GChB Winsmith The Edge At SpecialD NS CA
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Evan - (Male)
Owner: D Fast, Rob Lindey, Harriett Lee
Breeder: D Fast, Rob Lindey, Harriett Lee
Conformation Handler: Diane Fast
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 24 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 170 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1358 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   13
Win Record - 2024
Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Catherine Barlow 13

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 16 16 15 15 14
All Breed Ranking: 185 180 164 156 144

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 14 3 4 1   0 0 0 0 1   614
Win Record - 2023
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Judith Byrne 8
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
Monday Group 2nd   Stewart Dankner 5
  Best Of Opposite Sex   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Stewart Dankner 2 (1-0-1-1)

Show Date
Manitoba Hound Club August 19 to August 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (1-0-1-0)

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Gilmour 27
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 31
  Best Of Breed   Denise Branch 1 (1-0-1-0)
Friday Group 1st   Nancy Popovich 23
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (1-0-1-0)
Thursday Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Bruce Fraser 21

Show Date
Foothills Gazehound Club August 06 to August 06, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Canalizo N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 5 (0-0-2-4)
  Group 3rd   Irene Latchford 58
Sunday Best Of Opposite Sex   Murray Eason N/A
Saturday Best Of Breed   Cindy Vogels 4 (0-0-2-3)
Friday Best Of Opposite Sex   John Palmer N/A

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 2 (1-0-1-1)
  Group 2nd   Carol Graham 15
Saturday Best Of Breed   Lynne Harwood 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 12
  Group 3rd   Yvonne Savard 12

Show Date
Kenora & District Dog Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 4th   Heather Langfeld 8
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Friday Best Of Opposite Sex   Joyce Love N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 09 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 3rd   Sylvia Barkey 4
Saturday Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 1st   Judith Byrne 10
  Group 1st   William Byrne 10
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Best In Show   Terry Gains 95 *
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 1st   Terry Carter 10
  Group 1st   Terry Gains 10

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Quesnel 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   Susan Quesnel 17
Saturday Best In Show   Susan Quesnel 171 *
  Select Dog   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   Pamela Bruce 11
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Catherine Barlow 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   Wendy Schira 13
  Group 1st   Catherine Barlow 12

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Tibben 5 (1-1-2-2)
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 5 (1-1-2-2)
  Group 1st   Jeremy Browne 21
Friday Group 1st   Dianne Miller 20
  Best Of Breed   Dianne Miller 5 (1-1-2-2)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 32 30 25 22
Group Ranking: 193 183 169 154
All Breed Ranking: 1750 1716 1633 1524 1379

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 0 0   0 0 0 0 0   39
Win Record - 2022
Show Date
North Shore Dog Club August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 10
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 10
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Rocky Mountain Whippet Association Of Alberta July 31 to July 31, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wendy Paquette N/A

Show Date
Kenora & District Dog Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sandra Orford 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Olga Gagne 9
  Best Of Breed   Olga Gagne 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Sandra Orford 10

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 7 7 7 6 7
Group Ranking: 51 51 45 37 35
All Breed Ranking: 474 456 423 369 355

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 4 3   0 0 0 0 0   114
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Penny Lewis 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Raymond Yurick 11
  Group 4th   Penny Lewis 11
Wednesday Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Elaine Whitney 12
  Group 3rd   Robert Whitney 10
Tuesday Best Of Breed   Valerie Hansen 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Valerie Hansen 13
  Group 1st   Guy Jeavons 12

Show Date
Lakehead Kennel Club July 23 to July 25, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Raymond Yurick 7
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Joyce Love 8
  Group 4th   Bonnie Derry 5
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 6

Show Date
Fort Garry Kennel Club July 16 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Linda Kraft 10
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Rick Fehler 9

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 32 32 30 28 27
All Breed Ranking: 285 285 273 240 225

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 5 1   0 0 0 0 0   52
Win Record - 2020
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 0
  BPIG   Judith Byrne N/A
  BPIG   William Byrne N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  BPIG   Paula Hartinger N/A
  BPIG   Roger Hartinger N/A
Friday Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 7
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 6
  Best Puppy In Breed   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Puppy In Breed   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  BPIG   Terill Udenberg (Dr) N/A

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Sandra Anderson N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sandra Anderson N/A
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Richard Paquette N/A
  BPIG   Sandra Anderson N/A
  Group 3rd   Sandra Anderson 9
Sunday Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 3rd   Rick Fehler 8
  Best Puppy In Breed   Karen Day N/A
  Best Of Breed   Karen Day 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Group 4th   Lee Anne Bateman 11
Saturday Best Puppy In Show   Ben Wasylyshen N/A
  Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   David Gilmour N/A
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Ben Wasylyshen N/A
  BPIG   David Gilmour N/A
  Group 3rd   David Gilmour 9

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 21 56 N/A N/A N/A
Group Ranking: 169 396 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1303 2950 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 1 0   0 0 0 0 0   61
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Donald Mahoney N/A
  Best Puppy In Show   Peter Martin N/A
  BPIG   Francis Smith Moffat N/A
  BPIG   Juan Miranda Saucedo N/A
Saturday BPIG   Peter Martin N/A
  Group 2nd   Peter Martin 24
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 22
  Best Of Breed   Peter Martin 7
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6
Friday Best Puppy In Show   Barbara Heal N/A
  BPIG   Donald Mahoney N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Charles Trotter N/A
  Best Of Winners   Charles Trotter (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Charles Trotter 2 (1-1-1-0)
  Winners Dog   Charles Trotter (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Trotter N/A
  Best Of Winners   Patricia Trotter (1-1-1-0)
  Winners Dog   Patricia Trotter (1-1-1-0)
  BPIG   Patricia Trotter N/A
  BPIG   Charles Trotter N/A
  Group 1st   Charles Trotter 14
Saturday Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Winners Dog   Mark Houston-McMillan (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Guy Jeavons (1-0-1-0)
  BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
  BPIG   Guy Jeavons N/A
Friday Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Winners   Linda Kraft (1-1-1-0)
  Winners Dog   Linda Kraft (1-1-1-0)
  BPIG   Linda Kraft N/A
  BPIG   Judith Shurb N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Judith A. Brown N/A
Friday BPIG   Anik Primeau N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-0-1-0)
Saturday BPIG   Joy Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Winners   Joy Hodgkinson (1-1-1-0)
  Winners Dog   Joy Hodgkinson (1-1-1-0)
Friday Winners Dog   Susan Quesnel (1-0-1-0)
  BPIG   Susan Quesnel N/A
  Best Puppy In Breed   Susan Quesnel N/A

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Ron Mahon N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Barbara Heal N/A

Show Date
Manitoba Hound Club August 17 to August 17, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Peter Machen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By