Regaloake's Adore Me
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Female)
Owner: Lynn Doel
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   Mavis McClintock (3-5-2-1)
  1st Open Bitch Class   James Osborne N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 120 118 114 103 95
Group Ranking: 602 593 565 538 500
All Breed Ranking: 4142 4104 3934 3767 3497

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   5
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday 1st Open Bitch Class   Alan Ewles N/A
Tuesday Reserve Winners Bitch   Karen Day N/A
  1st Open Bitch Class   Karen Day N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   Dianne Miller (1-1-0-0)
  1st Open Bitch Class   Stephen Dainard N/A
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Best Of Opposite Sex   Dianne Miller N/A
  Winners Bitch   Stephen Dainard (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Winners   Stephen Dainard (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-1-0-0)
  1st Open Bitch Class   Dianne Miller N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Rosemary Shoreman N/A
  1st Open Bitch Class   Rosemary Shoreman N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Michael Shoreman N/A
  1st Open Bitch Class   Michael Shoreman N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Bitch Class   Ronnie Natividad N/A
  Reserve Winners Bitch   Ronnie Natividad N/A
Friday 1st Open Bitch Class   Shinichi Sonoda N/A
  1st Open Bitch Class   Weng Woh Chan N/A
  Winners Bitch   Weng Woh Chan (3-3-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Weng Woh Chan N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Irene Latchford N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A
Saturday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A
Friday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Marilyn O'Neill N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Philip Wendling N/A
  Reserve Winners Bitch   Marilyn O'Neill N/A
  Reserve Winners Bitch   Philip Wendling N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Thomas Alexander (1-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Dana Cline N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 3rd Senior Puppy Bitch Class   Larry Kereluke N/A
Saturday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Reserve Winners Bitch   Terill Udenberg (Dr) N/A
Friday Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Winners   Ed Wild (1-3-0-1)
  Reserve Winners Bitch   Catherine Barlow N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Ed Wild N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Catherine Barlow N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 4 (1-3-0-1)
  Winners Bitch   Ed Wild (1-3-0-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Franklin Van der Spuy N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 2nd Bred By Exhibitor Bitch Class   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   James Frederiksen N/A
  Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   James Frederiksen N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Michael Lanctot N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Michael Lanctot N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Monday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Irene Latchford N/A
Sunday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Doug Gaudin N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Deirdre McKinnon N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Deirdre McKinnon N/A
Friday Winners Bitch   Cheryl Paterson (1-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Cheryl Paterson N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd 3-6 Month Bitch Class   James Reynolds N/A
Saturday 2nd 3-6 Month Bitch Class   Francis Smith Moffat N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 11 to August 13, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Baby Puppy In Show   Letitia Bett N/A
  Best Baby Puppy In Show   Avery Gaudin N/A
  Best Baby Puppy In Group   Letitia Bett N/A
  Best Baby Puppy In Group   Charles Bett N/A
Tuesday Best Baby Puppy In Show   Marilyn O'Neill N/A
  Best Baby Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  Best Baby Puppy In Group   Doug Gaudin N/A
  Best Baby Puppy In Group   Avery Gaudin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By