MBIS MRBIS Am CH/GCHG CurlyQ's Firehouse Inferno AOM
Pug
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dante - (Male)
Owner: Mary Vanderburgh
Breeder: Mary Vanderburgh, Ronda Canini-Ike, Diane Rismann
Conformation Handler: Jennifer McClintock
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 4 3 3
All Breed Ranking: 33 34 36 30 25

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 3 26 16 12 9   0 0 0 0 0   2703
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Nancy Popovich 41
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 4 (1-3-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 36

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Kerr 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Dana Cline 2 (1-1-1-0)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Johnston 4 (2-0-2-1)
  Group 1st   Mark Johnston 57
Saturday Select Dog   Dayna Johnston N/A
Friday Best Of Breed   Claudio De Giuliani 3 (1-0-2-1)
  Group 3rd   Claudio De Giuliani 34

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Elizabeth Muthard 31
Saturday Best Of Breed   Ainslie Mills 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Ainslie Mills 25
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Thomas Nesbitt 26

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Paul Lawless 35
  Best Of Breed   Paul Lawless 4 (1-1-1-2)
Saturday Best Of Breed   Karen Day 3 (1-0-1-2)
Friday Group 3rd   Ron Mahon 39
  Best Of Breed   Ron Mahon 3 (1-0-1-2)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Tony Vandendool 16
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Philip Wendling 25
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Sandra Anderson 25
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 0
  Group 3rd   Jean-Christophe Boulinguez 17

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Tibben 4 (0-2-2-1)
  Group 3rd   Nancy Tibben 66
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 4 (0-2-2-1)
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 2 (0-2-1-0)
  Select Dog LTD Breed Show Jean Delisle N/A
  Group 3rd   Barbara Heal 53

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Dusan Paunovic N/A
Friday Select Dog   Laura Cox N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 24 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 38
  Select Dog LTD Breed Show Michael Guy N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Guy 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   James Moses 0
Thursday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-1-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kim Hamel 10
  Best Of Breed   Kim Hamel 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 1st   Barbara Arndt 20
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (0-0-3-0)
Friday Group 2nd   Joyce Love 18
  Best Of Breed   Joyce Love 1 (1-0-1-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 14, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Diane Adorno-Legrand 2 (0-1-2-0)
Sunday Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 28
  Group 1st LTD Breed Show Yvonne Smith 23
  Best Of Breed LTD Breed Show Yvonne Smith 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 2 (1-1-1-0)
Saturday Best In Show   Jeremy Browne 196 *
  Group 1st   Jeremy Browne 18
  Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (1-1-1-0)
Friday Group 4th   Joanne Fernall 10
  Best Of Breed   Joanne Fernall 2 (1-1-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 0
  Group 3rd   Sei-ichiro Ishimaru 17
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 2nd   Yvonne Savard 28
Saturday Select Dog   Benjamin Luxton N/A

Show Date
Miramichi Kennel Club July 21 to July 24, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Tony Vandendool 12
  Group 4th   Barbara Heal 8
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best In Show   Nancy Popovich 177 *
  Group 1st   Nancy Popovich 18
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Group 1st   Jo Ann Pavey 18
  Group 1st   Murray Eason 17
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Best Of Breed   Murray Eason 0

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 15 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 3rd   Raymond Yurick 4
Saturday Best In Show   Glen Stark 134 *
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 1st   Glen Stark 11
  Group 2nd   Kathrine Grant 11
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
London Canine Association July 06 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kristen Francis 18
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-1-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Murray Eason 130
  Group 1st   Murray Eason 23
  Best Of Breed   Murray Eason 1 (0-1-1-0)
Friday Group 4th   Catherine Barlow 17
  Best Of Breed   Catherine Barlow 3 (1-2-1-0)
Thursday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Grant Townsend 19

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 03 to July 04, 2023
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2 (0-1-2-0)
Monday Best Of Breed   Robert Denis 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Robert Denis 12

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ann Felske-Jackman N/A
Saturday Select Dog   Mike Jackman N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Donna Conod 10
Thursday Reserve Best In Show   Olga Gagne 133
  Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Olga Gagne 21

