Gr Champion Alacrity n McCartney Celia
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Leah - (Female)
Owner: Glen Fletcher; Kevin Hobbs; Jenny McCartney
Breeder: Glen Fletcher, Kevin Hobbs, Jenny McCartney
Conformation Handler: Kevin Hobbs
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 4 3 4 3
Group Ranking: 23 29 25 24 17
All Breed Ranking: 185 195 187 181 140

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 10 1 2   0 0 0 0 0   402
Win Record - 2019
Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Glenda Goller 15
  Best Of Breed   Glenda Goller 0
Saturday Best Of Opposite Sex   Maria Del Rocio Nadal N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Gutenberg Soares 21
  Best Of Breed   Gutenberg Soares 4 (0-2-0-3)
Sunday Group 1st   Yvonne Savard 21
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (0-3-0-2)
Saturday Group 1st   Derrick Seow 30
  Best Of Breed   Derrick Seow 5 (0-2-0-4)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Jeremy Browne N/A
  Select Bitch   Leyda Perez N/A

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 5
  Group 2nd   Guy Jeavons 4
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 2nd   Terry Carter 10
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Roger Hartinger 13
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1 (0-0-1-1)
Friday Group 1st   Lee Anne Bateman 12
  Group 1st   Paula Hartinger 14
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (0-0-1-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Jeffery Bazell N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nelson Huber N/A
Friday Group 4th   Jos De Cuyper 73
  Best Of Breed   Jos De Cuyper 18 (4-9-0-6)

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Donna Conod 23
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (1-0-1-1)
Sunday Select Bitch   Wendy Maisey N/A
Saturday Group 2nd   Doris Willis 15
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Luis Pinto Teixeira N/A
Saturday Select Bitch   Denys Janssen N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Felipe Baeza Xacur 2 (0-0-0-3)
Saturday Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 2 (0-1-0-2)

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Branislav Rajic 18
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 6 (1-3-0-3)
Saturday Select Bitch   Lee Steeves N/A
  Select Bitch   Victoria Thomas N/A
Friday Group 3rd   Doug Windsor 21
  Best Of Breed   Doug Windsor 6 (1-3-1-2)
  Best Of Breed   Wendy Schira 6 (1-3-1-2)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 6 (1-1-1-4)
Saturday Group 2nd   Gerardo Paolucci 30
  Best Of Breed   Gerardo Paolucci 6 (1-1-1-4)

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 9 (2-3-0-5)
Friday Select Bitch   Donald Mahoney N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 4 (1-1-1-2)
Saturday Select Bitch   Judith Shurb N/A
Friday Group 2nd   Anna Hewson 18
  Best Of Breed   Anna Hewson 1 (1-0-0-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Carlos Navarro Seemann N/A
Friday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 30
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6 (1-2-1-3)
Thursday Select Bitch   Pierre Talbot N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 37 37 37 35 34
All Breed Ranking: 306 302 323 310 286

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 4 1   0 0 0 0 3   339
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Wendy Paquette N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Paul Stanton 40
  Best Of Breed   Paul Stanton 7 (1-2-2-3)
Friday Best Of Breed   Jeffrey Pepper 3 (0-2-0-2)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 5

Show Date
Great Lakes Whippet Club October 27 to October 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Joan Goldstein N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Sean Shields N/A
Saturday Best Of Breed   Edd Bivin 8 (2-1-1-5)

Show Date
Whippet Club Of Eastern Canada August 26 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Mashford 24

Show Date
Ontario Sighthound Association August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Buchanan 22

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sandra Mashford 15
  Best Of Breed   Rui Oliveira 5
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 20
Saturday Group 3rd   Alejandro Rojas Sanchez 85
  Best Of Breed   Rosalind Kramer 19
Friday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 13

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 2 (2-0-0-1)
Saturday Group 3rd   Mary White 17
  Best Of Breed   Mary White 3 (3-0-0-1)

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 6

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Bitch   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-1-0-1)

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rodi Hubenthal 33
  Best Of Breed   Rodi Hubenthal 7
Saturday Group 2nd   Doris Willis 21
  Best Of Breed   Doris Willis 2

