GCH Conestoga Bailey Irish Creme C Major
Otterhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Bailey - (Male)
Owner: Gordon Barker
Breeder: John Mullen
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 6 5 5
All Breed Ranking: 60 59 48 42 37

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 9 14 15 10   0 0 0 0 4   1650
Win Record - 2019
Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Group 2nd   Marilyn O'Neill 16
  Group 1st   Bruce Owen 15
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 10 to August 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Daniel Kwee 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Anik Primeau 27
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
Saturday Best Of Breed   Maria Del Rocio Nadal 0
Friday Group 3rd   Guillermo Carrillo 16
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 0

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2 (1-0-1-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Len Harfield 20
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Group 3rd   Edgar Bajona 25
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Friday Group 2nd   Alejandro Rojas Sanchez 23
  Group 4th   Leyda Perez 11
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Graham Kerr 109 (0-0-1-1)
  Group 1st   Graham Kerr 21
  Best Of Breed   Graham Kerr 1 (0-0-1-1)
Sunday Best In Show   Ben Wasylyshen 176 *
  Group 1st   Ben Wasylyshen 24
  Best Of Breed   David Gilmour 0
Saturday Group 4th   Stewart Dankner 25
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-0-1-1)
Friday Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz 25
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 0

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Mike Jackman 25
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-1-1)
Thursday Group 4th   Doug Gaudin 22
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 11
  Best Of Breed   Ron Mahon 1
Saturday Group 2nd   Barbara Arndt 24
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Corinne Walker 9
  Group 1st   Heather Langfeld 12
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Group 1st   Rita Biddle 19
  Group 2nd   Starr White 17
  Best Of Breed   Rita Biddle 0
  Best Of Breed   Starr White 0
Friday Group 3rd   John Hodgkinson 6
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 3rd   Robert Rowbotham 10
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-1-1)
Friday Group 4th   Davor Javor 10
  Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Davor Javor 1 (0-0-1-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Strachan 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Canalizo N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Dougherty 1
Saturday Best Of Breed   Nelson Huber 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Jos De Cuyper N/A

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Garry Newton 1

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda Kraft 12
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Donna Conod 14
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-1-0)
Sunday Group 3rd   Wendy Maisey 15
  Best Of Breed   Wendy Maisey 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Doris Willis N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Judith Byrne 7
  Group 3rd   William Byrne 6 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-1-1-0)

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michelle Scott 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 25
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Patrick Mudge 12
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (0-1-1-0)

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Heal 10
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1
  Best Of Breed   Barbara Heal 1
Saturday Group 2nd   Davor Javor 13
  Group 4th   Roger Hartinger 10
  Best Of Breed   Davor Javor 1
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shawn Nichols 11
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Sandy Gelinas 14
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-1-1-0)

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 13
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-1-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 20
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   Gerardo Paolucci 20
  Best Of Breed   Gerardo Paolucci 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   David Gilmour 14
  Group 1st   Ted Fahlgren 11
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-1-1-0)

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Christian Molina Galvez (Dr) 285 (0-1-1-0)
  Group 1st   Rita Kadike-Skadina 54
  Best Of Breed   Rita Kadike-Skadina 1 (0-1-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Rita Kadike-Skadina 316 (0-1-1-0)
  Group 1st   Christian Molina Galvez (Dr) 59
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Donald Mahoney N/A

Show Date
Southern Ontario Scent Hounds March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Multi Breed Specialty   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1
Friday Best Of Breed   Valerie Hansen 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jeremy Browne 23
  Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Judith Shurb 30
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-1-1-0)
  Best In Limited Breeds Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 1
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 1 (0-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Carlos Navarro Seemann 37
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Brian Taylor 1
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-1-1-0)
Thursday Group 3rd   Robert Rowbotham 16
  Best Of Breed   Pierre Talbot 1 (0-1-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 34 34 34 37 39
All Breed Ranking: 290 285 299 327 342

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 2 6 6   0 0 0 0 3   364
Win Record - 2018
Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Roberta Parish 1 (0-1-1-0)
Friday Group 4th   Sean Shields 7
  Best Of Breed   Sean Shields 1 (0-1-1-0)

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Juan Miranda Saucedo 37
  Best Of Breed LTD Breed Show Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-1-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joan Goldstein 2 (0-2-1-0)
Friday Group 4th   James Reynolds 41
  Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-2-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Byrne 17
  Best Of Breed   William Byrne 1
Saturday Group 3rd   Judith Byrne 15
  Best Of Breed   Pierre Talbot 1
Friday Group 3rd   Carlos Navarro Seemann 11
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 1

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bonnie Derry 18
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-1-0)
Friday Group 4th   Raymond Yurick 7
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-1-1-0)

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Veronica Mercer 1
Saturday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1

Show Date
Southern Ontario Scent Hounds August 11 to August 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   Sandy Gelinas 31
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-1-1-0)

Show Date
Club Canin du Fjord July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Marilyn O'Neill 14
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 12
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 1
Friday Group 3rd   Patricia Lanctot 13
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Mike Jackman 17
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-1-1-0)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 29 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Maisey 20
  Best Of Breed   Wendy Maisey 1
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 20
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
Friday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 15
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-1-0)

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 14 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1 (0-1-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Best Of Breed   Beverly Capstick 0
Friday Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Guillermo Carrillo N/A
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 0
Saturday Group 4th   Peter Martin 40
  Winners Dog LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva 0
  Winners Dog   Peter Martin N/A
  Best Of Breed   Peter Martin 0
Friday Winners Dog   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Dana Cline N/A
  Winners Dog   Dana Cline N/A
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Brian Taylor N/A
  Winners Dog   Brian Taylor N/A
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Cheryl Paterson N/A
  Winners Dog   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Winners Dog   Michael Leonard N/A
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Roberta Parish 0
  Winners Dog LTD Breed Show Roberta Parish N/A
  Winners Dog   Mike Macbeth N/A
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 N/A N/A N/A
Group Ranking: 137 137 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1227 1218 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 1   0 0 0 0 0   64
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Nina Karlsdotter N/A
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 1 (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Nina Karlsdotter N/A
  Best Of Winners   Nina Karlsdotter (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Nina Karlsdotter N/A
  Winners Dog   Nina Karlsdotter (1-1-0-0)
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Jacqueline Stacy N/A
  Best Of Opposite Sex   Jacqueline Stacy N/A
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Stacy N/A
  Winners Dog   Jacqueline Stacy (1-1-0-0)
Friday BPIG   William (Bill) Shelton N/A
  Group 2nd   William (Bill) Shelton 41
  Best Of Breed   William (Bill) Shelton 1 (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   William (Bill) Shelton N/A
  Best Of Winners   William (Bill) Shelton (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   William (Bill) Shelton N/A
  Winners Dog   William (Bill) Shelton (1-1-0-0)

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Robert Whitney N/A
  BPIG LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 0
  Winners Dog   Robert Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
Saturday Group 4th   Elaine Whitney 22
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Winners Dog   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
Friday BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Winners Dog   Larry Kereluke N/A
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By