GCHB Lacomtesse Vampire Slayer
German Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Blade - (Male)
Owner: Kris VanderWeyde
Breeder: Richard Lortie Diane Gobiel
Conformation Handler: Scott Leitz
Website: http://www.luckystrykegermanshepherds.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 9 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 87 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 519 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 1 0   0 0 0 0 0   68
Win Record - 2024
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 19, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 6 (1-1-3-2)
  Group 2nd   Yvonne Savard 23
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 6 (2-1-2-2)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6 (2-1-2-2)
  Group 3rd   Sharon Derrick 22
  Group 2nd   Honey Glendinning 23

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 19 19 20 19 21
All Breed Ranking: 116 115 117 111 117

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 3 9 3   0 0 1 1 2   978
Win Record - 2023
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Laurent Pichard N/A
Saturday Select Dog   Barbara Mueller N/A
Friday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   David Swartwood N/A
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (0-2-2-0)
Friday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mel Saranchuk 26
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Peter Martin N/A
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (1-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show David Gilmour N/A
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Judy McVeigh 32

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Monica McCaffrey N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gerson Ayala N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
  Group 3rd   Edna Gonzalez-Rubio 39
Friday Best Of Breed   Gael Morison 0

Show Date
Heart Of The Continent Kennel Club September 23 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Patricia Taylor 31
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Thomas Alexander 23
  Group 3rd   Lynn White 26

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Thomas Alexander 14
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Sandy Alexander 20
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Susan Quesnel 18
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 4th   Avery Gaudin 17

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wayne Thompson 13
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Margaret Jones 15
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 13
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1 (0-1-1-0)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show John Burgess 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Rui Oliveira 3 (1-2-1-0)
Sunday Group 3rd   John Palmer 39
  Best Of Breed   John Palmer 3 (0-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 4 (1-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim Jr 3 (1-1-2-0)

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club Of Alberta [Specialty] July 15 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Tony Vandendool 21
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Judith Taylor 31

Show Date
German Shepherd Dog Club of Canada [Regional] June 03 to June 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   James Moses N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 9 (3-4-2-1)
Friday Select Dog   Pierre Talbot N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Rick Fehler 71
Saturday Best In Show   Joyce Love 456 *
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Honey Glendinning 76
Friday Best Of Breed   Joanne Fernall 3 (1-1-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-1-1-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Yvonne Savard 31
Saturday Best Of Breed   Taki Kamei 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Patrick Mudge 3 (1-2-1-0)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 72 N/A N/A N/A
Group Ranking: 507 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2940 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   13
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kerry Lee 0
Saturday Best Of Breed   Catherine Barlow 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-1-0)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 5 (1-3-2-0)
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 5 (1-3-2-0)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog LTD Breed Show Nancy Tibben N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Paquette N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Adrian Landarte N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Kim Haddon N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 7 7 12 11 10
Group Ranking: 69 69 92 87 80
All Breed Ranking: 424 415 569 535 487

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 3 2 0   0 0 0 0 0   229
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Guy Jeavons N/A
  Best Of Opposite Sex   Mark Houston-McMillan N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Charles Trotter N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Trotter N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Tony Monk N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd   Shirley Hubenig 38

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 5
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 9
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 3
  Group 2nd   Edgar Bajona 29

Show Date
German Shepherd Dog Club Of Manitoba August 17 to August 17, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Tony Monk N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
Thursday Select Dog   John Rowton N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Sandy Alexander N/A

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Rick Fehler N/A
Friday Select Dog   Margaret Moran McQuinn N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Tempest Deptuch N/A
Thursday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 10
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 1st   Grant Townsend 11
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 9
  Group 1st   Honey Glendinning 12
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 4 (1-2-1-1)
  Group 3rd   Janet Lobb 44
Friday Best Of Opposite Sex   Catherine Barlow N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6 (1-5-1-0)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 46
Saturday Best Of Opposite Sex   Del Richards N/A
Friday Select Dog   Robert Dawson N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Saturday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 2nd   Phyllis Pancel 16
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 88 86 N/A N/A N/A
Group Ranking: 663 648 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 3978 3874 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   5
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Gael Morison N/A
  Best Of Opposite Sex   Gael Morison N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Best Puppy In Breed   Robert Shreve N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Shreve N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Linda Kraft N/A
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Winners   Linda Kraft (1-2-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
  Winners Dog   Linda Kraft (1-2-0-3)
Friday Best Puppy In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Winners   Richard Lopaschuk (1-2-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Dog   Richard Lopaschuk (1-2-0-3)
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Winners   Lee Anne Bateman (1-2-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (1-2-0-3)
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 10 to November 10, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 5
  BPIG   Tempest Deptuch N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Lynn White N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
  Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A
  Winners Dog   James Frederiksen (1-1-0-2)
Saturday Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Winners   Jon Cole (1-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A
  Winners Dog   Jon Cole (1-1-0-2)
Friday Best Puppy In Breed   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Of Winners   Ekarat Sangkunakup (1-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Ekarat Sangkunakup N/A
  Winners Dog   Ekarat Sangkunakup (1-1-0-2)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Patricia Hastings N/A
  Best Of Winners   Patricia Hastings (1-1-1-3)
  Winners Dog   Patricia Hastings (1-1-1-3)
Sunday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Winners   James Reynolds (1-1-1-3)
  Winners Dog   James Reynolds (1-1-1-3)
  BPIG   James Reynolds N/A
Saturday Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-1-1-3)
Friday Winners Dog   Mel Saranchuk (1-1-1-3)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Sharon Newcomb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By