Ch Loch Awe's Cam Action
Border Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Jane Michell
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 31 30 26 19 15
Group Ranking: 389 370 311 278 215
All Breed Ranking: 3724 3543 3056 2601 2030

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2018
Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 1 (0-1-1-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 11 11 10 10 9
Group Ranking: 184 181 169 161 140
All Breed Ranking: 1704 1693 1591 1505 1364

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 5 1   0 0 0 0 0   41
Win Record - 2017
Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Lucie Paradis 2
  Group 1st   Brian Taylor 2
  Best Of Breed   Lucie Paradis 2
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 3
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 3
  Group 2nd LTD Breed Show Ted Fahlgren 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Group 2nd   Dianne Miller 1
  Group 3rd   Wendy Paquette N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peter Green 2 (1-0-1-1)

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   David Swartwood 4
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Thomas Nesbitt 0
Saturday Group 3rd   Michael Forte 8
  Group 3rd   Robert Whitney 7
  Best Of Breed   Michael Forte 1
  Best Of Breed   Robert Whitney 1
Friday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 7
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
  Best Of Breed   Denys Janssen 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 42 41 39 39 38
Group Ranking: 474 469 453 435 412
All Breed Ranking: 4351 4311 4145 3975 3693

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2016
Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Dog Class   Mary White N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Betsy Dale N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Winners Dog   Mary White N/A
  Best Of Breed   Betsy Dale 0
  Best Puppy In Breed   Betsy Dale N/A
  Winners Dog   Betsy Dale N/A
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Federico Fernandez N/A
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Best Puppy In Breed   Federico Fernandez N/A
  Winners Dog   Federico Fernandez N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
  Best Puppy In Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Winners Dog   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Friday Group 2nd   Norma Egginton 3
  BPIG   Norma Egginton N/A
  Group 3rd   Melvin Beech 1
  BPIG   Melvin Beech N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Norma Egginton N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Melvin Beech N/A
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Best Puppy In Breed   Norma Egginton N/A
  Winners Dog   Norma Egginton N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Puppy In Breed   Melvin Beech N/A
  Winners Dog   Melvin Beech N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Dog Class   Francesca Browning-Christina N/A
  Best Puppy In Breed   Francesca Browning-Christina N/A
  Winners Dog   Francesca Browning-Christina (1-0-2-0)
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Jon Cole N/A
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Winners Dog   Jon Cole (2-0-2-2)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Frank Washabaugh N/A
  Winners Dog   Frank Washabaugh (4-2-2-2)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   William deVilleneuve N/A
  Winners Dog   William deVilleneuve (1-1-2-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By