Ch Hollyrood Tamazar Capercaillie
Deerhound (Scottish)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Female)
Owner:
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 21 20 18 18 18
All Breed Ranking: 159 153 138 129 110

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 8 10 3   0 0 0 0 0   619
Win Record - 2017
Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Hardwick 20
  Best Of Breed   Kathleen Hardwick 0
Saturday Group 2nd   Nancy Popovich 17
  Best Of Breed   Davor Javor 0
Friday Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 8
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 12
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 4th   Edgar Bajona 10
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Hiroshi Kamisato 0
Saturday Group 3rd   John Rowton 22
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 13, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Harold Pybus 13
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Monday Group 2nd   Richard Lopaschuk 19
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Saturday Group 1st   Doug Windsor 18
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Group 3rd   Janet Buchanan 21
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0

Show Date
Kelowna Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Denise Cornelssen 11
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Sunday Group 2nd   Tempest Deptuch 14
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 27
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terry Carter 23
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Group 1st   Lesley Chalmers 27
  Best Of Breed   Lesley Chalmers 0
Friday Group 1st   Michael Hill 23
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Thursday Group 1st   Terry Gains 17
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Bruce Fraser 66
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Thursday Group 3rd   Walter Pinsker 33
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0

Show Date
Oceanside Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Julio Rueda 31
  Best Of Breed   Julio Rueda 0
Saturday Group 3rd   Susan Norris-Jones 38
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
Friday Best Of Breed   Leni Finne 0

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 16
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 3rd   Karl Erik Johansson 19
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Friday Group 4th   Ainslie Mills 16
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 35
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best Of Breed   Fabricio Pastor 0
Friday Group 2nd   Gerson Ayala 39
  Best Of Breed   Gerson Ayala 0
Thursday Group 1st   Nancy Popovich 15
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 9
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 21 21 19 21 30
All Breed Ranking: 181 179 166 176 240

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 11 4 7 2   0 0 0 0 1   539
Win Record - 2016
Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Olga Gagne 14
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 0
Friday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 11
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joan Beech 10
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 1st   Judy Horton 20
  Best Of Breed   Judy Horton 0
Friday Group 1st   Melvin Beech 17
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Trotter 0
Friday Group 4th   Charles Trotter 26
  Best Of Breed   Charles Trotter 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Tetlock 0
Saturday Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 0
Friday Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jo Schepers 16
  Best Of Breed   Jo Schepers 0
Saturday Group 1st   Harto Stockmari 33
  Best Of Breed   Harto Stockmari 0
Friday Group 3rd   Elaine Ty 10
  Best Of Breed   Elaine Ty 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Yvonne Savard 10
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 0
Friday Group 1st   Judith Taylor 10
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Western Gazehound Club September 03 to September 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   David Miller 1

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Jacqueline Stacy 24
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Sunday Best Of Breed   Terry Stacy 0
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 1
Friday Group 2nd   Lynda Saranchuk 33
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Lobb 13
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 1st   Ann Ingram 18
  Best Of Breed   Ann Ingram 0
Friday Group 1st   Janet Lobb 14
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Robert Rowbotham 7
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Wednesday Best Of Breed   Maria del Rocio Espejo Saavedra 0
Tuesday Group 3rd   Tempest Deptuch 10
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 21 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Maida Puterman 48
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
Saturday Best Of Breed   Guillermo Carrillo 0
Friday Group 2nd   Shauna McLauchlan 59
  Best Of Breed   Shauna McLauchlan 0
Thursday Group 4th   Alan Ewles 36
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Margaret Jones 34
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Group 1st   David Swartwood 33
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Reserve Best In Show   Thomas Nesbitt N/A
  Group 1st   Thomas Nesbitt 31
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By