Am.Ch., Cdn.GCh., UKC MBIS Siosalach's Hammin It Up!,CGN
Pug
(Click on breed to view standings)

Call Name: Sammich - (Male)
Owner: Anne Pogontsis & Michelle Chisholm & Anne Raszewski
Breeder: Michelle Chisholm
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 25 24 27 29 26
All Breed Ranking: 152 144 158 166 161

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 9 9 8   0 0 0 1 1   639
Win Record - 2019
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 11 (1-5-5-1)

Show Date
Avalon Kennel Club October 12 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Guy Jeavons 61 (0-0-1-0)
  Group 1st   Stephen Dainard 15
  Group 1st   Guy Jeavons 16
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 2nd   Avery Gaudin 13
  Group 3rd   Doug Gaudin 5
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jocelyne Gagne 14
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-1-1-0)
Saturday Select Dog   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Olga Gagne 2
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (1-1-1-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Tremblay 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 2 (1-1-1-0)
Friday Group 4th   Laurie Campbell 34
  Best Of Breed   Laurie Campbell 2 (1-1-1-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 11 (1-3-6-2)
Saturday Select Dog LTD Breed Show Joyce Love N/A
  Select Dog   Elizardo Valadez N/A
Friday Select Dog   Heather Langfeld N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Marilyn O'Neill 6
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Saturday Group 3rd   Bruce Owen 9
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Group 1st   Guy Jeavons 10
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Glenda Goller N/A
  Best Of Breed   Glenda Goller 0
Sunday Group 2nd   Guillermo Carrillo 3
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
Wednesday Group 2nd   William Byrne 11
  Group 2nd   Richard Paquette 20
  Best Of Breed   William Byrne 5 (1-2-3-0)
  Best Of Breed   Richard Paquette 5 (1-2-3-0)
Tuesday Group 1st   Judith Byrne 21
  Best Of Breed   Judith Byrne 5 (1-2-3-0)
  Select Dog   Denise Cornelssen N/A

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Philip Wendling N/A
Saturday Select Dog   Melvin Beech N/A
Friday Select Dog   Ed Wild N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathrine Grant 21
  Group 3rd   Starr White 19
  Best Of Breed   Tannis Postma 4
  Best Of Breed   Starr White 4
Saturday Group 2nd   Joy Hodgkinson 32
  Group 3rd   Heather Langfeld 28
  Best Of Breed   Kathrine Grant 4
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   David Swartwood 23
  Best Of Breed   David Swartwood 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 3 (1-2-1-0)
  Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
Friday Group 3rd   Davor Javor 24
  Select Dog   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Davor Javor 1 (1-0-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Monique Van Brempt N/A
Sunday Select Dog   Jeffery Bazell N/A
Saturday Select Dog   George Kostopoulos N/A
Friday Select Dog   William deVilleneuve N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Donna Conod 17
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-2-0)
Sunday Select Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 27
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-0-2-0)

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario May 18 to May 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Jo Ann Pavey 28
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 3 (0-0-4-0)
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 3 (0-0-4-0)
Friday Select Dog   Raymond Lariviere N/A
  Select Dog   David Kelland N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Pedro Armando Ramos Lang N/A
Saturday Select Dog   Felipe Baeza Xacur N/A
Friday Select Dog   Peter Machen N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Valerie Gervais 13
  Group 4th   Richard Lopaschuk 10
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Group 2nd   Anik Primeau 13
  Group 2nd   David Swartwood 10
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 3 (1-0-2-1)
  Select Dog   Karl Erik Johansson N/A
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 3 (1-0-2-1)
  Select Dog   Wendy Schira N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 0
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Group 4th   Ted Fahlgren 23
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Mahoney 20
  Best Of Breed   Donald Mahoney 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 3rd   Ben Wasylyshen 17
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-0-2-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Guy 26
  Best Of Breed   Michael Guy 7 (1-2-3-2)
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 7 (2-2-2-2)
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 5 (2-0-2-2)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 3 (2-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (2-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (2-0-1-1)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 7 10 9 9 9
Group Ranking: 71 89 86 79 92
All Breed Ranking: 503 656 625 595 661

