CAN/AM GCH ROSEWIN'S LEGACY IN TIME
Weimaraner
(Click on breed to view standings)

Call Name: BOSS - (Male)
Owner: Donna Alarie
Breeder: Donna Alarie
Conformation Handler: Michelle Yeadon
Website: https://my-weimaraners.blogspot.ca/
https://weims-boss.blogspot.ca/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 16 16 17 15 13
All Breed Ranking: 71 78 81 71 52

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 6 5 4   0 0 0 0 2   900
Win Record - 2018
Show Date
Victoria City Kennel Club August 10 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 50
  Best Of Breed   Sandra Lex 1

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Starr White 37
  Best Of Breed   Starr White 1 (0-1-1-0)
Sunday Group 2nd   Ricardo Forastieri Gonzales 36
  Best Of Breed   Ricardo Forastieri Gonzales 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Janet Buchanan 46
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 2 (0-0-3-0)
Saturday Group 4th   Gordon Hayburn 14
  Best Of Breed   Riad Katrib Mir (Dr) 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-0-3-0)
Thursday Group 1st   Eugene Phoa 22
  Best Of Breed   Eugene Phoa 1 (0-0-2-0)

Show Date
Sporting Dog Club Of BC July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elliot More 3

Show Date
Sporting Dog Club Of BC [Pointing Show] July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Leta Graham 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 5 (0-2-3-1)
Friday Group 3rd   Joseph Gregory 57
  Best Of Breed   Sandy Alexander 5 (0-2-3-1)
Thursday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 2 (0-0-3-0)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 5

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Ann Hennigan 29
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (0-1-1-0)

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Carlos Capone 52
  Best Of Breed   Carlos Capone 6
Thursday Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (0-1-1-0)

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 4th   Judith Shurb 32
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-0-2-0)
Monday Best Of Breed   David Denis 1 (0-0-2-0)
Sunday Select Dog   Mike Jackman N/A

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Taylor 22
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1
Saturday Group 4th   Heather Langfeld 17
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 33
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 4
Sunday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 4
Saturday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 3rd   Harto Stockmari 56
  Best Of Breed   Harto Stockmari 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 3 (1-2-1-0)

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Francis Smith Moffat 49
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 5
Sunday Group 1st   Sharron Taylor 55
  Best Of Breed   Sharron Taylor 5
Friday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 49
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 4

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Arne Foss 3
Friday BPIG   Francesco Cochetti N/A
  Group 2nd   Francesco Cochetti 49
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 2

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Pedro Gonzalez-Teja N/A
  Group 4th   Pedro Gonzalez-Teja 53
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 8 (1-2-3-3)
  Best Puppy In Breed   Pedro Gonzalez-Teja N/A
  Best Baby Puppy In Group   Danielle Dryburgh N/A
Saturday Best Puppy In Show   Pedro Gonzalez-Teja N/A
  BPIG   Andy Gong N/A
  Best Of Breed   Andy Gong 8 (1-2-3-3)
  Best Puppy In Breed   Andy Gong N/A
Friday Best Puppy In Show   Andy Gong N/A
  Group 2nd   Garry Dryburgh 70
  BPIG   Garry Dryburgh N/A
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 7 (1-1-3-3)
  Best Puppy In Breed   Garry Dryburgh N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 29 29 26 N/A N/A
Group Ranking: 783 777 746 N/A N/A
All Breed Ranking: 4096 4074 3855 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   5
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Karsten Kaemling N/A
  Winners Dog   Karsten Kaemling (2-0-1-4)
  Best Puppy In Breed   Karsten Kaemling N/A
Sunday Winners Dog   Martin Doherty (2-0-1-3)
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Kathleen Anderson-Wulff (2-0-1-4)
  Best Puppy In Breed   Kathleen Anderson-Wulff N/A
Friday Winners Dog   Kathrine Grant (2-0-1-4)
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Roberto Alvarez Marquez N/A
  Winners Dog   Roberto Alvarez Marquez (2-0-1-3)
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 5 (2-0-1-3)
  Best Puppy In Breed   Roberto Alvarez Marquez N/A
Saturday Winners Dog   Lucie Paradis (2-0-1-3)
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis N/A
Friday Winners Dog   Sharon Derrick (2-0-1-3)
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Athanasios Garivaldis (1-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Athanasios Garivaldis N/A
Saturday Winners Dog   Adriana Gaitan Villegas (1-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Adriana Gaitan Villegas N/A
Friday Winners Dog   Vania Haga (Dr) (1-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Vania Haga (Dr) N/A

Show Date
Sporting Dog Club Of British Columbia July 22 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Keith Simmons N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By