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michael Hill N/A
Friday Group 3rd   Karsten Kaemling 11
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3 (1-0-0-3)

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Guillermo Carrillo N/A
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva 8 (2-1-1-5)
Friday Best Owner Handled In Group   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 5 (2-0-0-4)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 30 32 30 39 45
All Breed Ranking: 213 225 224 304 353

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 5 6 2   1 0 0 0 2   450
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Bruce Owen 33
  Best Of Breed   Bruce Owen 5 (2-2-0-2)
Thursday Best Of Breed   Allan Pepper 6 (2-2-0-3)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 10 (2-4-0-5)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Sean Shields 13
  Best Of Breed   Sean Shields 3 (2-1-0-1)

Show Date
All Hound Club Of Ontario October 29 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Erin Brown 103
  Best Of Breed   Erin Brown 9

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Raymond Yurick N/A
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 4 (0-3-0-2)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ramon Acasuso Signoret 18
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Virginia Lyne 13
  Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Virginia Lyne 2 (0-2-0-1)
Saturday Group 2nd   Michel Bouchard 16
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 14
  Best Of Breed   Michel Bouchard 2 (1-1-0-1)
  Best Owner Handled In Group   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Ray Smith 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   William Gunn 2 (1-1-0-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Hans van den Berg 15
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Kerrie Reeder 15
  Group 3rd   Robert Whitney 12
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jose Antonio Molina Ortiz 14
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 3rd   Yvonne Savard 8
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Manuel Queijeiro 57
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 5

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 04 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sean Shields 4

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Bill Walkey 16
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Bill Walkey 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dianne Miller 15
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 24
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4
Friday Reserve Best In Show   Guy Jeavons N/A
  Group 1st   Guy Jeavons 20
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 5 (0-4-0-2)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Walsh 6 (1-1-0-5)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 2 (0-1-0-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Juan Miranda Saucedo N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 1 (0-0-0-2)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 9 10 30 N/A
Group Ranking: 58 84 101 218 N/A
All Breed Ranking: 512 754 819 1766 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 1 2   0 0 0 0 0   172
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  Group 2nd   Guy Jeavons 34
  BPIG   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 10 (2-3-0-6)
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Puppy In Show   Per Kristian Andersen N/A
  Group 2nd   Per Kristian Andersen 30
  BPIG   Per Kristian Andersen N/A
  Best Of Breed   Per Kristian Andersen 11 (4-3-0-5)
  Best Puppy In Breed   Per Kristian Andersen N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Select Bitch   Kim Meredith-Cavanna N/A
Saturday Select Bitch   Sulie Greendale-Paveza N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 3 (0-2-0-2)
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Paula Hartinger 14
  BPIG   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Michael Leonard 59
  BPIG   Michael Leonard N/A
  Best Of Breed   Michael Leonard 5

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Select Bitch   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bonnie Linnell Clarke 21
  BPIG   Bonnie Linnell Clarke N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Winners Bitch   Bonnie Linnell Clarke (0-1-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   William Gunn N/A
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
Friday Group 4th   Maida Puterman 11
  BPIG   Maida Puterman N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Maida Puterman N/A
  Best Of Breed   Maida Puterman 1 (0-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Maida Puterman N/A
  Winners Bitch   Maida Puterman (0-2-0-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Luis Pinto Teixeira N/A
Saturday BPIG   Michael Lanctot N/A
Friday BPIG   Christian Molina Galvez (Dr) N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Nicholas De Bedout N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Nicholas De Bedout N/A
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
  Winners Bitch   Nicholas De Bedout (0-1-1-3)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Guy Jeavons N/A
  Best Of Winners   Guy Jeavons (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Winners Bitch   Guy Jeavons (1-2-0-1)
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Winners   Mark Houston-McMillan (2-2-0-2)
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Winners Bitch   Mark Houston-McMillan (2-2-0-2)

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Mel Saranchuk N/A
  Best Baby Puppy In Group   Mel Saranchuk N/A
  Best Baby Puppy In Group   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st 3-6 Month Bitch Class   Fabio Amorim N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By