Ch Von Ruann Typoon's Captain Colby
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Rhonda Giannini & Tracey L Mirgon
Breeder:
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 47 47 46 42 39
Group Ranking: 949 941 898 838 764
All Breed Ranking: 5001 4966 4722 4459 4041

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2017
Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 0
Friday Winners Dog LTD Breed Show Peter Machen (1-1-1-0)
  Best Of Winners LTD Breed Show Peter Machen (1-1-1-0)
  Winners Dog   Irene Latchford (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Irene Latchford (1-1-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Tatjana Urek N/A
  Reserve Winners Dog   Tatjana Urek N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Open Dog Class   Kay Sneath N/A
  Winners Dog   Kay Sneath (2-2-1-2)
Sunday 1st Open Dog Class   Richard Hilderman (Dr) N/A
Saturday 1st Open Dog Class   David Kittredge N/A
Friday 1st Open Dog Class   George Marquis N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 3rd Open Dog Class   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday 1st Open Dog Class   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Of Winners   Rene Echevarria-Cofino (Dr) (3-1-1-1)
  Winners Dog   Rene Echevarria-Cofino (Dr) (3-1-1-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 42 39 36 38 N/A
Group Ranking: 912 897 861 894 N/A
All Breed Ranking: 4673 4625 4445 4562 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday 1st Open Dog Class   Alan Ewles N/A
  Reserve Winners Dog   Geraldine Taylor N/A
Tuesday 1st Open Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Reserve Winners Dog   Paul Pobega N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Per Kristian Andersen N/A
  Winners Dog   Per Kristian Andersen (2-0-1-0)
Saturday 2nd Open Dog Class   Guy Jeavons N/A
  1st Veteran Dog Class   Guy Jeavons N/A
  Reserve Winners Dog   Guy Jeavons N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Robert Smith (Dr) N/A
  Winners Dog   Robert Smith (Dr) (3-1-2-2)
Saturday 1st Open Dog Class   Kim Meredith-Cavanna N/A
Friday 1st Open Dog Class   Ann Hearn N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st Open Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
  1st Open Dog Class   Julio Rueda N/A
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Julio Rueda 0
  Winners Dog   Julio Rueda N/A
Sunday 1st Open Dog Class   Michael Lanctot N/A
  1st Open Dog Class   Javier Ramirez Gomez N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Javier Ramirez Gomez N/A
  Winners Dog   Javier Ramirez Gomez (1-0-0-1)
Saturday 1st Open Dog Class   Linda St-Hilaire N/A
  1st Open Dog Class   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Linda St-Hilaire N/A
  Winners Dog   Linda St-Hilaire (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (1-0-0-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Gloria Geringer N/A
  Best Of Breed   Gloria Geringer 2 (2-0-1-0)
  Winners Dog   Gloria Geringer (2-0-1-0)
Saturday 1st Open Dog Class   William Gunn N/A
  Winners Dog   William Gunn (1-0-2-0)
Friday 2nd Open Dog Class   Deirdre McKinnon N/A
  1st Open Dog Class   Brenda Wilson N/A
  Reserve Winners Dog   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0
  Winners Dog   Brenda Wilson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By