MBIS ASCA/ AM CH / CAN GCH Copperridge's Win Advisory
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Chandler - (Male)
Owner: Howard Fan, Peng Jiang
Breeder: John & Sheree Miller
Conformation Handler: Allison Foley
Website: http://www.leadingedgedogshowcompany.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 8 8 9 8 12

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
27 8 81 14 6 4   0 0 0 0 0   5759
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Davor Javor 46
  Best Of Breed   Davor Javor 1 (1-0-1-0)
Monday Group 1st   Irene Latchford 61
  Best Of Breed   Irene Latchford 3 (0-2-1-1)
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 60
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (2-0-1-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 7 (3-3-2-0)
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 38
Saturday Select Dog   Kristen Francis N/A
Friday Select Dog   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 4
  Group 2nd   Jacqueline Quiros-Kubat 42

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 21 to November 23, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wayne Thompson 4
  Group 2nd   Wayne Thompson 32
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 10
  Group 1st   Karsten Kaemling 58

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 20 to November 21, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Edna Gonzalez-Rubio 406 *
  Best Of Breed   Jack Kilgour 10
  Group 1st   Jack Kilgour 63
Friday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 7
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 52

Show Date
Wheat City Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Ray Smith 9
  Group 1st   Ray Smith 29
Saturday Best In Show   Ray Smith 177 *
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 9
  Group 1st   Richard Lopaschuk 31

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Charles Olvis 41
  Best Of Breed   Charles Olvis 10
Saturday Group 4th   Steven Keating (Dr) 24
  Best Of Breed   Steven Keating (Dr) 6
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 6
  Group 3rd   Grant Townsend 23

Show Date
Island Dog Club October 24 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Allan Brown N/A
  Reserve Best In Show   Cathy Delmar N/A
  Group 1st   Cathy Delmar 16
  Best Of Breed   Cathy Delmar 4 (2-1-2-0)
  Group 1st   Allan Brown 17
  Best Of Breed   Allan Brown 4 (2-1-2-0)
Saturday Best In Show   Phyllis Pancel 143 *
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (3-1-1-0)
  Group 1st   Patricia Cruz 18
  Group 1st   Phyllis Pancel 17
  Best Of Breed   Patricia Cruz 4 (3-1-1-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 45
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 9 (2-5-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A

Show Date
Cobequid Dog Club October 10 to October 11, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Goran Bodegard 157 *
  Group 1st   Goran Bodegard 30
  Best Of Breed   Goran Bodegard 10 (4-4-2-1)
Saturday Group 1st   Wendy Maisey 28
  Best Of Breed   Wendy Maisey 9 (4-3-2-1)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Edgar Bajona 174
  Group 1st   Judy McVeigh 15
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1
  Group 1st   Margaret Jones 15
  Best Of Breed   Margaret Jones 1
Saturday Best In Show   Melvin Beech 182
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
  Group 1st   Melvin Beech 14
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  Group 2nd   Stephen Dainard 11
Friday Best In Show   William Gunn 188
  Group 1st   Garry Allan 16
  Best Of Breed   William Gunn 1
  Best Of Breed   Garry Allan 1
  Group 1st   William Gunn 16

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mel Saranchuk 104
  Best In Show   Lynda Saranchuk 111
  Group 1st   Mel Saranchuk 25
  Group 1st   Larry Kereluke 25
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
Saturday Best In Show   Larry Kereluke 124
  Best In Show   Richard Paquette 124
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 27
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3
  Group 1st   Lynda Saranchuk 25
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3
Friday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 123
  Best In Show   Joy Lynne Huntley 114
  Best Of Breed   Richard Paquette 3
  Group 1st   Richard Paquette 28
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 3
  Group 1st   Jo Ann Pavey 26

Show Date
Pictou County Kennel Club September 12 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 4 (1-1-1-2)
  Group 2nd   Charles Trotter 22

