GCh Pax Mundi Ares
Greyhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Amy Walter-Horth
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 44 44 43 40 38
All Breed Ranking: 320 319 293 271 290

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 7 1   0 0 0 0 3   306
Win Record - 2019
Show Date
All Hound Club Of Ontario October 20 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Wade 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Michael Gelinas 31
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Friday Group 3rd   Sandy Gelinas 16
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Filburn 0
Saturday Group 3rd   Leif-Herman Wilberg 13
  Best Of Breed   Leif-Herman Wilberg 0
Friday Group 3rd   Fabian Daza 8
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Fabian Daza 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 10 to August 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Daniel Kwee 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Glenda Goller 14
  Best Of Breed   Glenda Goller 0
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 0
Saturday Group 2nd   Maria Del Rocio Nadal 34
  Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 0
Friday Best Of Breed   Guillermo Carrillo 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Janet Lobb 23
  Group 3rd   Joe Lobb 20
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Mike Jackman 23
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Thursday Group 4th   Sandra Anderson 22
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
Friday Best Of Breed   Kresten Scheel 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Canalizo 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Nelson Huber 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Jos De Cuyper 1 (0-1-1-0)

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Garry Newton 2

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Felipe Baeza Xacur 25
  Best Of Breed   Felipe Baeza Xacur 0
Saturday Group 1st   Pedro Armando Ramos Lang 29
  Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 0
Friday Group 3rd   Pamela Bruce 16
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-1-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jeremy Browne 24
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 12 12 11 11 11
Group Ranking: 493 478 469 455 424
All Breed Ranking: 3771 3678 3544 3420 3187

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   6
Win Record - 2018
Show Date
All Hound Club of Ontario June 01 to June 01, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Claire (Kitty) Steidel 6

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 8 8 8 7 7
Group Ranking: 137 137 131 126 142
All Breed Ranking: 1227 1218 1149 1088 1150

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 1 0 0 2   64
Win Record - 2017
Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Sunday Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Group 4th   Richard Paquette 13
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 12 to August 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Paul Odenkirchen 19
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 0
Saturday Best Of Breed   Veronica Mercer 0
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Carol Spritzer N/A
Sunday Select Dog   Randy Garren N/A
Saturday Select Dog   Richard Hilderman (Dr) N/A
Friday Select Dog   Carol Reisman N/A

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 02 to June 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 2

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Doug Windsor 7
  Group 4th   Barbara Arndt 6
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (0-0-2-0)
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 1 (0-0-2-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Martin Doherty 16
  1st Open Dog Class   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Winners Dog   Martin Doherty N/A
Friday 1st Open Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
  1st Open Dog Class   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Winners Dog   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Winners Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Open Dog Class   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Winners Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday 1st Open Dog Class   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Winners Dog   Avery Gaudin N/A
Thursday 1st Open Dog Class   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Winners Dog   Doug Gaudin N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 7 7 6 6 8
Group Ranking: 222 220 212 201 272
All Breed Ranking: 1820 1802 1713 1636 2120

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   36
Win Record - 2016
Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard (1-0-1-0)
Friday Group 3rd   Allan Pepper 15
  1st 12-18 Month Dog Class   Allan Pepper N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Winners Dog   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Winners Dog   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Deirdre McKinnon N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Maida Puterman N/A
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Dog   Deirdre McKinnon (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Maida Puterman N/A
  Winners Dog   Maida Puterman (2-0-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Winners Dog   Pamela Bruce N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Loraine Boutwell N/A
  Best Of Breed   Loraine Boutwell 0
  Best Puppy In Breed   Loraine Boutwell N/A
  Winners Dog   Loraine Boutwell N/A
Friday BPIG   Len Harfield N/A
  BPIG   Donna Conod N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Len Harfield N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A
  Winners Dog   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kristen Francis 13
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday BPIG   Harold Pybus N/A
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Friday Best Puppy In Show   Lynda Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Jon Cole N/A
  Winners Dog   Jon Cole (1-1-1-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   William (Bill) Shelton N/A
  Best Puppy In Breed   William (Bill) Shelton N/A
  Winners Dog   William (Bill) Shelton (1-0-1-0)

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Elizardo Valadez N/A
  Best Puppy In Breed   Elizardo Valadez N/A
  Winners Dog   Elizardo Valadez N/A
Friday Group 4th   Mike Jackman 8
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Mike Jackman N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Winners Dog   Mike Jackman N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Winners Dog   Marilyn O'Neill N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Daniel Kwee N/A
  Best Of Breed   Daniel Kwee 0
  Best Puppy In Breed   Daniel Kwee N/A
  Winners Dog   Daniel Kwee N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Shinichi Sonoda N/A
  Reserve Winners Dog   Shinichi Sonoda N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ronnie Natividad N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ronnie Natividad N/A
  Winners Dog   Ronnie Natividad (1-0-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Larry Kereluke N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Larry Kereluke N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Doug Gaudin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By