MBIS BISS Can Am Ch. Dawin In Hot Pursuit
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Daniel - (Male)
Owner: Linda Campbell
Breeder: Linda Campbell
Handler: Sarah Drake
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 3 3 3 3 3

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
24 5 89 13 3 1   1 0 0 0 1   6343
Win Record - 2015
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Roger Hartinger 221
  Group 1st   Roger Hartinger 19
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1
Saturday Best In Show   Paula Hartinger 238
  Group 1st   Paula Hartinger 17
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 12
  Group 2nd   Ted Fahlgren 11
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bruce Owen 6
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Sunday Group 1st   Wendy Paquette 7
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 6
  Group 2nd   Keven Harris 6
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Keven Harris 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Harold Pybus 9
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 8
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Best In Show   Len Harfield 120
  Group 1st   Len Harfield 12
  Best Of Breed   Len Harfield 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 19
  Best Of Breed   Dianne Miller 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 1st   Brian Taylor 20
  Best Of Breed   Brian Taylor 2 (1-1-1-0)
Friday Group 1st   Philip Wendling 14
  Group 1st   Rick Fehler 15
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-1-1-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Francis Smith Moffat N/A
  Group 1st   James Reynolds 22
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best In Show   James Reynolds 230 *
  Group 1st   Francis Smith Moffat 23
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Jocelyne Gagne 18
  Group 1st   Cheryl Paterson 21
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (1-2-1-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 12
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 1st   Joe Lobb 12
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best In Show   Brenton Wright 180
  Group 1st   Brenton Wright 12
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Thursday Group 1st   Elizardo Valadez 13
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Luiz Ribas Silva 294
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 19
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3
Sunday Group 1st   Carlos Quinones 17
  Best Of Breed   Carlos Quinones 3
Saturday Group 1st   Cec Ringstrom 17
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 4
Friday Group 1st   Luiz Ribas Silva 16
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 3

Show Date
Club VI Ontario August 23 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michelle Scott 74
  Best Of Breed   Michelle Scott 2

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lucie Paradis 59
  Best Of Breed   Lucie Paradis 3
Saturday Group 1st   Marion Postgate 64
  Best Of Breed   Marion Postgate 3
Friday Group 1st   Karl Erik Johansson 65
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 3

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jean-Paul Kerihuel 23
  Best Of Breed   Jean-Paul Kerihuel 0
Saturday Group 1st   Rita Biddle 24
  Best Of Breed   Rita Biddle 0
Friday Group 2nd   Silvana Terezinha Bottini 16
  Best Of Breed   Silvana Terezinha Bottini 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Michel Bouchard 18
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Wednesday Group 1st   Patricia Lanctot 23
  Group 2nd   Michael Lanctot 14
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-1-1-1)
Tuesday Group 1st   Kristen Francis 20
  Group 1st   Mike Macbeth 19
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Morley Thornton 10
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
Saturday Reserve Best In Show   Linda More N/A
  Group 1st   Ramune Kazlauskaite 12
  Best Of Breed   Ramune Kazlauskaite 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Rosemary Shoreman 103
  Group 1st   Michael Shoreman 5
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Thursday Best In Show   Mike Jackman 143
  Best In Show   Michael Shoreman 139
  Group 1st   Rosemary Shoreman 8
  Group 1st   David Paterson 7
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   David Paterson 0
Wednesday Group 1st   Michael Woods (Dr) 10
  Group 1st   Mike Jackman 9
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Chris Graham 164
  Group 1st   James Ham 13
  Best Of Breed   James Ham 3
Tuesday Best In Show   Franklin Van der Spuy 185
  Group 1st   Franklin Van der Spuy 14
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 2
Monday Best In Show   Alex Yu-Feng Zee 170
  Group 1st   Alex Yu-Feng Zee 18
  Group 1st   Chris Graham 16
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 4
  Best Of Breed   Chris Graham 3

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 18
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
Saturday Best In Show   Avery Gaudin 199
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 20
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
Friday Group 1st   Avery Gaudin 18
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Gelinas 136
  Group 1st   Michael Gelinas 10
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 1st   Sandy Gelinas 8
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Friday Group 3rd   Paul Odenkirchen 2
  Group 1st   David Eadie 7
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Best Of Breed   David Eadie 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Geraldine Taylor 11
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 11
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 2 (0-2-1-0)
Friday Group 1st   Avery Gaudin 13
  Group 1st   Doug Gaudin 12
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (0-2-1-0)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sylvie Desserne 15
  Best Of Breed   Sylvie Desserne 0
Saturday Group 1st   John Rowton 23
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Group 1st   David Eadie 13
  Best Of Breed   David Eadie 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ainslie Mills 96
  Best In Show   Terry Carter 96
  Group 1st   Ainslie Mills 11
  Group 1st   Terry Carter 11
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1
  Best Of Breed   Terry Carter 1
Saturday Group 1st   Rosemary Shoreman 11
  Group 1st   Michael Shoreman 13
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2
  Best Of Breed   Michael Shoreman 2

