MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/MBIS MBISS Arg/Am Ch Summerford's What Ever
Newfoundland
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tr'Ever - (Male)
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
Handler:
Website: http://www.summerfordnewfoundlands.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 2 2 2 2 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
43 9 79 41 12 1   0 0 1 0 2   10935
Win Record - 2017
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William deVilleneuve 5 (3-1-1-1)
  Group 1st   William deVilleneuve 40
Saturday Group 1st   Michael Hill 48
  Best Of Breed   Michael Hill 7 (3-3-1-1)
Friday Group 4th LTD Breed Show Michael Gelinas 27
  Group 1st   Donna Morris 41
  Best Of Breed   Donna Morris 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Gelinas 3

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Whitney 308 *
  Group 1st LTD Breed Show Jacqueline Rusby 63
  Group 1st   Robert Whitney 65
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 62
Friday Best In Show   Elaine Whitney 264 *
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 1st   Larry Kereluke 45

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gunnar Nymann 4 (2-1-1-1)
  Group 3rd   Gunnar Nymann 61
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (2-2-1-1)
  Group 2nd   Raymond Yurick 57
Friday Best Of Breed   Tony Monk 2 (2-0-1-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Kathrine Grant 81 *
  Group 1st   Kathrine Grant 6
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Ron Mahon 3
Sunday Best In Show   Deirdre McKinnon 109 *
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Group 1st   Thora Brown 6
  Group 1st   Deirdre McKinnon 7
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best In Show   Thora Brown 116 *
  Best In Show   Olga Gagne 116 *
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Allan Brown 8
  Group 1st   Olga Gagne 6

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Donna Conod 132 *
  Best In Show   Rick Fehler 133 *
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Donna Conod 25
  Group 1st   Rick Fehler 24
Saturday Group 2nd   Glen Stark 21
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 24
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Dana Cline N/A
  Group 1st   Dana Cline 65
  Best Of Breed   Dana Cline 0
Saturday Group 2nd   Francis Smith Moffat 74
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Friday Reserve Best In Show   Elizardo Valadez N/A
  Group 3rd LTD Breed Show Elizardo Valadez 37
  Group 1st   Deirdre McKinnon 54
  Best Of Breed LTD Breed Show Elizardo Valadez 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Osborne 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show James Osborne 1
Saturday Best In Show   Ekarat Sangkunakup 347 *
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 91
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 32
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Newfoundland Dog Club Of Canada [Regional] September 03 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 45

Show Date
Newfoundland Dog Club Of Canada [National] September 01 to September 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Rafael Malo Alcrudo N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rafael Malo Alcrudo 207 *
  Group 1st   Danik Dancause 54
  Best Of Breed   Danik Dancause 11 (4-6-1-1)
Saturday Best In Show   Ole Nielsen 267 *
  Group 1st   Rafael Malo Alcrudo 74 (10-13-1-3)
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 26 (10-13-1-3)
Friday Group 2nd   Michael Shoreman 57
  Best Of Breed   Michael Shoreman 30 (10-17-1-3)
Thursday Group 2nd   Rosemary Shoreman 40
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 25 (9-15-1-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ramon Podesta 14
  Best Of Breed   Ramon Podesta 1
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 1
  Group 1st   David Swartwood 38
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 32
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Chris Graham 1
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 38
  Group 2nd LTD Breed Show Chris Graham 33

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 1st   Mike Jackman 23
Saturday Best In Show   David Kirkland 194 *
  Group 1st   Kristen Francis 34
  Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Paterson 0
  Group 1st LTD Breed Show Cheryl Paterson 28
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Best In Show   Ed Wild 140 *
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 22

Show Date
Working & Herding Club of Southern Ontario August 13 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 1
  Group 3rd   Jeremy Browne 18

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Luiz Ribas Silva 258 *
  Group 1st   Erodotus Neofytou 49
  Best Of Breed   Erodotus Neofytou 0
Saturday Best In Show   Andrew Brown 268 *
  Group 1st   Andrew Brown 61
  Best Of Breed   Andrew Brown 1 (0-1-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Erodotus Neofytou N/A
  Group 1st   Irene Latchford 36
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Peter Machen 0
  Group 1st LTD Breed Show Peter Machen 30

