Tsertus Generation Next To Vitaz
Dachshund (Miniature Wire-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Olga Tcherbadji
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 16 15 14 13 13
Group Ranking: 510 500 468 447 420
All Breed Ranking: 3811 3749 3568 3389 3122

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2019
Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Len Harfield (1-1-0-1)
  Best Of Winners   Len Harfield (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Len Harfield N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Len Harfield N/A
Saturday Winners Dog   Edgar Bajona (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
  Best Of Winners   Edgar Bajona (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (1-1-0-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Edgar Bajona N/A
Friday Winners Dog   Leyda Perez (1-1-0-1)
  Best Of Winners   Leyda Perez (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Leyda Perez N/A
  Winners Dog   Alejandro Rojas Sanchez (1-1-0-1)
  Best Of Winners   Alejandro Rojas Sanchez (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Alejandro Rojas Sanchez N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Leyda Perez N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Alejandro Rojas Sanchez N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Winners   Sharon Derrick (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Sharon Derrick (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
  Best Of Winners   Gloria Geringer (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Gloria Geringer 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Gloria Geringer (1-1-0-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Harold Pybus N/A
  Winners Dog   Harold Pybus (1-1-0-0)
  Reserve Winners Dog   Karsten Kaemling N/A

Show Date
Abegweit Kennel Club July 19 to July 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Bonnie Derry (2-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
  Winners Dog   Linda Kraft (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Bonnie Derry N/A

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Jack Ireland (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Jack Ireland N/A
  Best Of Winners   Jack Ireland (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Jack Ireland 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Mike Macbeth (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Mike Macbeth N/A
  Best Of Opposite Sex   Mike Macbeth N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Jack Ireland N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Mike Macbeth N/A
  BPIG   Jack Ireland N/A
  Group 3rd   Jack Ireland 1
Saturday Winners Dog   Lee Steeves (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  Winners Dog   Sandra Lex (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Of Opposite Sex   Sandra Lex N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Lee Steeves N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Sandra Lex N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-1-0-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Winners Dog   Mike Jackman (1-0-1-0)

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
  Winners Dog   Allan Brown (1-1-0-0)
Saturday BPIG   Jaime Ganoza N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Jaime Ganoza N/A
  Best Of Winners   Jaime Ganoza (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Jaime Ganoza (1-1-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Roberta Parish N/A
  Best Of Winners   Roberta Parish (1-1-0-0)
  Winners Dog   Roberta Parish (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Diane Adorno-Legrand N/A
  Winners Dog   Diane Adorno-Legrand (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Roberta Parish 1 (1-1-0-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Judith Shurb (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 0
Friday Winners Dog   Anna Hewson (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By