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 2 0   0 0 0 0 0   187
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Karen Day 28
  Best Of Breed   Karen Day 3 (0-0-2-2)
Friday Group 2nd   Wendy Anderson 18
  Best Of Breed   Wendy Anderson 5 (1-1-2-2)
Thursday Select Dog   Lee Steeves N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 7 (2-1-4-1)
Saturday Select Dog   Darryl Vice N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Moses N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Rita McCarry-Beatie N/A
Friday Select Dog   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Joyce Love 5 (1-2-3-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Anik Primeau 21
  Best Of Breed   Anik Primeau 3 (0-2-2-0)
Saturday Select Dog   Avery Gaudin N/A
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (1-1-2-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Dawson 71
  Best Of Breed   Robert Dawson 7

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Hill 34
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Beverly Capstick N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Margaret Jones N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Leonard N/A
Saturday Select Dog   Mike Macbeth N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 30 30 N/A N/A N/A
Group Ranking: 467 465 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 3555 3532 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   8
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 8 (3-2-2-2)
Friday Select Dog   Benny Blid von Schedvin N/A

Show Date
Pug Dog Club Of Ontario October 28 to October 28, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Patrick McManus N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Canadian Bred Dog Class   Judith Byrne N/A
  Best Of Winners   Judith Byrne (2-1-2-0)
  Winners Dog   Judith Byrne (2-1-2-0)
Saturday 1st Canadian Bred Dog Class   William Byrne N/A
  1st Canadian Bred Dog Class   Bonnie Derry N/A
  Reserve Winners Dog   William Byrne N/A
  Winners Dog   Bonnie Derry (2-3-3-0)
Friday 1st Canadian Bred Dog Class   Stephen Dainard N/A
  1st Canadian Bred Dog Class   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Winners   Stephen Dainard (3-3-3-0)
  Winners Dog   Stephen Dainard (3-3-3-0)
  Reserve Winners Dog   Fred Dewsbury N/A

Show Date
Pug Club of Canada [National] August 17 to August 18, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   David Kelland N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Tina Sandford N/A

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Ole Nielsen N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Cheryl Paterson N/A
  Winners Dog   Ole Nielsen (1-0-1-1)
  Winners Dog   Cheryl Paterson (1-0-1-1)
Saturday BPIG   Joan Beech N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Joan Beech N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Melvin Beech N/A
  Best Of Opposite Sex   Joan Beech N/A
  Best Puppy In Breed   Joan Beech N/A
  Winners Dog   Joan Beech (1-0-1-1)
  Winners Dog   Melvin Beech (1-0-1-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Friday 2nd Senior Puppy Dog Class   Dennis McCoy N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Senior Puppy Dog Class   Lee Steeves N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Winners Dog   Lee Steeves (1-0-0-1)
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Maisey N/A
  Reserve Winners Dog   Wendy Maisey N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Robert Ennis N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Ennis N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Taylor N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Winners Dog   Patricia Taylor (4-0-0-1)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   John Hodgkinson N/A
  Reserve Winners Dog   John Hodgkinson N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Of Opposite Sex   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A
  Winners Dog   Katelon Bajona-Fox (1-0-0-1)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Juan Miranda Saucedo N/A
  Best Puppy In Breed   Juan Miranda Saucedo N/A
  Winners Dog   Juan Miranda Saucedo (1-0-1-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Valerie Gervais N/A
  Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
  Winners Dog   Valerie Gervais (1-0-1-1)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Tibben N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Nancy Tibben N/A
  Best Puppy In Breed   Nancy Tibben N/A
  Winners Dog   Nancy Tibben (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown (1-0-0-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Junior Puppy Dog Class   Edd Bivin N/A
  2nd Junior Puppy Sweepstakes   Edd Bivin N/A
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A
  2nd Junior Puppy Sweepstakes   Donna Conod N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Glen Stark N/A
  Reserve Winners Dog   Glen Stark N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday 1st 3-6 Month Dog Class   Lee Steeves N/A
Wednesday 1st 3-6 Month Dog Class   Sylvia Barkey N/A
Tuesday Best Baby Puppy In Show   Lee Steeves N/A
  Best Baby Puppy In Group   Karen Day N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Karen Day N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  Best Baby Puppy In Group   Per Kristian Andersen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Per Kristian Andersen N/A
Saturday 2nd 3-6 Month Dog Class   Guy Jeavons N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By