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Carmen Navarro 236 *
  Best Of Breed   Faye Strauss 0
  Group 1st   Faye Strauss 63
Sunday Reserve Best In Show   Michael Hill N/A
  Group 1st   Carlos Quinones 74
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Saturday Best In Show   Carlos Quinones 314 *
  Group 1st   Michael Hill 77
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Michael Lanctot 30
Thursday Best In Show   Patricia Lanctot 154 *
  Group 2nd   Letitia Bett 36
  Group 1st   Patricia Lanctot 31
  Best Of Breed   Letitia Bett 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-2-1-1)
Wednesday Group 1st   Nancy Tibben 36
  Group 1st   Sean Shields 32
  Best Of Breed   Nancy Tibben 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Sean Shields 3 (0-2-1-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   William Gunn 146 *
  Group 1st   William Gunn 23
  Best Of Breed   William Gunn 2 (0-2-1-0)
Saturday Best In Show   Allan Brown 168 *
  Group 1st   Allan Brown 34
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Thora Brown 1
  Group 1st LTD Breed Show Thora Brown 22
Friday Best In Show   Thora Brown 142 *
  Best In Show   Vickie Umpleby 153 *
  Group 1st   Tony Vandendool 19
  Group 1st   Vickie Umpleby 23
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (0-2-1-0)

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ben Wasylyshen 35
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Group 2nd LTD Breed Show Richard Lopaschuk 29
  Best Of Breed LTD Breed Show Richard Lopaschuk 0
  Group 2nd   Lynn White 37
  Best Of Breed   Lynn White 0
Friday Best In Show   Tim Thomas 233
  Group 1st   Tim Thomas 34
  Best Of Breed   Tim Thomas 0

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberta Parish 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Group 1st   Roberta Parish 25
  Group 2nd   Ole Nielsen 27
Saturday Reserve Best In Show   Melvin Beech N/A
  Group 2nd   Joan Beech 26
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 27

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Deirdre McKinnon 149
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Deirdre McKinnon 17
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 23
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 3
  Group 2nd   Glen Stark 14
  Group 2nd   Jack Ireland 13
  Best Of Breed   Glen Stark 2

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 2
  Best Of Breed   John Rowton 2
  Group 2nd   Joe Lobb 22
  Group 2nd   John Rowton 18
Thursday Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Janet Lobb 21
  Group 2nd   Terry Carter 19

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Olga Gagne 143
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 19
Saturday Best In Show   Darle Heck 156
  Group 1st   Bill Walkey 27
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Friday Best In Show   Bill Walkey 123
  Best In Show   Jacqueline Rusby 134
  Group 1st   Jacqueline Rusby 18
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Mike Jackman 20
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 1st   Dianne Miller 21
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Best In Show   Dianne Miller 159
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 29
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Best In Show   Brian Taylor 129
  Group 1st   Guy Jeavons 28
  Group 1st   Brian Taylor 27
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ivan Sandoval 177
  Group 1st   Anna Hewson 22
  Best Of Breed   Anna Hewson 2
Saturday Best In Show   Garry Allan 170
  Group 1st LTD Breed Show Garry Allan 20
  Group 1st   Ivan Sandoval 24
  Best Of Breed   Ivan Sandoval 2
  Best Of Breed LTD Breed Show Garry Allan 2
Friday Best In Show   Marilyn O'Neill 128
  Best In Show   Elaine Whitney 139
  Group 1st   Marilyn O'Neill 19
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 16

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Jean Lawless 41
  Best Of Breed   Jean Lawless 0
Sunday Group 3rd   George Marquis 62
  Best Of Breed   George Marquis 1 (0-0-1-1)
Saturday Best In Show   Kay Sneath 507 *
  Best Of Breed   Ronald Spritzer (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Ronald Spritzer (Dr) 65
Friday Best Of Breed   Shirley Bell 0
  Group 1st   Shirley Bell 52
  Best Of Breed LTD Breed Show Paul Lawless 0
  Group 2nd LTD Breed Show Paul Lawless 40

Show Date
Societe Canine de Thetford May 27 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Fred Dewsbury 150
  Group 1st   Donna Conod 32
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 31
Saturday Reserve Best In Show   Brenton Wright N/A
  Reserve Best In Show   Donna Conod N/A
  Group 1st   Brenton Wright 40
  Group 1st   Margaret Jones 38
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 29
Sunday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 47
  Best Of Breed LTD Breed Show Richard Paquette 0
  Group 2nd LTD Breed Show Richard Paquette 36
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 3rd   Bonnie Derry 40

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 18
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best In Show   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 198
  Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
  Group 1st   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 36
  Best Of Breed LTD Breed Show Michel Chaloux 0
  Group 1st LTD Breed Show Michel Chaloux 25
Friday Best Of Breed   Danik Dancause 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 3rd   Danik Dancause 18
  Group 3rd   Rick Fehler 18

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Sharon Derrick 13
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Patricia Taylor 17
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Joy Hodgkinson 16
  Group 1st   John Hodgkinson 14

