GCh Charbr's Tropical Breeze
Portuguese Water Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Reggie - (Male)
Owner: Cynthia Berube
Breeder: Cynthia Berube
Conformation Handler: Sara Manzi
Website: http://www.charbr.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 2 2 2
Group Ranking: 33 33 30 29 24
All Breed Ranking: 218 211 192 178 143

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 6 4   0 0 0 0 0   447
Win Record - 2019
Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th LTD Breed Show Melvin Beech 17
  Best Of Breed LTD Breed Show Melvin Beech 3
  Select Dog   Philip Wendling N/A
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 5 (0-3-2-1)
Friday Select Dog   Stewart Dankner N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 5 (2-1-1-2)
Saturday Group 4th   Irene Latchford 22
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 6 (2-2-1-2)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 6 (2-2-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
Thursday Group 3rd   Doug Gaudin 16
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-2-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Nancy Tibben N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kresten Scheel 32
Saturday Group 3rd   Brenton Wright 22
  Best Of Breed   Brenton Wright 4 (0-3-1-1)
Friday Group 3rd   Brian Taylor 22
  Group 2nd   Birte Scheel 29
  Best Of Breed   Brian Taylor 5 (1-3-1-1)
  Best Of Breed   Birte Scheel 5 (1-3-1-1)

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Heather Langfeld 14
  Best Of Breed   Tannis Postma 3
  Best Of Breed   Heather Langfeld 3
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 3
  Best Of Breed   Rita Biddle 3

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Terry Carter N/A
Friday Select Dog   Davor Javor N/A
  Select Dog   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jos De Cuyper 9 (0-6-2-2)
Saturday Best Of Breed   Garry Newton 13 (2-8-2-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Nelson Huber N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A
Sunday Group 2nd   Wendy Paquette 48
  Best Of Breed   Wendy Paquette 9 (1-6-2-1)
Saturday Select Dog   Donna Conod N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Denys Janssen 25
  Best Of Breed   Denys Janssen 4 (1-3-1-0)
Saturday Select Dog   Luis Pinto Teixeira N/A
Friday Best Of Breed   David Kelland 4 (1-3-1-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Felipe Baeza Xacur 36
  Best Of Breed   Felipe Baeza Xacur 2 (0-0-1-2)
Saturday Group 1st   Pedro Armando Ramos Lang 42
  Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 6 (1-2-1-3)
Friday Best Of Opposite Sex   Peter Machen N/A
  Best Of Opposite Sex   Carol Gray N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gerardo Paolucci N/A
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 2 (0-1-1-1)
Friday Group 3rd   Rick Fehler 27
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Catherine Barlow 1 (0-0-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 32
  BPIG   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Saturday BPIG   Carlos Navarro Seemann N/A
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 4 (1-1-1-2)
  Best Puppy In Breed   Carlos Navarro Seemann N/A
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (1-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 23 21 24 23 22
Group Ranking: 351 334 381 366 340
All Breed Ranking: 2188 2121 2402 2321 2209

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   28
Win Record - 2018
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  BPIG   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Puppy In Show   Thora Brown N/A
  BPIG   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 4 (1-4-0-0)
  Best Of Winners   Peter Laventhall-Wolfish (1-4-0-0)
  Best Puppy In Breed   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Winners Dog   Peter Laventhall-Wolfish (1-4-0-0)
  Best Of Breed   Jack Ireland 4 (0-4-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jack Ireland N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Davor Javor N/A
  Best Of Opposite Sex   Davor Javor N/A
  Winners Dog   Davor Javor (1-1-0-0)
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Ursula (Timmy) Ralfe N/A
  Best Of Breed   Colm Beatie 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Colm Beatie (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Colm Beatie N/A
  Winners Dog   Colm Beatie (1-1-0-0)
Friday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Cherie Holmes N/A
  Best Of Opposite Sex   Cherie Holmes N/A
  Winners Dog   Cherie Holmes (1-2-0-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   John (Fred) Peddie 19
  BPIG   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 5 (2-2-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   John (Fred) Peddie N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Corinna Hoberg N/A
  Best Of Winners   John (Fred) Peddie (2-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   John (Fred) Peddie N/A
  Winners Dog   John (Fred) Peddie (2-2-2-0)
  Winners Dog   Corinna Hoberg (2-2-2-0)
Tuesday 1st Junior Puppy Dog Class   Kristen Francis N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
  Winners Dog   Kristen Francis (3-2-1-0)
  Reserve Winners Dog   Vickie Umpleby N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By