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Glen Stark 213
  Group 2nd LTD Breed Show Jean Tremblay 31
  Best Of Breed LTD Breed Show Jean Tremblay 5 (1-2-2-1)
  Best Of Breed   Glen Stark 4 (1-2-2-0)
  Group 1st   Glen Stark 48
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Corinne Walker 19
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5 (1-3-2-0)
  Group 3rd   Jo Ann Pavey 25
Thursday Group 2nd   Sandra Orford 26
  Best Of Breed   Sandra Orford 3 (1-2-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carolyn Cederman 2 (1-0-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   David Miller N/A
Saturday Best Of Breed   Elizabeth Sweigart 5 (2-2-2-0)

Show Date
Kent Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Pierrette McLean N/A
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 5 (1-3-2-0)
  Select Dog   Youngsik Kang N/A
  Group 4th   Ed Wild 12
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 5 (1-3-2-0)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 5 (2-3-1-0)
  Group 4th   Denys Janssen 14
  Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 14

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Michelle Scott 40
Sunday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   John (Fred) Peddie 42

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 7 (3-3-1-1)
  Group 1st   Janet Lobb 44
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 8 (3-4-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Raymond Lariviere 8 (3-4-1-1)
  Group 2nd LTD Breed Show Raymond Lariviere 40
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 6 (3-2-1-1)
  Group 1st   Joe Lobb 47

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 5 (2-2-2-0)
Saturday Select Dog   Raymond Yurick N/A
Friday Group 1st   Barbara Arndt 35
  Best Of Breed   Barbara Arndt 5 (2-2-2-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 50
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4 (0-3-2-0)
Saturday Group 2nd   Jocelyne Gagne 52
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (1-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (0-2-2-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Doug Gaudin 48
  Best Of Breed   Doug Gaudin 5 (1-2-3-0)
Saturday Group 2nd   Carmen Haller 56
  Best Of Breed   Carmen Haller 4 (0-2-3-0)
Friday Group 3rd   Avery Gaudin 48
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (0-2-3-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Gordon Hayburn N/A
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 5 (0-4-2-0)
  Group 3rd   Yvonne Savard 29
Friday Best Of Opposite Sex   Tannis Postma N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Maribel Sy N/A
Saturday Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 55
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
Friday Best Of Breed   Ricardo Saldana 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Ricardo Saldana 35
Thursday Best Of Breed   Richard Paquette 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Richard Paquette 47

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 11 11 10 10
All Breed Ranking: 63 65 63 60 61

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 14 12 9 8   0 0 1 0 1   1453
Win Record - 2022
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-1-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Wendy Anderson 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Wendy Anderson 38
Tuesday Best Of Breed   Sylvia Barkey 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Sylvia Barkey 41

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kresten Scheel 3 (0-1-2-1)
  Group 1st   Kresten Scheel 41
Saturday Select Dog   Birte Scheel N/A
Friday Best Of Breed   Lynne Oslach 3 (0-1-2-1)
  Group 2nd   Lynne Oslach 27

Show Date
Pug Club of Canada [National] November 19 to November 19, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Martin Johansson N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandra Lex N/A
Saturday Select Dog   Terry Carter N/A
Friday Select Dog   Allan Brown N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog LTD Breed Show Len Harfield N/A
Saturday Select Dog   Raymond Yurick N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Kristen Francis 17
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Lee Steeves 21

Show Date
Wine Country Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Richard Paquette N/A
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 2nd   Carmen Haller 8
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Patricia Taylor 5

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 2 (0-0-2-1)
Sunday Select Dog   Mary White N/A
Saturday Select Dog   Jon Cole N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 2 (0-0-1-2)
  Group 2nd   Ted Fahlgren 26
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4 (0-4-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Heal 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Linda Kraft 18

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Colm Hastings 5 (0-3-2-1)
Saturday Group 3rd   Anthony Kelly 74
  Best Of Breed   Anthony Kelly 4 (0-2-2-1)
Friday Group 4th   Jose Homem de Mello 49
  Best Of Breed   Jose Homem de Mello 3 (0-1-2-1)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 25 to August 28, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Paquette 28
  Best Of Breed   Wendy Paquette 6 (2-3-2-0)
Saturday Group 4th   John Rowton 25
  Best Of Breed   John Rowton 6 (2-3-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Richard Lopaschuk 6 (2-3-2-0)
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 5 (2-2-2-0)
Thursday Group 1st   David Kelland 28
  Best Of Breed   David Kelland 5 (2-2-2-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 32
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Dianne Miller 32
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (0-0-2-0)
Friday Group 3rd   Sharon Luckhart 27
  Group 1st   Jocelyne Gagne 29
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Jones 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Heather Jones 42
Saturday Best Of Opposite Sex   Christian Molina Galvez (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 3rd   Honey Glendinning 17

