In Show
Judge: Karen Day
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
GCh Jackwyre Walking Trouble








Group 1 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   Ch Onarock's Hoist The Jib At Midnight   Retriever (Labrador)   28
Group 2nd   Ch Goldpaws Rainbow Classic   Retriever (Golden)   18
Group 3rd   
Ch Plaisance King Neuveville
  Setter (English)   11
Group 4th    Legacyk Stay Grounded In The Wind   Pointer (German Short-Haired)   9
BPIG   Ch Onarock's Hoist The Jib At Midnight   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Best Of Opposite Sex
Jack Nicholson Delle Gualdarie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Best Puppy In Breed
Jack Nicholson Delle Gualdarie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Jack Nicholson Delle Gualdarie

Senior Puppy Dog Class
1st Jack Nicholson Delle Gualdarie


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Canadian Bred Bitch Class
1st Fiume's Never Enough

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Legacyk Stay Grounded In The Wind

Best Puppy In Breed
Legacyk Stay Grounded In The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Legacyk Stay Grounded In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Stay Grounded In The Wind

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
Ch Goldpaws Rainbow Classic

Best Of Opposite Sex
Ch Ambercreek Princess Marleena

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Goldiemay's Million Reasons

Best Puppy In Breed
Nautilus Come From Away

Select Dog
GChEx Nautilus Luck Of The Irish


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Goldiemay's Purple Reign

Open Bitch Class
1st Goldiemay's Purple Reign

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 9 pts (2-2-2-4)
Ch Onarock's Hoist The Jib At Midnight

Best Of Opposite Sex
Onarock's Special Brew

Best Of Winners: (2-2-2-4)
Nyroca's Dug Right In At Onarock

Best Puppy In Breed
Ch Onarock's Hoist The Jib At Midnight

Select Dog
Ch Onarock's Sonny's Dream

Select Bitch
Ch Onarock's Rain Drizzle And Fog


Winners Dog: (2-2-2-4)
Nyroca's Dug Right In At Onarock

Reserve Winners Dog
Azureblue East Bound And Down

Junior Puppy Dog Class
1st Nyroca's Dug Right In At Onarock

12-18 Month Dog Class
1st Azureblue East Bound And Down


Winners Bitch: (2-2-2-4)
Gofetch Harbour Grace

Reserve Winners Bitch
Gofetch Puddin On The Ritz

Senior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Harbour Grace
2nd Gofetch Puddin On The Ritz

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Plaisance King Neuveville

Best Of Opposite Sex
GChB Plaisance Princess Maia



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter

Best Of Opposite Sex
Richleen Second Chance Blessing

Best Puppy In Breed
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

Best Puppy In Breed
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

Reserve Winners Dog
Echo's I'm Your Man

Senior Puppy Dog Class
1st Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

12-18 Month Dog Class
1st Echo's I'm Your Man






Group 2 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st No Entry
Group 2nd No Entry
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Group 1st (Altered)   
GCh Jackwyre Walking Trouble
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0




Group 3 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   10
Group 2nd   
GCh Maestro Vanquish Don't Be Fooled
  Boxer   4
Group 3rd   
Ch King Of Helluland Hate It Or Love It
  Newfoundland   2
Group 4th   
Ch Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You
  Great Dane   1
BPIG    Maestro Vanquish Gold Dust Woman   Boxer   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Best Puppy In Breed
Maestro Vanquish Gold Dust Woman



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Senior Puppy Bitch Class
1st Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChS Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
GChB Outlaws Girls Got Rhythm

Select Dog
Ch Touchstone's Kiefer Little Big Man

Select Bitch
Ch Midnightsky's California Love



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Midnightsky's Back In Black

Open Bitch Class
1st Midnightsky's Back In Black

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh King Of Helluland Hate It Or Love It



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brooklane's Cruzin Camaro







Group 4 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   7
Group 2nd   
GCh Caudlewood Dash Clarke
  Parson Russell Terrier   6
Group 3rd   
Ch McRaegan's Here's To High Style
  West Highland White Terrier   4
Group 4th    Eastern's Tezla Charged And Ready To Go   Russell Terrier   1
BPIG    Eastern's Tezla Charged And Ready To Go   Russell Terrier   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Caudlewood Dash Clarke

Best Of Opposite Sex
Caudlewood Unstoppable Wynn

Best Puppy In Breed
Caudlewood Unstoppable Wynn



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Caudlewood Unstoppable Wynn

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Unstoppable Wynn

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch McRaegan's Here's To High Style

Select Bitch
GCh Dashwood's I Knew You Were Trouble







Group 5 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Joval Full Of Pastabilities
  Griffon (Brussels)   12
Group 2nd   
Ch Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   11
Group 3rd   Ch Denali's Danger Zone   Chinese Crested Dog   6
Group 4th   
GCh Stelwen Saltwater Joys
  Cavalier King Charles Spaniel   5
BPIG    Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice   Pekingese   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amore Star Phebe

Best Puppy In Breed
Amore Star Phebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amore Star Phebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Amore Star Phebe

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Stelwen Saltwater Joys

Best Puppy In Breed
Embee Cantata Celestial Charm


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denali's Danger Zone



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joval Full Of Pastabilities



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Papirusse Dazzle At Dunkeller



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Papirusse Dazzle At Dunkeller

12-18 Month Bitch Class
1st Papirusse Dazzle At Dunkeller

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks

Best Of Opposite Sex
Taylin Ffion For Michaelmas

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice

Best Puppy In Breed
Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Taylin Ffion For Michaelmas

Reserve Winners Bitch
Taylin Practical Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Taylin Ffion For Michaelmas
2nd Taylin It's Me Margaret

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taylin Practical Magic





Group 6 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st    Winterholme Just A Little Love   Shih Tzu   5
Group 2nd   Ch Keesridge Colour It Up At Mcreagan   Keeshond   4
Group 3rd   
Ch Onsengeltje's Sunshine And Lollispots
  Dalmatian   3
Group 4th   
Cedar's Set Sail To Riverhead
  French Bulldog   2
BPIG No Entry
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje's Sunshine And Lollispots



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cedar's Set Sail To Riverhead



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cedar's Set Sail To Riverhead

12-18 Month Bitch Class
1st Cedar's Set Sail To Riverhead

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keesridge Colour It Up At Mcreagan



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Penumbra's Mischief Managed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Penumbra's Mischief Managed

12-18 Month Bitch Class
1st Penumbra's Mischief Managed

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

Open Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winterholme Just A Little Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winterholme Just A Little Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterholme Just A Little Love



Group 7 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   2
Group 2nd   
Ch McFinley And Wigglebutt's Canadian Connection
  Miniature American Shepherd   1
Group 3rd    Malka's Red Solo Cup   Australian Shepherd   0
Group 4th No Entry
BPIG    Malka's Red Solo Cup   Australian Shepherd   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Malka's Red Solo Cup

Best Puppy In Breed
Malka's Red Solo Cup


Winners Dog: (1-0-0-0)
Malka's Red Solo Cup

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Red Solo Cup


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sing It Syko Killa du Feu Eternel



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh McFinley And Wigglebutt's Canadian Connection



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By