Show Date
Halifax Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Geraldine Taylor 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Geraldine Taylor 20
Sunday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Doug Windsor 21
Saturday Best In Show   Sylvia Barkey 162 *
  Group 1st   Jo Ann Pavey 15
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5 (2-3-1-0)

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Cec Ringstrom 23
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
Sunday Group 1st   Robert Vandiver 48
  Best Of Breed   Robert Vandiver 4
Saturday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 5
  Group 2nd   Luiz Ribas Silva 44
Friday Group 1st   Carlos Quinones 46
  Best Of Breed   Carlos Quinones 3

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 14 to August 17, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Lynda Saranchuk 79 *
  Best In Show   Margaret Jones 77 *
  Group 1st   Lynda Saranchuk 8
  Group 1st   Margaret Jones 5
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Margaret Jones 2 (1-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Mike Macbeth 7
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Michael Hill 7
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Elaine Whitney 7
  Group 1st   Robert Whitney 6

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Cummins 3
  Group 4th   Patricia Cummins 40
Saturday Group 2nd   Shirley Limoges 47
  Best Of Breed   Shirley Limoges 3
Thursday Group 2nd   Judith Taylor 37
  Best Of Breed   Judith Taylor 3

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joanne Sewell 43
  Best Of Breed   Joanne Sewell 6

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 18 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 20
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4
  Group 1st   Deirdre McKinnon 23
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4
Saturday Best In Show   You Chang Su 128
  Group 1st   You Chang Su 22
  Best Of Breed   You Chang Su 4
  Best Of Breed   Bruce Owen 4
  Group 1st   Bruce Owen 23

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Gunn 24
  Best Of Breed   William Gunn 4 (1-1-3-0)
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 3 (1-0-3-0)
Saturday Group 1st   Ed Wild 31
  Best Of Breed   Ed Wild 5 (2-1-3-0)
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 4 (2-1-2-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Rita Walker 160
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
  Group 1st   Judith Shurb 24
  Best Of Breed   Michael Hill 4
  Group 3rd   Michael Hill 15
Thursday Best In Show   Judith Shurb 167
  Best Of Breed   Rita Walker 5
  Best Of Breed   Irene Latchford 4
  Group 1st   Rita Walker 28

Show Date
Evangeline Kennel Club June 27 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brian Taylor 9
  Best Of Breed   William Gunn 5 (1-3-1-1)
  Best Of Breed   Brian Taylor 5 (1-3-1-1)
  Group 1st   William Gunn 9
Saturday Best In Show   Darle Heck 117 *
  Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 10
  Group 1st   Darle Heck 10
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Darle Heck 4 (1-2-1-1)

Show Date
Abegweit Kennel Club June 20 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Honey Glendinning 11
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 11
Saturday Best In Show   Patricia Lanctot 90
  Reserve Best In Show   Michael Lanctot N/A
  Group 1st   Patricia Lanctot 12
  Group 1st   Michael Lanctot 11
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1

Show Date
Oromocto Kennel Club June 13 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Lobb 16
  Group 1st   Janet Lobb 13
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
Saturday Best In Show   Barbara Heal 118 *
  Group 1st   Philip Wendling 15
  Group 1st   Barbara Heal 18
  Best Of Breed   Barbara Heal 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Philip Wendling 2 (0-1-1-1)

Show Date
South Shore Kennel Club June 06 to June 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Letitia Bett 99 *
  Best In Show   Charles Bett 105 *
  Group 1st   Letitia Bett 11
  Group 1st   Charles Bett 11
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Saturday Best In Show   Paul Odenkirchen 106 *
  Reserve Best In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 1st   Paul Odenkirchen 12
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 12
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1 (0-0-2-0)

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ray Smith 2 (0-0-3-0)
  Group 1st   Ray Smith 34
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 3 (0-0-4-0)
  Group 2nd   Brian Taylor 34
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 3 (1-0-3-0)
  Group 3rd   Linda Kraft 17