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 11 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Taylor 14
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Taylor N/A
  Group 1st   Guy Jeavons 15
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Group 1st   Michael Lanctot 10
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Thursday Best In Show   Patricia Lanctot 157
  Reserve Best In Show   Phyllis Pancel N/A
  Group 1st   Phyllis Pancel 16
  Group 1st   Patricia Lanctot 14
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 327
  Group 1st   Betty Leininger 28
  Best Of Breed   Betty Leininger 4
Sunday Best In Show   Betty-Anne Stenmark 510
  Group 1st   Ann Hearn 31
  Best Of Breed   Ann Hearn 4
Saturday Group 2nd   Joan Goldstein 24
  Best Of Breed   Joan Goldstein 4
Friday Best In Show   Dana Cline 469
  Group 1st   Carolyn Cederman 32
  Best Of Breed   Carolyn Cederman 4

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Brian Taylor 11
  Best Of Breed   Brian Taylor 2 (1-1-1-0)
Saturday Best In Show   Linda Kraft 167 *
  Group 1st   Ray Smith 12
  Best Of Breed   Ray Smith 2 (1-1-1-0)
Friday Group 1st   Linda Kraft 15
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-1-1-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 24
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 34
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3 (2-1-1-0)
Friday Best In Show   Olga Gagne 174 *
  Group 1st   Olga Gagne 27
  Best Of Breed   Olga Gagne 3 (2-1-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 10
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 1st   Mike Jackman 18
  Best Of Breed   Mike Jackman 3 (1-2-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Michael Lanctot N/A
  Group 1st   Michael Lanctot 17
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (1-1-1-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Francis Smith Moffat 273 *
  Group 1st   Francis Smith Moffat 22
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
Saturday Group 1st   Mavis McClintock 25
  Best Of Breed   Mavis McClintock 1 (1-0-1-0)
Friday Group 1st   Katelon Bajona-Fox 12
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 2 (0-2-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thomas Nesbitt 5
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Group 3rd   David Swartwood 12
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Best In Show   Robert Whitney 84
  Group 1st   Elaine Whitney 17
  Group 1st   Robert Whitney 16
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ole Nielsen 18
  Best Of Breed   Alan Ewles 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2 (0-2-1-0)
Sunday Group 1st   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 6 (3-3-1-0)
Saturday Group 1st   Janet Lobb 22
  Best Of Breed   Janet Lobb 5 (2-3-1-0)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ed Wild 13
  Group 1st   James Frederiksen 14
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   James Frederiksen 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 1st   Patricia Cruz 13
  Group 1st   Oscar Echandi 13
  Best Of Breed   Patricia Cruz 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Oscar Echandi 2 (0-2-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jacqueline Stacy 18
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 5 (0-4-1-1)
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 18
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5 (0-4-1-1)
Friday Group 1st   Robert Rowbotham 14
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 5 (0-4-1-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Deborah Graffmann 20
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 6
Saturday Group 1st   Geraldine Taylor 20
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 7
Friday Group 1st   William Gunn 16
  Best Of Breed   William Gunn 6

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ron Tolson N/A
Saturday Group 1st   Patricia Taylor 33
  Best Of Breed   Patricia Taylor 10 (2-7-1-1)
Thursday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 33 33 32 30 N/A
Group Ranking: 373 362 347 330 N/A
All Breed Ranking: 3371 3300 3132 2980 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   9
Win Record - 2014
Show Date
Poodle Club of Canada December 13 to December 13, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Opposite In Multi-Breed Specialty   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Poodle Club of Ontario September 13 to September 13, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Coad 5
  Best Of Winners   Michael Coad N/A
  Best Canadian Bred   Michael Coad N/A
  Winners Dog   Michael Coad N/A
  Best In Multi Breed Specialty   Michael Coad N/A
  Best Canadian Bred In Specialty   Michael Coad N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geoff Corish 4

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Joe Walton N/A
Friday BPIG   William Gunn N/A
  BPIG   Mike Macbeth N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By