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 41
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 2
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 2
  Group 2nd LTD Breed Show Anik Primeau 43
  Group 2nd   Jean-Louis Blais 49
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Group 2nd   Janet Lobb 39

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Edgar Bajona 46
  Group 2nd LTD Breed Show Fernando Da Costa Maia 36
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Fernando Da Costa Maia 1
Saturday Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Juan Miranda Saucedo 42
Friday Best In Show   Patricia Lanctot 186 *
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Michael Lanctot 27
  Group 2nd   Katelon Bajona-Fox 23

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Nesbitt 138
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 19
Saturday Best In Show   Denys Janssen 179
  Best In Show   Robert Whitney 175
  Group 1st   Michael Forte 25
  Best Of Breed   Michael Forte 0
  Group 1st   Robert Whitney 26
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best In Show   Michael Forte 165
  Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 163
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 25
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 23

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 11
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 11
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 8
  Group 3rd   Chris Woodrow 6
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Chris Woodrow 0
Friday Reserve Best In Show   Wendy Schira N/A
  Group 1st   Wendy Schira 11
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Doug Windsor 11
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mike Jackman 27
  Best Of Breed   Mike Jackman 2
Saturday Group 3rd   Lee Anne Bateman 33
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1
  Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 34
  Best Of Breed LTD Breed Show Michel Bouchard 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Virginia Lyne 48
Saturday Group 2nd   Edd Bivin 52
  Best Of Breed   Edd Bivin 1 (0-0-1-1)
Friday Group 1st   Sean Shields 30
  Best Of Breed   Sean Shields 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 2 2
All Breed Ranking: 5 5 6 9 7

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
17 3 64 22 18 6   1 0 0 0 1   5895
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Guy Jeavons 272 *
  Group 1st   Guy Jeavons 32
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 3rd   Per Kristian Andersen 38
  Best Of Breed   Per Kristian Andersen 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Meredith-Cavanna 79
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 2 (0-2-1-0)
Friday Group 1st   Sulie Greendale-Paveza 63
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Bruce Owen 33
Saturday Best In Show   Judith Shurb 242 *
  Group 1st   Judi Elford 36
  Best Of Breed   Judi Elford 3 (0-3-1-0)
Friday Group 2nd   Judith Shurb 15
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 48
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 0
  Group 1st   Jon Cole 56
Friday Best In Show   Cesar Gutierrez Perez 249
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 43

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 3
  Group 1st   Torbjorn Skaar 33
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 3
  Group 2nd   Wendy Paquette 26
Friday Best Of Breed   Michael Leonard 2
  Group 4th   Michael Leonard 7

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Phyllis Pancel 182 *
  Group 1st   Phyllis Pancel 24
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 28
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Group 1st   Ann Felske-Jackman 26
  Group 3rd   Joe Lobb 21
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cherie Holmes 20
  Group 1st   Irenne Bader 32
  Best Of Breed   Irenne Bader 0
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
Saturday Group 4th   Joe Purkhiser (Col) 10
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Group 1st   Carlos Quinones 25

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Julio Rueda 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 11
  Group 3rd   Julio Rueda 6
Sunday Best In Show   Donna Conod 140 *
  Group 1st   Donna Conod 18
  Group 3rd   Judy Horton 9
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Judy Horton 0
Saturday Best In Show   Judy Horton 145 *
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 2nd   Javier Ramirez Gomez 11
  Group 1st   Michael Lanctot 18
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thora Brown 120
  Group 1st   Ray Smith 17
  Best Of Breed   Thora Brown 1
  Group 1st   Thora Brown 11
  Best Of Breed   Ray Smith 2
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 3
  Group 1st   Allan Brown 17
  Group 1st   Grant Townsend 17
  Best Of Breed   Allan Brown 3

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Stephen Dainard N/A
Saturday Group 3rd   David Gilmour 16
  Best Of Breed   David Gilmour 4 (1-3-1-0)
Friday Group 2nd   Glen Stark 23
  Select Dog   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (1-0-1-0)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cheryl Paterson 88
  Group 1st   Robert Rowbotham 4
  Group 1st   Heather Langfeld 4
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 5
  Best Of Breed   David Kelland 1
  Group 1st   David Kelland 5
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 3
  Group 1st   Guy Jeavons 3

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Gunn 38
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   David Swartwood 1
Saturday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Deirdre McKinnon 17
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Group 3rd   Brenda Wilson 11

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 1st   Virginia Lyne 42
Saturday Group 3rd   David Swartwood 30
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Group 1st   James Reynolds 38
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 07 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Steven Gladstone 47
  Best Of Breed   Steven Gladstone 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joyce Love 42
  Best Of Breed   Joyce Love 0
Saturday Group 4th   Christian Molina Galvez (Dr) 37
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 30

