Ch Dreamhund's Life Of Riley
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Diane & David Horvat
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 27 32 25 22 19
Group Ranking: 335 383 329 275 184
All Breed Ranking: 2487 2881 2498 2200 1456

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   13
Win Record - 2019
Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 1
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 10 to August 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Daniel Kwee 6

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 2 (0-0-3-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 1 (0-0-2-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Jeremy Browne N/A
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 1

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Carlos Navarro Seemann N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 30 43 43 42 49
Group Ranking: 387 501 489 475 596
All Breed Ranking: 3003 3875 3723 3596 4467

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   13
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 8 (2-3-3-1)
Saturday Select Dog   Ole Nielsen N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 4 (0-2-3-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Elaine Whitney N/A
  Select Dog   Raymond Yurick N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Open Dog Class   Brian Taylor N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Roberta Parish 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Roberta Parish (2-0-0-0)
  Reserve Winners Dog   Mike Macbeth N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 58 56 53 N/A N/A
Group Ranking: 631 625 601 N/A N/A
All Breed Ranking: 5001 4966 4722 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Open Dog Class   Jacqueline Stacy N/A
  Winners Dog   Jacqueline Stacy (3-4-2-0)
Friday 1st Open Dog Class   William (Bill) Shelton N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 2

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Winners Dog   Anna Hewson (2-4-2-1)
Saturday Best Baby Puppy In Group   Richard Paquette N/A
  1st Open Dog Class   Richard Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Winners Dog   Richard Paquette (1-3-2-1)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Jose Antonio Molina Ortiz N/A
  Winners Dog   Jose Antonio Molina Ortiz (2-2-1-0)
Saturday BPIG   Yvonne Savard N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Yvonne Savard N/A
  Best Of Winners   Yvonne Savard (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Winners Dog   Yvonne Savard (2-1-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 2nd Junior Puppy Dog Class   Carol Spritzer N/A
  Reserve Winners Dog   Carol Spritzer N/A
Sunday 2nd Junior Puppy Dog Class   Randy Garren N/A
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   Richard Hilderman (Dr) N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Carol Reisman N/A
  Reserve Winners Dog   Carol Reisman N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Patricia Taylor N/A
Saturday 2nd 3-6 Month Dog Class   Sharon Derrick N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd 3-6 Month Dog Class   Fernando Da Costa Maia N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Juan Miranda Saucedo N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By