CH Startop's Rhetoric RN, PCD, CGN
Retriever (Labrador)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Rhett - (Male)
Owner: Jennifer Anderson, Jen Harmon
Breeder: Jen Harmon
Conformation Handler: Jennifer Anderson
Performance Handler: Jennifer Anderson
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Select Dog   Arley Hussin N/A
Friday Select Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog LTD Breed Show Gloria Kerr N/A
  Select Dog   Gary Anderson N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Barbara Heal N/A
  Select Dog   Kathrine Grant N/A
Friday Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Select Dog   Linda Kraft N/A

Show Date
Eastern Ontario Labrador Breeders Association September 14 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Working Dog   Pierrette McLean N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Winners Dog   Nancy Tibben (1-1-3-1)
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-1-3-1)
  Best Of Winners   Avery Gaudin (1-1-3-1)

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Linda St-Hilaire N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Valerie Gervais N/A
  1st Open Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  Reserve Winners Dog   Valerie Gervais N/A
  Reserve Winners Dog   Sylvia Barkey N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  1st Open Dog Class   Veronica Mercer N/A
  Reserve Winners Dog   Jocelyne Gagne N/A
  Reserve Winners Dog   Veronica Mercer N/A
Friday 1st Open Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
  1st Open Dog Class   Rita Walker N/A
  Reserve Winners Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Reserve Winners Dog   Rita Walker N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Gordon Hayburn N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 157 156 147 141 128
Group Ranking: 822 804 763 737 691
All Breed Ranking: 4213 4109 3941 3803 3529

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday 1st Open Dog Class   Brenda Wilson N/A
  Reserve Winners Dog   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 3rd Open Dog Class   Virginia Lyne N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Edd Bivin (1-7-4-5)
Saturday Reserve Winners Dog   James Reynolds N/A
Friday Reserve Winners Dog   John Reeve-Newson (Dr) N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Denise Cornelssen N/A
Saturday Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) (2-6-0-4)
  Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Winners Dog   Patricia Lanctot (1-3-1-3)
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-2-1-4)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Margaret Jones N/A
  Reserve Winners Dog   Olga Gagne N/A
Saturday Winners Dog   Allan Pepper (2-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Allan Pepper N/A
  Reserve Winners Dog   Heather Langfeld N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Michael Guy 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Winners Dog   Carol Graham N/A
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Opposite Sex   Nancy Tibben N/A
  Winners Dog   Nancy Tibben (1-0-0-1)

Show Date
Eastern Ontario Labrador Breeders Association September 15 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Opposite in Juvenile Sweeps   Nancy Dagley N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday 1st 12-18 Month Dog Class   John (Fred) Peddie N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Corinna Hoberg N/A
  Reserve Winners Dog   John (Fred) Peddie N/A
  Winners Dog   Corinna Hoberg (1-0-2-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Sharon Luckhart N/A
  Reserve Winners Dog   Sharon Luckhart N/A
Friday 1st 12-18 Month Dog Class   Jacqueline Rusby N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
  Winners Dog   Jacqueline Rusby (2-5-2-1)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Allan Brown (1-2-1-2)
  Winners Dog   Thora Brown (1-2-1-2)
Saturday Winners Dog   Richard Lopaschuk (1-1-2-1)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (1-1-2-1)
  Best Of Winners   Richard Lopaschuk (1-1-2-1)
  Winners Dog   Richard Paquette (1-1-2-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-1-3-2)
  Best Of Winners   Jocelyne Gagne (1-1-3-2)
  Winners Dog   Thomas Nesbitt (1-1-3-2)
  Best Of Winners   Thomas Nesbitt (1-1-3-2)
Thursday Winners Dog   Tony Vandendool (1-1-3-1)
  Winners Dog   David Swartwood (1-2-2-1)
  Best Of Winners   David Swartwood (1-2-2-1)

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Jean Delisle N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Stephen Dainard N/A
Friday Reserve Winners Dog   Jeremy Browne N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Whitney N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Guillermo Carrillo N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Zeferino Jose Cardoso Silva N/A
Friday Reserve Winners Dog LTD Breed Show Peter Martin N/A
  Reserve Winners Dog   Tony Vandendool N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Allan Pepper N/A
Thursday 1st Junior Puppy Dog Class   Sylvia Barkey N/A
Wednesday 1st Junior Puppy Dog Class   Jeremy Browne N/A

Obedience Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Oshawa Obedience Association July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Pre-Novice   Gwen Roswell N/A
Saturday Pre-Novice   Cheryl Bishop N/A
  Pre-Novice   Cheryl Bishop N/A

Show Date
Peterborough & District Obedience Club May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Pre-Novice   Cheryl Bishop N/A

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2018

Win Record - 2018
Show Date
Labrador Owners Club June 01 to June 01, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Novice A   Sandy Briggs 89.0

Show Date
Peterborough & District Obedience Club May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Sharon Smith 77.0
Saturday Novice A   Cheryl Bishop 94.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By