GCh Essexshire Sir Jack of Essex, #1 Miniature Bull Terrier 2017
Bull Terrier (Miniature)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jack-Jack - (Male)
Owner: Catherine Woodliffe
Breeder: Catherine Woodliffe
Handler:
Website: http://www.minibulls.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 3 1 1 1
Group Ranking: 55 49 40 29 23
All Breed Ranking: 546 504 422 343 282

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 6 5   0 0 0 0 0   150
Win Record - 2018
Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Judith Taylor 15
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Sunday Best Of Breed   Tony Monk 0
Saturday Best Of Breed   Rodi Hubenthal 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gloria Geringer 10
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Group 3rd   Kathrine Grant 15
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 12
  Group 4th   Sylvia Barkey 4
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (1-0-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Group 4th   Lee Anne Bateman 9
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Friday Group 3rd   Letitia Bett 13
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Nicholas De Bedout 11
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 10
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 13
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
Friday Group 3rd   Kathrine Grant 6
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 4th   Judith Taylor 7
  Group 3rd   Dann Wilson 9
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Dann Wilson 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 0
Friday Group 3rd   Brian Taylor 12
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 27 35 37 48 53
All Breed Ranking: 308 376 397 494 563

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 4 9 3   0 0 0 0 1   295
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Allan Pepper 28
  Best Of Breed   Allan Pepper 1 (0-0-2-0)
Wednesday Group 2nd   Wendy Anderson 25
  Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (2-0-2-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jay Richardson 4 (1-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   Benny Blid von Schedvin 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 3 (1-1-1-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   William deVilleneuve N/A
Friday Select Dog   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Group 4th   Wendy Paquette 19
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erin Brown 2 (0-0-2-1)
Saturday Select Dog   Gloria Geringer N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Jack Ireland 3
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 2 (0-0-2-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Honey Glendinning N/A
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis 4 (2-0-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   France Godbout N/A
  Select Dog   Guy Jeavons N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ron Mahon 4
  Group 3rd   Kathrine Grant 4
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 2nd   Olga Gagne 6
  Group 3rd   Allan Brown 5
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Deirdre McKinnon 7
  Group 1st   Thora Brown 8
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (1-0-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 2 (1-0-2-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-0-2-0)
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (1-0-1-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (2-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Group 4th   William Gunn 9
  Best Of Breed   William Gunn 3 (2-0-1-1)
  Best Of Breed   Virginia Lyne 4 (2-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (0-0-1-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0
Friday Group 3rd   Michael Shoreman 11
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Thursday Group 3rd   Rosemary Shoreman 8
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carol Graham 7
  Group 3rd   Judith Shurb 7
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Group 3rd   Carmen Haller 6
  Group 3rd   Bruce Owen 8
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Geraldine Taylor 4
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Bassett 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Steeves 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 1

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Linda Stevens 2

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 05 to May 05, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Kirkland 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
Saturday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 4
Friday Best Of Breed   Tanya Stockmari 3

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stephen Dainard 35
  Best Of Breed   Stephen Dainard 5
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 5
Friday Group 3rd   Raymundo Lo 28
  Best Of Breed   Raymundo Lo 5

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 13 13 12 N/A N/A
Group Ranking: 375 372 361 N/A N/A
All Breed Ranking: 3473 3443 3307 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2016
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   John Reeve-Newson (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 2

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 2
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 2
  Best Of Breed   Allan Brown 3

Show Date
Miniature Bull Terrier Club of Ontario [National] August 13 to August 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Carol Gray N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Loraine Boutwell N/A
  Best Of Winners   Loraine Boutwell (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Loraine Boutwell N/A
  Winners Dog   Loraine Boutwell (1-1-1-1)
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Len Harfield N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Len Harfield N/A
  Best Of Winners   Len Harfield (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A
  Winners Dog   Len Harfield (1-1-1-1)
  Best Of Winners   Donna Conod (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (1-1-1-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Carlos Capone N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Jon Cole N/A
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Reserve Winners Dog   Jon Cole N/A
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Frank Washabaugh N/A
  Best Puppy In Breed   Frank Washabaugh N/A
  Reserve Winners Dog   Frank Washabaugh N/A

Show Date
Bull Terrier Fanciers Association May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Robert Myall N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday 1st Canadian Bred Dog Class   Carol Gray N/A
  Best Puppy In Breed   Desmond Murphy N/A
  Reserve Winners Dog   Desmond Murphy N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By