GCh Brynmill Bets Are In
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Wager - (Male)
Owner: June Fraser and Lynda Scott
Breeder: Owners
Conformation Handler: Shannon Scheer
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 59 54 52 50 48
All Breed Ranking: 533 517 489 461 418

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 4 4   0 0 0 0 1   179
Win Record - 2019
Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Yates 4 (2-1-1-1)
Sunday Group 4th   Betty-Anne Stenmark 62
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4 (1-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Joanne Paulk 4 (1-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Raymundo Lo 4 (1-2-1-1)

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Dan Ericsson 3 (0-2-1-1)

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 3rd   Ainslie Mills 8
  Group 2nd   Donna Conod 9
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 6
  Group 4th   Barbara Heal 6
Friday Group 2nd   Richard Lopaschuk 11
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 3rd   Michelle Scott 11

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 3rd   Terry Gains 8
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 25
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 4th   Joe Lobb 18

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 12 12 12 14 13
All Breed Ranking: 137 133 123 133 116

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 8 11 10 3   0 1 0 0 1   749
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 3rd   Jon Cole 30
Friday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 27

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Smith 0
  Group 3rd   William Smith 17
Saturday Best Of Breed   Denise Smith 0
  Group 1st   Denise Smith 22
Friday Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 4th   Eduardo Gazol Patino (Dr) 16
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 21

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 3rd   Robert Whitney 17
Thursday Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim Jr 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Aramis (Joy) Lim Jr 28
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Sandy Alexander 24
Friday Select Dog   Joseph Gregory N/A
Thursday Group 4th   Maribel Sy 20
  Best Of Breed   Maribel Sy 2 (1-1-1-0)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Lanctot 23
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6
Saturday Group 2nd   Michael Hill 27
  Best Of Breed   Michael Hill 6
Friday Group 3rd   Michael Lanctot 23
  Best Of Breed   Michael Lanctot 6

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Peter Machen 9
  Group 2nd   Dianne Miller 10
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 10
  Group 2nd   Mary White 10
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 2nd   Robert Whitney 9
  Group 3rd   Elaine Whitney 8
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Wendy Schira 22
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Doug Windsor 33
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-1-1-0)

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 06 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 18

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kenneth Chuah 3
  Group 2nd   Kenneth Chuah 16
Saturday Best Of Breed   Sharol Candace Way 3
  Group 1st   Sharol Candace Way 29
Friday Best Of Breed   Gopi Krishnan 3
  Group 1st   Gopi Krishnan 26

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Group 1st   Mel Saranchuk 10
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 8

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Select Dog   Roger Hartinger N/A
  BPIG   Roger Hartinger N/A
Saturday Select Dog   Paula Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
Friday Select Dog   Harto Stockmari N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 3 (0-3-1-0)
  BPIG   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Group 3rd   Cesar Gutierrez Perez 37
  Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
Saturday Best Puppy In Show   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3 (0-3-1-0)
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 39
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (0-3-1-0)
  BPIG   James Reynolds N/A
  Group 2nd   James Reynolds 39

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Judi Elford N/A
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Best Of Winners   Rita Walker (1-1-0-0)
  Winners Dog   Rita Walker (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (1-1-0-0)
  BPIG   Rita Walker N/A
  Group 1st   Rita Walker 40
Saturday Best Puppy In Show   Robert Indeglia (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Best Of Winners   Terry Carter (1-1-0-0)
  Winners Dog   Terry Carter (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (1-1-0-0)
  Group 3rd   Terry Carter 35
  BPIG   Terry Carter N/A
Friday Group 1st   Bonnie Derry 44
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
  Winners Dog   Bonnie Derry (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (2-0-0-0)
  BPIG   Bonnie Derry N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Dennis McCoy N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group   John Rowton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By