BISS MBPIS GCh Buffobass Mr. Bojangles
Basset Hound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Beau - (Male)
Owner: Mary Greenwood
Breeder: M.M. Akindinvoa
Conformation Handler: Colin Brownlee
Website: https://www.goldenassetkennels.ca/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 50 49 46 45 44
All Breed Ranking: 470 455 435 417 383

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 3 0   0 0 0 0 0   202
Win Record - 2018
Show Date
Basset Hound Club of Canada [National] June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Claire (Kitty) Steidel N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Wong 0
  Group 3rd   David Wong 41
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 4
Saturday Best Of Breed   Rita Biddle 4
Friday Best Of Breed   Elizabeth Hindley 5
  Group 2nd   Elizabeth Hindley 70

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rodi Hubenthal 1
Saturday Best Of Breed   Doris Willis 1

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Group 3rd   Mel Saranchuk 30
Saturday Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 1
  Group 3rd   Eugenio Aguilo Gonzales 38
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 2nd   Charles Bett 13

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 31 29 26 22 19
All Breed Ranking: 215 212 194 175 153

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 6 7 6   0 0 1 0 2   443
Win Record - 2017
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2 (0-1-1-1)
Saturday Select Dog   Alberto Berrios N/A
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Chris Graham 0
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Jeffrey Pepper 0
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Bruce Owen 8
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Wednesday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 4th   Mary White 8
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Tuesday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 3rd   Thomas Alexander 12

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 4th   Michael Lanctot 6
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Group 3rd   Letitia Bett 8
Wednesday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 3rd   Sean Shields 8

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ole Nielsen 16
  Group 1st   Cheryl Paterson 32
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 4th   Melvin Beech 22
  Group 2nd   Stewart Dankner 27

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 16
  Group 2nd   Ted Fahlgren 15
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Sunday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 17
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 24
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Group 2nd   Wendy Paquette 24
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Basset Hound Club Of Canada [National] June 03 to June 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Randy Garren 5

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carol Spritzer 0
Sunday Best Of Breed   Victoria Thomas 2 (0-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   Richard Hilderman (Dr) 0
  Group 3rd   Richard Hilderman (Dr) 60

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 02 to June 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 2
  Group 3rd   Robert Indeglia (Dr) 60

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Lee Steeves 21

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Walsh 0
  Group 3rd   John Walsh 17
Saturday Best Of Breed   Ann Long-Doyle 0
  Group 2nd   Ann Long-Doyle 21
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 2nd   Judith Taylor 12

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 48 48 57 66 83
All Breed Ranking: 457 455 481 566 709

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 7 5 4   0 0 0 0 0   190
Win Record - 2015
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Keke Kahn 13
  Best Of Breed   Keke Kahn 0
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Group 3rd   Shirley Limoges 12
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rafael Otalora Robayo N/A
  Best Puppy In Breed   Rafael Otalora Robayo N/A
Saturday Select Dog   Dana Cline N/A
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
Friday Best Puppy In Breed   Rui Oliveira N/A
  Best Of Breed   Rui Oliveira 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 2
Sunday Best Puppy In Show   Mary White N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  BPIG   Richard Meen (Dr) N/A
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 19

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Ole Nielsen N/A
  BPIG   Harold Pybus N/A
Friday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  BPIG   Len Harfield N/A
  Group 3rd   Len Harfield 10

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Marjorie Martorella N/A
  BPIG   Marjorie Martorella N/A
  Best Of Breed   Marjorie Martorella 0
Friday BPIG   Brian Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Puppy In Breed   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 14
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Puppy In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 17
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 12
  BPIG   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Puppy In Show   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  BPIG   James Reynolds N/A
Friday Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  BPIG   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 11 to August 13, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 2nd   Charles Bett 9
Wednesday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 3rd   Letitia Bett 8
  Group 3rd   Avery Gaudin 7
Tuesday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Group 4th   Doug Gaudin 1
  BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Group 1st   Marilyn O'Neill 7

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Group 2nd   Patricia Lanctot 7
  Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Wednesday BPIG   Mike Macbeth N/A
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Winners Dog   Mike Macbeth N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Macbeth N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Mike Macbeth N/A
Tuesday BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 3rd   Kristen Francis 11
  Winners Dog   Kristen Francis N/A
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Kristen Francis N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Michael Shoreman N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Shoreman N/A
  BPIG   Michael Shoreman N/A
  Group 2nd   Michael Shoreman 10
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Shoreman N/A
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Thursday Winners Dog   Rosemary Shoreman N/A
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 13
  1st Junior Puppy Dog Class   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Wednesday Best Puppy In Show   Michael Woods (Dr) N/A
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  BPIG   Michael Woods (Dr) N/A
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 15
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Leyda Perez (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Leyda Perez N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Leyda Perez N/A
Saturday Winners Dog   Rony Doedijns (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Rony Doedijns N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Rony Doedijns N/A
Friday Reserve Winners Dog   Larry Kereluke N/A
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Larry Kereluke N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Valerie Gervais N/A
  BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  BPIG   Neil Graves N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Basset Hound Club of Canada June 06 to June 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By