Show Date
London Canine Association July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brian Reid 34
  Best Of Breed   Brian Reid 3 (0-3-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 137
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 28
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3 (0-3-1-0)
Friday Group 2nd   Shawn Nichols 19
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Patricia Taylor 16
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 2nd   Carol Graham 22
  Group 2nd   Cheryl Paterson 17

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Nancy Tibben 0
  Group 2nd LTD Breed Show Nancy Tibben 23
  Group 1st   Janet Lobb 28
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 22
Friday Best Of Breed   Douglas Anderson 0
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 24

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario June 04 to June 04, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Timothy Catterson 7
  Group 3rd   Timothy Catterson 72

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 4 (0-0-3-2)
  Group 4th   Bea Sawka 47
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 4 (0-0-3-2)
  Group 1st   Torbjorn Skaar 66

Show Date
Kent Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 3rd   Irene Latchford 1

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 2nd   Philip Wendling 33
Saturday Best Of Breed   Doris Willis 0
  Group 1st   Anik Primeau 33

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Olga Gagne 26
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Kathrine Grant 26

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 1st   Carmen Haller 25
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 1st   Ted Fahlgren 27
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jaime Ganoza 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Jaime Ganoza 38
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Anna Hewson 6 (3-3-1-0)
  Group 4th   Anna Hewson 26
Sunday Best Of Breed   Benjamin Chin 6 (3-3-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Sharon Luckhart N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Sharon Derrick 28
Friday Best Of Breed   James Reynolds 3 (0-3-1-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 5 5 4 4 4
Group Ranking: 40 37 34 42 35
All Breed Ranking: 279 274 258 321 262

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 1 6   0 0 0 0 0   217
Win Record - 2021
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Michael Lanctot N/A

Show Date
Pug Club of Ontario October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Grant Townsend N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 4th   Avery Gaudin 13
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 27
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Thora Brown 24

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Judith Shurb 15

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Murray Eason N/A
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5 (0-3-2-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Heather Langfeld 3 (0-1-2-1)
Friday Best Of Breed   Jean Delisle 4 (0-2-2-1)

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 4th   Pamela Bruce 20
Tuesday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 4th   Sandra Lex 23
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 1 (1-0-1-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Carol Graham 37
Saturday Select Dog LTD Breed Show Judith Taylor N/A
  Select Dog   Olga Gagne N/A
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (0-1-2-0)
Thursday Select Dog   Richard Paquette N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Hill N/A
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Kathrine Grant 17

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Darle Heck N/A
Sunday Select Dog   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 2 (0-2-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sharon Luckhart N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 4th   Heather Langfeld 23

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michael Woods (Dr) (1-2-4-0)
Saturday Winners Dog   Michael Hill (1-2-4-0)
Friday Winners Dog   Arne Foss (1-2-3-0)
Thursday Best Of Winners   Irene Latchford (1-2-3-0)
  Winners Dog   Irene Latchford (1-2-3-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 47 45 44 41 40
Group Ranking: 622 614 575 549 593
All Breed Ranking: 4697 4613 4388 4160 4544

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2019
Show Date
Pug Dog Club Of Ontario October 19 to October 19, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Sandra Lex

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Virginia Lyne (1-5-5-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Judith Shurb (1-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Winners   Jocelyne Gagne (1-1-1-0)
Saturday Winners Dog   Sharon Derrick (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Winners   Sharon Derrick (1-1-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (1-1-1-0)
Friday Winners Dog   Sandy Gelinas (1-1-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Sandy Gelinas N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Jean Tremblay (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jean Tremblay N/A
  Best Of Winners   Jean Tremblay (1-1-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Jean Tremblay N/A
Saturday Winners Dog   Colette Muldoon (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Colette Muldoon N/A
  Best Of Winners   Colette Muldoon (1-1-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Colette Muldoon N/A
Friday Winners Dog   Laurie Campbell (1-1-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Laurie Campbell N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Brian Taylor (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Kresten Scheel N/A
  Best Of Winners   Kresten Scheel (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Kresten Scheel 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Kresten Scheel (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Brian Taylor N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   William deVilleneuve N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   William deVilleneuve N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Kim Ramey-Leblanc (1-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Winners   Kim Ramey-Leblanc (1-1-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Kim Ramey-Leblanc N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By