Show Date
Tantramar Kennel Club May 16 to May 17, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 21
  Group 1st   Mel Saranchuk 21
  Best Of Breed   Dianne Miller 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-1-1-1)
Saturday Group 1st   Martin Doherty 24
  Best Of Breed   Martin Doherty 3 (0-1-1-2)
  Group 1st   Ray Smith 23
  Best Of Breed   Ray Smith 3 (0-1-1-2)

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 09 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Paula Hartinger 133 *
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Paula Hartinger 23
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Roger Hartinger 24
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 3 (1-1-2-0)
  Group 2nd   Christopher Neilson 23
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Larry Kereluke 26

Show Date
Moncton Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 3rd   Olga Gagne 10
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Judith Taylor 20
Saturday Group 1st   Alan Bennett 23
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Wendy Schira 22
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 11 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Richard McCoy 83
  Best Of Breed   Richard McCoy 4
  Group 1st   Richard McCoy 8
  Best Of Breed   William Byrne 4
  Group 1st   William Byrne 9
Saturday Group 1st   Brian Reid 9
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 4
  Best Of Breed   Brian Reid 4
  Group 1st   Cec Ringstrom 11

Show Date
Renaissance Dog Association April 03 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 24
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Hassi Assenmacher-Feyel 14
Saturday Group 1st   John Rowton 30
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0

Show Date
Cobequid Dog Club March 28 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 4
Saturday Best Of Breed   James Noe 5
  Group 4th   James Noe 24

Show Date
Halifax Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Alan Ewles N/A
  Group 1st   Alan Ewles 12
  Group 3rd   Robert Rowbotham 18
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 1st   William Byrne 16
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4
  Best Of Breed   William Byrne 3
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 3

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 7 (3-3-2-0)
  Group 2nd   Jon Cole 27
Saturday Select Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A
Friday Select Dog   Bruce Owen N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 6
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 8
  Group 1st   Patricia Lanctot 62
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 9
  Group 1st   Michael Lanctot 65

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 4 7 N/A
Group Ranking: 10 13 34 71 N/A
All Breed Ranking: 91 125 264 515 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 11 4 2 2   0 0 0 0 0   998
Win Record - 2014
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jack Ireland 214
  Group 1st   Jack Ireland 30
  Best Of Breed   Jack Ireland 2
Saturday Group 4th   Terry Carter 27
  Best Of Breed   Terry Carter 3

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 2
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 2
  Group 3rd   Anna Hewson 32

Show Date
Caledon Kennel Association November 28 to November 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 11
  Group 1st   Ramon Podesta 57
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 12
  Group 2nd   Charles Olvis 62
Friday Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 8
  Group 1st   Tamas Jakkel (Dr) 47

Show Date
Moncton Kennel Club November 08 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Stephen Andrews 188
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 10
  Group 1st   Cheryl Paterson 34
Saturday Group 2nd   Jeremy Browne 23
  Best Of Breed   Jeremy Browne 8

Show Date
Island Dog Club October 25 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
  Group 1st   Michelle Scott 23
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 22
  Best Of Breed   Michelle Scott 4
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 4
  Best Of Breed   Patricia Hastings 4
  Group 1st   Stephen Dainard 25
  Group 1st   Patricia Hastings 26

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 12
  Group 4th   Ana Vazquez Lievano (Dr) 53

Show Date
Cobequid Dog Club October 11 to October 12, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Liliane de Ridder-Onghena 4
  Group 3rd   Liliane de Ridder-Onghena 22
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 26

Show Date
Miramichi Kennel Club September 27 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Paterson 12
  Group 1st   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   David Paterson 1
  Best Of Breed   Richard Paquette 2
Saturday Best In Show   Ray Smith 113
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2
  Best Of Breed   Ray Smith 2
  Group 1st   Jacqueline Rusby 12
  Group 1st   Ray Smith 12

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By