GrCh.AKC/GrCh.CKC/ASCA Legacy's My All American Boy, CGN, RN
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Penn - (Male)
Owner: Nadine Livingston, PinkRibbon Australian Shepherds
Breeder: Sue Ritter, Legacy Australian Shepherds
Handler: Owner
Website: http://pinkribbonaussies.com

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 2 2 1 2 2
Group Ranking: 20 22 19 27 27
All Breed Ranking: 169 194 180 233 240

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 8 9 7   0 0 0 0 0   560
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Natalja Skalin 0
Sunday Group 2nd   Bo Skalin 39
  Best Of Breed   Bo Skalin 2
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 3

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 32
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Group 3rd   Margaret Jones 14
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Friday Group 4th   Barbara Heal 12
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 11 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Darle Heck 16
  Group 2nd   Richard Paquette 15
  Best Of Breed   Darle Heck 1
  Best Of Breed   Richard Paquette 1
Sunday Group 2nd   William Gunn 21
  Group 3rd   Ray Smith 12
  Best Of Breed   William Gunn 2
  Best Of Breed   Ray Smith 2
Saturday Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 9
  Group 2nd   Sheila Verhulst 20
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 1
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Paula Hartinger 20
  Group 3rd   Roger Hartinger 12
  Best Of Breed   Paula Hartinger 5
  Best Of Breed   Roger Hartinger 4
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 4
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 5

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 5

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Shreve 24
  Best Of Breed   Robert Shreve 9

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
Monday Best Of Breed   Carol Graham 1
  Best Of Breed   Lynda Berar 1

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 0
Friday Group 4th   Edgar Bajona 13
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5
Saturday Best Of Breed   David Eadie 5
Friday Group 4th   Charles Bett 11
  Best Of Breed   Charles Bett 2
  Best Of Breed   Letitia Bett 2

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 5
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 2
  Best Of Breed   Sandra Lex 2

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 2
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 3
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 8

Show Date
K-W Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Rick Fehler 23
  Group 3rd   Doug Gaudin 8
  Best Of Breed   Rick Fehler 3
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 1
Saturday Group 4th   Irene Latchford 5
  Best Of Breed   Irene Latchford 2

Show Date
Kent Kennel Klub April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Nesbitt 15
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
Friday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 15
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3

Show Date
Nickel District Kennel Club March 28 to March 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 3
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 4
Friday Group 3rd   Wendy Schira 19
  Best Of Breed   Wendy Schira 3

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Trotter 26
  Best Of Breed   Charles Trotter 5
Saturday Group 2nd   James Reynolds 41
  Best Of Breed   James Reynolds 1
Friday Group 2nd   Ole Nielsen 23
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Geraldine Taylor 25
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 5
Saturday Best Of Breed   John Rowton 4
Friday Best Of Breed   Levente Miklos (Dr) 7
Thursday Best Of Breed   Donna Conod 7

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 5 7 7 8 8
Group Ranking: 32 43 41 47 49
All Breed Ranking: 232 306 292 321 337

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 7 2 0   0 0 0 0 0   412
Win Record - 2013
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 13 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 4
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 3
Friday Group 2nd   Keke Kahn 30
  Best Of Breed   Keke Kahn 3

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Darle Heck 38
  Best Of Breed   Darle Heck 5
Friday Group 1st   Barbara du Pree 30
  Best Of Breed   Barbara du Pree 3

Show Date
Canadian National Australian Shepherd Association November 30 to November 30, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Houston Clark N/A

Show Date
Australian Shepherd Dog Club Of Ontario November 09 to November 09, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Robert Shreve N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 4
Saturday Best Of Breed   Jim Bricknell 3
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 6

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Peter Machen 39
  Best Of Breed   Peter Machen 4

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Kathrine Grant 17
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3
Friday Group 2nd   Rosemary Shoreman 11
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 8

Show Date
Markham Kennel Club August 22 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Arne Berg 14
  Best Of Breed   Arne Berg 5
Thursday Group 2nd   Olga Gagne 15
  Best Of Breed   Olga Gagne 4

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 27
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 6

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   William Gunn 24
  Best Of Breed   William Gunn 5

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ed Wild 19
  Best Of Breed   Ed Wild 1
Sunday Group 1st   Patricia Cruz 33
  Best Of Breed   Patricia Cruz 4
Saturday Group 3rd   Wendy Paquette 27
  Best Of Breed   Wendy Paquette 4
Friday Group 2nd   Denys Janssen 21
  Best Of Breed   Denys Janssen 2

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bill Walkey 0
Sunday Group 2nd   Edgar Bajona 20
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2
Saturday Group 3rd   Mike Macbeth 12
  Best Of Breed   Mike Macbeth 2

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 04 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 7

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2012

Win Record - 2012
Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   Cheryl Bishop 91.0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club June 17 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Kelly Morrow 91.0
  Novice B   Kelly Morrow 84.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By