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 27
Sunday Best In Show   Ed Wild 240 *
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Nicholas De Bedout 44
Saturday Best Of Breed   Paul Stanton 1 (0-1-1-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Juan Naveda Carrero 17
  Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 0
Saturday Group 1st   Guy Jeavons 30
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Best In Show   William Gunn 164 *
  Group 1st   William Gunn 22
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 1st   Irene Latchford 19
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Ann Ingram N/A
  Group 1st   Guy Spagnolo 26
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
Tuesday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 0
Monday Best Of Breed   David Kelland 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   David Kelland 25

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bruce Owen 127 *
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Bruce Owen 14
  Group 2nd   Geraldine Taylor 15
Saturday Group 2nd   Heather Brennan 15
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Group 2nd   Michael Hill 12

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 135
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2
  Group 1st   Brian Taylor 11
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 20
Saturday Best In Show   Ron Mahon 135
  Best In Show   Sharon Derrick 150
  Group 1st   Ron Mahon 26
  Group 1st   Robert Rowbotham 29
  Best Of Breed   Ron Mahon 4
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 20
  Group 2nd   Ole Nielsen 19
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4
Thursday Group 1st   Carlos Capone 24
  Group 3rd   Jeremy Browne 19
  Best Of Breed   Carlos Capone 4
  Best Of Breed   Jeremy Browne 4

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kristen Francis 119
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
  Group 1st   Mel Saranchuk 23
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
  Group 1st   Lynda Saranchuk 22
Friday Group 1st   Kristen Francis 24
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Harold Pybus 22

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jacqueline Rusby 22
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
Saturday Group 1st   Sandra Lex 24
  Best Of Breed   Sandra Lex 2
Friday Reserve Best In Show   Olga Gagne N/A
  Group 2nd   Phyllis Pancel 17
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 1st   Barbara Heal 20
  Best Of Breed   Barbara Heal 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 31
Saturday Group 3rd   Kenneth Chuah 22
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 27
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 2
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
Friday Best In Show   Joy Lynne Huntley 189
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 29
  Group 1st   Tony Vandendool 26
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jon Cole 32
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Sunday Group 1st   Fabio Amorim 62
  Best Of Breed   Fabio Amorim 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 2nd   William deVilleneuve 54
  Best Of Breed   William deVilleneuve 2 (0-2-1-0)
Friday Best In Show   Fabio Amorim 448 *
  Group 1st   Francesca Browning-Christina 53
  Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Saturday Group 1st   Thora Brown 13
  Group 1st   Allan Brown 13
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Nancy Popovich 45
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Bill Walkey 59
Saturday Group 2nd   Anik Primeau 63
  Best Of Breed   Anik Primeau 2 (0-2-1-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Weng Woh Chan 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Weng Woh Chan 38
  Group 2nd   Edgar Bajona 38

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Igor Vygouzov 27
  Group 1st   Pamela Bruce 31
  Best Of Breed   Igor Vygouzov 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 2nd   Olga Gagne 25
  Best Of Breed   Danik Dancause 0
Friday Reserve Best In Show   Alejandro Rojas Sanchez N/A
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 23
  Group 3rd   Michael Gelinas 18

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Ed Wild 72
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Larry Kereluke 59
Friday Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 30
  Group 1st   David Kelland 38
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   David Kelland 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Franklin Van der Spuy 41
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1
Saturday Group 1st   John Rowton 56
  Best Of Breed   John Rowton 1
Friday Group 1st   Tim Thomas 41
  Best Of Breed   Tim Thomas 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Michael Woods (Dr) (1-1-0-0)
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 54
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (1-1-0-0)
Saturday Group 3rd   Jack Ireland 50
  Winners Dog   Jack Ireland N/A
  1st Open Dog Class   Jack Ireland N/A
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
Friday Group 3rd   Raymond Lariviere 32
  Winners Dog   Raymond Lariviere N/A
  1st Open Dog Class   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   James Frederiksen 39
  Best Of Breed   James Frederiksen 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 54
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
  1st Open Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Group 1st   Patricia Lanctot 59
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Thursday Winners Dog   Jeremy Browne N/A
  1st Open Dog Class   Jeremy Browne N/A
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 15 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 156 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 934 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 0   0 0 0 0 0   83
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Irene Latchford 36
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Irene Latchford N/A
  Winners Dog   Irene Latchford N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Monday Winners Dog   Lee Steeves (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Lee Steeves (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-1-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Lee Steeves N/A
Sunday Group 2nd   Melody Roth 46
  Winners Dog   Melody Roth N/A
  Best Of Breed   Melody Roth 0
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Melody Roth N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By