GChS Shillington Sweet Tooth
Beagle
(Click on breed to view standings)

Call Name: Sugar - (Female)
Owner: Kimberley & Timothy Delaney
Breeder: Kimberley & Timothy Delaney
Handler:
Website: http://www.shillingtonkennles.ca
http://www.shillingtonkennels.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 4 3 3 3 N/A
Group Ranking: 52 48 54 50 N/A
All Breed Ranking: 511 500 532 492 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 1 2 0 1   0 0 0 0 0   207
Win Record - 2023
Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 19
  Group 4th   Lee Steeves 15

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Wendy Anderson 147 *
  Best Of Breed   Judi Elford 5 (1-3-0-2)
  Best Of Breed   Wendy Anderson 5 (1-3-0-2)
  Group 2nd   Judi Elford 26
  Group 1st   Wendy Anderson 29

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 2 2 2 2
Group Ranking: 13 12 11 12
All Breed Ranking: 119 113 108 96 108

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 5 14 7 2 0   0 0 0 0 0   877
Win Record - 2022
Show Date
Cobequid Dog Club October 08 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   John Muldoon N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Stephen Dainard 14

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Group 1st   Shawn Bennett 14
Saturday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
  Group 2nd   Susan Norris-Jones 15
Friday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 13

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Shawn Nichols 11
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best In Show   Patrick Mudge 112 *
  Group 1st   Patrick Mudge 12
  Best Of Breed   Patrick Mudge 2 (0-2-0-1)

Show Date
Conception Bay Kennel Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Shawn Nichols 66
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Shawn Nichols 5
  Group 1st   Honey Glendinning 6
Saturday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) 51
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 7
Friday Best In Show   James Reynolds 75 *
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 6

Show Date
Fredericton Kennel Club July 30 to July 31, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Whitney 75 *
  Reserve Best In Show   Elaine Whitney 59
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Robert Whitney N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club June 11 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 15
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 2nd   Vickie Umpleby 16
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Reserve Best In Show   Bruce Fraser 121
  Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 118
  Group 1st   Bruce Fraser 18
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 17
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 28 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Woods (Dr) 21
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (2-0-0-1)
Saturday Group 1st   Michael Hill 26
  Best Of Breed   Michael Hill 2 (2-0-0-1)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (2-1-0-1)
  Group 3rd   Barbara Heal 7

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 14 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Mary White 12
  Group 3rd   Ron Mahon 10

Show Date
Cobequid Dog Club April 23 to April 24, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Allan Brown 10
  Group 2nd   Thora Brown 10

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 2 2 1 2
Group Ranking: 7 6 6 5 19
All Breed Ranking: 40 38 35 37 168

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 3 12 3 2 1   0 0 0 0 0   1331
Win Record - 2021
Show Date
Tantramar Kennel Club October 10 to October 10, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judith Byrne 137 *
  Group 1st   William Byrne 13
  Group 1st   Judith Byrne 13
  Best Of Breed   William Byrne 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (0-2-0-1)

Show Date
Cobequid Dog Club October 09 to October 09, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Heather Langfeld 143 *
  Reserve Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 114
  Group 1st   Heather Langfeld 13
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4 (0-3-1-1)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-0-1)

Show Date
Miramichi Kennel Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lynn White 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Fredericton Kennel Club September 22 to September 23, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Anik Primeau 20
  Best Of Breed   Anik Primeau 2 (0-2-0-1)
Wednesday Best Of Breed   Pierrette McLean 0

Show Date
Oromocto Kennel Club September 20 to September 21, 2021
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 3rd   Sandra Anderson 22

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 2 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Michelle Scott 23
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Wendy Anderson 26
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 2 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Jean-Christophe Boulinguez 24

Show Date
Pictou County Kennel Club September 11 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Guy Jeavons 137
  Best Of Breed   Guy Jeavons 3 (1-2-0-1)
  Group 1st   Guy Jeavons 20

