MBPIS Can GCh.AmCh. Gumby's Jive Talking Underdog
Chinese Shar-Pei
(Click on breed to view standings)

Call Name: Disco - (Male)
Owner: Maureen Trodd-Nicholls, Andrea Robins & Simone Beazly
Breeder: Andrea Robins and Simone Beazly
Handler: Maureen Trodd-Nicholls
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Opposite Sex   Philip Wendling N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Victoria Thomas N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A
  Best Of Opposite Sex   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Peter Martin N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Zeferino Jose Cardoso Silva N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Guillermo Carrillo N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 4 4 5 5 5
Group Ranking: 47 47 56 57 51
All Breed Ranking: 359 355 421 422 380

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 7 5 3   0 0 0 0 0   255
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Nina Karlsdotter N/A
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Allan Pepper N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ainslie Mills 22
  Best Of Breed   Ainslie Mills 3
Saturday Group 3rd   Thomas Nesbitt 15
  Group 2nd   Wendy Paquette 19
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
  Best Of Breed   Wendy Paquette 3

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Ron Mahon N/A
Sunday Select Dog   Olga Gagne N/A
Saturday Select Dog   Allan Brown N/A
  Select Dog   Deirdre McKinnon N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rick Fehler 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   David Kirkland N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Bruce Owen 6
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Wednesday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 15
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Tuesday Group 3rd   Rita Walker 19
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Brown 11
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-0-1-2)
Saturday Group 3rd   William Gunn 13
  Best Of Breed   William Gunn 2 (0-0-1-2)
Friday Group 4th   Vickie Umpleby 6
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (0-0-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Nigel Trainor 13
  Best Of Breed   Nigel Trainor 0

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Owner Handled In Show   Ben Wasylyshen N/A
  Group 1st   Ben Wasylyshen 16
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2
  Best Owner Handled In Group   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Best Owner Handled In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Group 2nd   Tim Thomas 21
  Best Of Breed   Tim Thomas 2
  Best Owner Handled In Group   Tim Thomas N/A
Friday Group 1st   Richard Lopaschuk 19
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 9
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Cindy Stansell N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynda Saranchuk 7
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 10
  Best Of Opposite Sex   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-1-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Valerie Gervais N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Friday Group 2nd   Denise Cornelssen 21
  Best Of Opposite Sex   Mavis McClintock N/A
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 4 (2-0-1-2)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 60 60 56 55 55
All Breed Ranking: 542 537 506 496 506

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 6 6 0   0 0 0 0 0   160
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   David Kirkland N/A
Saturday Select Dog   Ann Hearn N/A
Friday Select Dog   Robert Smith (Dr) N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandra Lex N/A
  Select Dog   Paula Hartinger N/A

Show Date
Chinese Shar-Pei Club Of Canada October 29 to October 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Joe Walton N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 2

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 4 (1-2-1-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Yvonne Savard N/A
  Group 2nd   Yvonne Savard 16
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
Saturday Select Dog   Kristen Francis N/A
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A

Show Date
Chinese Shar-Pei Club Of Canada [National] September 03 to September 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Dana Cline N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Swartwood 21
  BPIG   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 2

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ed Wild 10
  BPIG   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
Saturday BPIG   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Jocelyne Gagne N/A
Thursday Group 2nd   Larry Kereluke 7
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  Select Dog   Mike Macbeth N/A
Wednesday Group 2nd   Joy Hodgkinson 4
  BPIG   Joy Hodgkinson N/A
  Group 3rd   Rita Walker 3
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
Saturday Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 0
  Best Puppy In Breed   Juan Naveda Carrero N/A
Friday Group 2nd   William Gunn 19
  BPIG   William Gunn N/A
  Group 3rd   Guy Jeavons 15
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Brian Taylor N/A
  Group 2nd   Brian Taylor 18
  BPIG   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 11
  BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Francesca Browning-Christina N/A
  Best Puppy In Breed   Francesca Browning-Christina N/A
Saturday Select Dog   David Miller N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Martin Doherty 12
  BPIG   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Martin Doherty N/A
  Best Of Winners   Martin Doherty (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Winners Dog   Martin Doherty (1-1-0-0)
Saturday Group 3rd   Bill Walkey 8
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Bill Walkey N/A
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
  Winners Dog   Bill Walkey N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Winners   Marilyn O'Neill (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Winners Dog   Marilyn O'Neill (1-1-1-1)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Daniel Kwee N/A
  Best Of Opposite Sex   Daniel Kwee N/A
  Winners Dog   Daniel Kwee (1-1-0-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Morley Thornton N/A
  Best Of Opposite Sex   Morley Thornton N/A
  Winners Dog   Morley Thornton (1-1-0-0)
Saturday BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Cheryl Myers-Egerton (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (1-1-0-0)
Friday Best Puppy In Show   Rosemary Shoreman N/A
  BPIG   Michael Shoreman N/A
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 8
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Shoreman N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Puppy In Breed   Michael Shoreman N/A
  Winners Dog   Michael Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
  Winners Dog   Rosemary Shoreman N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Walter Pinsker N/A
  Best Of Winners   Walter Pinsker (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Walter Pinsker N/A
  Winners Dog   Walter Pinsker (1-3-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Ronnie Natividad N/A
  Best Of Winners   Ronnie Natividad (1-3-2-0)
  Best Puppy In Breed   Ronnie Natividad N/A
  Winners Dog   Ronnie Natividad (1-3-2-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Chan Weng Woh N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Chan Weng Woh N/A
  Reserve Winners Dog   Chan Weng Woh N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Reserve Winners Dog   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd 3-6 Month Dog Class   Larry Kereluke N/A
Saturday 2nd 3-6 Month Dog Class   Ed Wild N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   John Rowton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2017

Win Record - 2017
Show Date
Peterborough & District Obedience Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Marie-J Cloutier 95.0
Saturday Novice A   Diana MacKenzie 82.0
  Novice A   Diana MacKenzie 94.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By