GCh Rockhurst's Tickled Pink
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tickles - (Female)
Owner: Elizabeth Obrecht
Breeder: Elizabeth Obrecht
Conformation Handler: Will Alexander CPHA
Website: http://www.rockhurst.ca/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 26 30 29 31 32
All Breed Ranking: 154 175 163 194 214

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 15 11 8   0 0 0 0 1   686
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Karen Day 24
  Best Of Breed   Karen Day 1 (0-0-0-2)
Friday Group 4th   Wendy Anderson 9
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (0-0-1-2)
Thursday Group 1st   Geraldine Taylor 23
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2 (0-0-1-2)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Judith Taylor 7
  Group 4th   Anik Primeau 7
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Anik Primeau 1 (0-0-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 7 (1-1-3-3)
Saturday Best Of Breed   Darryl Vice 8 (1-1-4-3)
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Paquette N/A

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers October 28 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Goldstein 7

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Moses 47
  Best Of Breed   James Moses 7 (2-2-1-3)
Saturday Select Bitch LTD Breed Show John Reeve-Newson (Dr) N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Group 3rd   Denise Cornelssen 14
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 4 (0-1-2-2)
Friday Select Bitch   Patricia Lanctot N/A
  Select Bitch   Michael Hill N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Dayna Johnston 18
  Best Of Breed   Mark Johnston 2 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Dayna Johnston 2 (0-0-1-2)
Sunday Group 1st   Rita Walker 22
  Best Of Breed   Rita Walker 2 (0-0-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Bonnie Linnell Clarke N/A
Saturday Group 2nd   Len Harfield 17
  Best Of Breed   Len Harfield 3 (1-0-1-2)
  Select Bitch   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Allan Pepper 9
  Group 2nd   Heather Langfeld 10
  Best Of Breed   Allan Pepper 5 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 5 (2-2-1-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Bruce Fraser 19
  Best Of Breed   Bruce Fraser 4 (2-2-0-1)
Saturday Group 3rd   Carol Graham 16
  Best Of Breed   Carol Graham 4 (2-2-0-1)
Friday Group 2nd   Nancy Tibben 20
  Best Of Breed   Nancy Tibben 4 (2-2-0-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Colm Beatie N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Anik Primeau 17
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Group 4th   Lucie Paradis 13
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Thursday Group 3rd   Erin Brown 8
  Group 3rd LTD Breed Show Wendy Hamilton-Petkau 15
  Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Hamilton-Petkau 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Janet Buchanan 25
  Best Of Breed   Janet Buchanan 6

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Friday Group 4th   Joy Lynne Huntley 12
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (2-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Philip Wendling N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Aramis (Joy) Lim 25
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 0
Saturday Group 2nd   Diane Adorno-LeGrande 25
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
Friday Group 3rd   Maribel Sy 21
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
Thursday Group 2nd   Honey Glendinning 15
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best Puppy In Show   James Osborne N/A
  Group 4th   Guy Jeavons 25
  BPIG   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2
Saturday Best Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  BPIG   Joanne Fernall N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Allan Brown 20
  Best Of Breed   Allan Brown 5 (1-1-1-3)
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Victoria Thomas N/A
  Select Bitch   Victoria Thomas N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   David Swartwood 22
  BPIG   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 6 (1-1-1-4)
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Select Bitch   Jocelyne Gagne N/A
Thursday Group 4th   Raymond Lariviere 18
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 4 (0-0-1-4)
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Select Bitch   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 13
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 2nd   Davor Javor 15
  BPIG   Davor Javor N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Davor Javor 0
Sunday Group 3rd   Robert Stein 16
  BPIG   Robert Stein N/A
  Best Of Breed   Robert Stein 0
Saturday BPIG   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 5

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sean Delmar N/A
  Select Bitch   Sean Delmar N/A
Saturday Group 4th   Dianne Miller 13
  Best Of Breed   Dianne Miller 3 (1-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
Friday Group 2nd   Terry Gains 21
  BPIG   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 2 (0-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A
  Best Puppy In Breed   Cathy Delmar N/A
  Select Bitch   Cathy Delmar N/A

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada [National] June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Elizabeth Hindley N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Robert Dawson N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association June 01 to June 01, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Robert Dawson N/A

Show Date
Fredericton Kennel Club April 07 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Rowbotham 14
  BPIG   Robert Rowbotham N/A
  Group 1st   Kathrine Grant 14
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Robert Rowbotham N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Winners Bitch   Robert Rowbotham (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Winners Bitch   Kathrine Grant (0-1-0-1)
Saturday Group 3rd   Vickie Umpleby 12
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Rick Fehler N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Vickie Umpleby N/A
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Reserve Winners Bitch   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Winners Bitch   Vickie Umpleby (0-2-0-0)

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Winners Bitch   Barbara Heal N/A
Saturday Group 2nd   Karl Erik Johansson 16
  BPIG   Karl Erik Johansson N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Karl Erik Johansson N/A
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A
  Winners Bitch   Karl Erik Johansson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By