Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow
Xoloitzcuintli (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Nacho - (Male)
Owner: Kathy Adorjan
Breeder:
Conformation Handler: Kathy Adorjan
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 185 179 174 159 133
All Breed Ranking: 1549 1482 1396 1271 1036

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 1   0 0 0 0 0   47
Win Record - 2019
Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rita Biddle 26
  Best Of Breed   Rita Biddle 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Felipe Baeza Xacur N/A
  Best Of Breed   Felipe Baeza Xacur 0
  Winners Dog   Felipe Baeza Xacur N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Winners Dog   Glen Stark N/A
Friday Group 4th   Pamela Bruce 21
  1st Open Dog Class   Pamela Bruce N/A
  1st Open Dog Class   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Winners Dog   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Winners Dog   Peter Machen N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 0
  1st Open Dog Class   Robert Shreve N/A
  Winners Dog   Robert Shreve N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  1st Open Dog Class   Grant Townsend N/A
  Winners Dog   Grant Townsend N/A
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  1st Open Dog Class   Judith Shurb N/A
  Winners Dog   Judith Shurb N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Carlos Navarro Seemann N/A
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
Saturday Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Winners Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 130 133 124 123 108
All Breed Ranking: 1111 1169 1103 1054 961

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 4   0 0 0 0 0   73
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Judith Taylor 7
  1st Open Dog Class   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Winners Dog   Judith Taylor N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Winners Dog   Raymond Lariviere N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Winners Dog   Cheryl Paterson N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Winners Dog   Carol Graham N/A
Friday 1st Open Dog Class   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Winners Dog   Bruce Fraser N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Rita McCarry-Beatie N/A
  Best Of Breed   Rita McCarry-Beatie 0
  Winners Dog   Rita McCarry-Beatie N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Colm Beatie N/A
  Best Of Breed   Colm Beatie 0
  Winners Dog   Colm Beatie N/A
Friday 1st Open Dog Class   Patrick Mudge N/A
  1st Open Dog Class   Joyce Love N/A
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Winners Dog   Patrick Mudge N/A
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Winners Dog   Joyce Love N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bonnie Derry 9
  1st Open Dog Class   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Winners Dog   Bonnie Derry N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  Winners Dog   Mary White N/A
Friday Group 4th   Dianne Ivey 9
  1st Open Dog Class   Robert Denis N/A
  1st Open Dog Class   Dianne Ivey N/A
  Best Of Breed   Robert Denis 0
  Winners Dog   Robert Denis N/A
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Winners Dog   Dianne Ivey N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Winners Dog   Cathy Delmar N/A
  Best Of Breed   Cathy Delmar 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rita Biddle 23
  Best Of Breed   Rita Biddle 1

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Friday Group 4th   Bruce Owen 25
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Friday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By