GCh Kyon's One Prim And Proper
Norwegian Buhund
(Click on breed to view standings)

Call Name: Prim - (Female)
Owner: Ashley Martins & Karin Klouman
Breeder: Karin Klouman
Conformation Handler: Ashley Martins
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 5 5 5 N/A N/A
Group Ranking: 117 117 112 N/A N/A
All Breed Ranking: 729 729 688 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 3 (1-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 3 (1-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Andrea Robins 3 (1-2-0-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 80 80 81 77 69
All Breed Ranking: 483 471 483 454 443

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 3 2 3   0 0 1 0 2   202
Win Record - 2019
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 20

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   John Wade 0
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 0
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Derrick 0
  Group 4th LTD Breed Show Sharon Derrick 17

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 11 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Glenda Goller 15
  Best Of Breed   Glenda Goller 0
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Daniel Kwee 0
Sunday Group 1st   Anik Primeau 31
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
Saturday Best Of Breed   Antaon Hlebarov 0
Friday Group 2nd   Guillermo Carrillo (Dr) 14
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 2nd   Brenton Wright 8
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Brian Taylor 7
Friday Best Of Breed   Birte Scheel 0
  Best Of Breed   Kresten Scheel 0
  Group 4th   Kresten Scheel 3

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Donna Conod 3 (2-1-0-1)
Sunday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 3 (2-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 3 (2-1-0-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 3rd   Peter Machen 12
  Group 1st   Pamela Bruce 17

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Shreve 0
  Group 1st   Robert Shreve 36
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  Group 4th   Catherine Barlow 13
  Best Of Breed   Elaine Ross 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 3 6 6 6
Group Ranking: 88 180 284 269 248
All Breed Ranking: 568 997 1623 1561 1432

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 2 1   0 0 0 0 0   163
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 2 (1-1-0-1)
  Group 3rd   Virginia Lyne 39
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 2 (1-1-0-1)
  Group 3rd   Wendy Paquette 44
Friday Best Of Breed   John Rowton 2 (1-1-0-1)
  Group 4th   John Rowton 37

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paul Stanton 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Camac 2 (1-1-0-1)

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Monk 2
Saturday Best Of Breed   Wera Hubenthal 2

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
  Group 1st   Lynda Saranchuk 33

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Beverly Capstick N/A
  1st 12-18 Month Bitch Class   Beverly Capstick N/A
Saturday 1st 12-18 Month Bitch Class   Karsten Kaemling N/A
Friday 1st 12-18 Month Bitch Class   Anik Primeau N/A
  1st 12-18 Month Bitch Class   Michael Hill N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 4 3 N/A
Group Ranking: 545 542 510 489 N/A
All Breed Ranking: 3285 3265 3092 2934 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 1   10
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Jacqueline Stacy N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   William (Bill) Shelton N/A
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Benny Blid von Schedvin N/A
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Benny Blid von Schedvin N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   James Osborne N/A
  Best Puppy In Breed   James Osborne N/A
  Best Of Breed   James Osborne 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ekarat Sangkunakup N/A
  BPIG   Ekarat Sangkunakup N/A
Saturday Winners Bitch   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Puppy In Breed   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Hans van den Berg N/A
Friday Winners Bitch   Catherine Barlow N/A
  Best Puppy In Breed   Catherine Barlow N/A
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Catherine Barlow N/A
  BPIG   Catherine Barlow N/A
  Group 3rd   Catherine Barlow 10

Show Date
Working & Herding Club of Southern Ontario August 13 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Winners Bitch   Peter Machen N/A
Friday Best Puppy In Breed   Erodotus Neofytou N/A
  Best Of Breed   Erodotus Neofytou 0
  Winners Bitch   Erodotus Neofytou N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Michael Hill N/A
  Winners Bitch   Michael Hill N/A
Sunday Winners Bitch   Gerard Jipping N/A
  Best Puppy In Breed   Gerard Jipping N/A
  Best Of Breed   Gerard Jipping 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Gerard Jipping N/A
Saturday Winners Bitch   Carlos Quinones N/A
  Best Puppy In Breed   Carlos Quinones N/A
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  1st Junior Puppy Bitch Class   Carlos Quinones N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Bitch Class   Juan Miranda Saucedo N/A
  Best Baby Puppy In Group   Juan Miranda Saucedo N/A
Saturday 1st 4-6 Month Bitch Class   Fernando Da Costa Maia N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By