Show Date
Halifax Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ed Wild 141 *
  Best Of Breed   Ed Wild 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Ed Wild 22
Sunday Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 173 *
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3 (1-2-0-1)
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 23
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 178 *
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (0-2-0-1)
  Group 1st   Robert Rowbotham 25

Show Date
Conception Bay Kennel Club August 07 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rosemary Shoreman 56 *
  Reserve Best In Show   Heather Langfeld 40
  Group 1st   Rosemary Shoreman 4
  Group 1st   Heather Langfeld 4
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-0-2)
Saturday Best In Show   Judi Elford 57 *
  Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Judi Elford 4

Show Date
Moncton Kennel Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Cheryl Paterson 10
  Group 1st   Janet Lobb 17
  Best Of Breed   Carol Gray 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (0-2-1-1)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 2 1 2
Group Ranking: 2 2 6 5 14
All Breed Ranking: 15 15 27 27 107

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 2 12 4 0 0   0 0 0 0 0   969
Win Record - 2020
Show Date
Newfoundland (All-Breed) Kennel Club November 20 to November 22, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Wendy Anderson 85 *
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (0-3-0-1)
  Group 2nd   John (Fred) Peddie 8
  Group 1st   Wendy Anderson 12
Saturday Reserve Best In Show   Avery Gaudin 67
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3 (0-3-0-1)
  Group 1st   Doug Gaudin 11
  Group 1st   Avery Gaudin 11
Friday Best In Show   Judith Byrne 80 *
  Reserve Best In Show   Mary Spinelli 70
  Best Of Breed   Patrick Mudge 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Judith Byrne 9
  Group 1st   Patrick Mudge 14

Show Date
Miramichi Kennel Club October 30 to November 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 12
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 13
Friday Best In Show   Judith Byrne 124 *
  Group 1st   Wendy Anderson 14
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (1-1-0-1)

Show Date
Miramichi Kennel Club September 25 to September 27, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Woods (Dr) 186 *
  Group 1st   Mary Spinelli 18
  Best Of Breed   Mary Spinelli 3 (2-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Wendy Anderson 19
Friday Best In Show   Wendy Anderson 186 *
  Best Of Breed   Patrick Mudge 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Patrick Mudge 19

Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Thora Brown 30
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 3 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (2-1-0-1)
  Group 2nd   David Gilmour 21
  Group 1st   Wendy Anderson 26
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Elaine Whitney 31

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 38 38 36 35 33
Group Ranking: 702 690 661 630 596
All Breed Ranking: 5472 5377 5128 4863 4544

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2019
Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Beverly Capstick N/A
  Reserve Winners Bitch   Rita Walker N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Beverly Capstick N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Rita Walker N/A
Saturday Winners Bitch   Joe Lobb (2-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Winners   Joe Lobb (2-2-0-1)
  Winners Bitch   Janet Lobb (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Joe Lobb N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Janet Lobb N/A

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Deirdre McKinnon N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Taylor N/A
  Winners Bitch   Deirdre McKinnon (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Bitch   Judith Taylor (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
Saturday Winners Bitch   Thomas Alexander (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-2-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A

Show Date
Fredericton Kennel Club April 13 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Kristen Francis (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Winners Bitch   Michael Woods (Dr) (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Kristen Francis N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Winners Bitch   Berri Beare (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Berri Beare N/A
  Winners Bitch   Patrick Mudge (0-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Patrick Mudge N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Berri Beare N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Andrew Beare N/A

Show Date
Halifax Kennel Club February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Peter Machen N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Byrne N/A
  BPIG   Judith Byrne N/A
  Winners Bitch   Peter Machen (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  Best Of Winners   Peter Machen (1-2-0-1)
  Winners Bitch   Wendy Anderson (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Winners   Wendy Anderson (1-2-0-1)
Friday Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   William Byrne N/A
  Winners Bitch   William Byrne (0-2-0-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By