Ch Crescent's V Raynaire Starting Over
Airedale Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jayde - (Female)
Owner: Shelley Vervoort / Randy Cenerelli
Breeder: Karen Coffey / Charlene Johnson
Handler: Peter Scott
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 2 2
Group Ranking: 45 44 37 40 34
All Breed Ranking: 413 408 379 414 383

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 10 5 7   0 0 0 0 0   226
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Per Kristian Andersen N/A
Saturday Select Bitch   Guy Jeavons N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Guy 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 1 (1-0-0-1)
Friday Group 4th   Mike Jackman 17
  Best Of Breed   Mike Jackman 2 (0-2-0-1)

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 1
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 1
Friday Best Of Breed   Ron Mahon 1

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Julio Rueda N/A
  Select Bitch   Judith Taylor N/A
Sunday Group 4th   Donna Conod 2
  Select Bitch   Javier Ramirez Gomez N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-2-0-1)
Saturday Group 2nd   Judy Horton 6
  Group 2nd   Michael Lanctot 6
  Best Of Breed   Judy Horton 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-2-0-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Stephen Dainard N/A
Saturday Select Bitch   Bruce Fraser N/A
Friday Select Bitch   Glen Stark N/A
  Select Bitch   Allan Pepper N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Hastings 0
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 3rd   Kathrine Grant 7
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Vickie Umpleby 11
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Wednesday Group 2nd   Charles Bett 16
  Group 2nd   Letitia Bett 17
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Pamela Bruce N/A
Saturday Best Of Breed   Loraine Boutwell 3 (1-2-0-1)
Friday Select Bitch   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 3 (1-2-0-1)

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Ray Smith 6
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Wednesday Group 1st   Kathrine Grant 7
  Group 2nd   Richard Paquette 6
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Tuesday Group 3rd   Phyllis Pancel 5
  Group 2nd   Christian Jouanchicot 6
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Christian Jouanchicot 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Peter Machen 5
  Group 2nd   Avery Gaudin 6
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Wednesday Group 1st   Morley Thornton 9
  Group 3rd   Doug Gaudin 10
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Tuesday Group 4th   Alan Bennett 4
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Larry Kereluke 6
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Wednesday Group 4th   Joy Hodgkinson 3
  Group 1st   Rita Walker 7
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Betsy Dale 5
  1st 12-18 Month Bitch Class   Mary White N/A
  1st 12-18 Month Bitch Class   Betsy Dale N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  Winners Bitch   Mary White N/A
  Best Of Breed   Betsy Dale 0
  Winners Bitch   Betsy Dale N/A
Sunday 1st 12-18 Month Bitch Class   Federico Fernandez N/A
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Winners Bitch   Federico Fernandez N/A
Saturday 1st 12-18 Month Bitch Class   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
  Winners Bitch   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Friday Group 4th   Norma Egginton 1
  Group 1st   Melvin Beech 3
  1st 12-18 Month Bitch Class   Norma Egginton N/A
  1st 12-18 Month Bitch Class   Melvin Beech N/A
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Winners Bitch   Norma Egginton N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Winners Bitch   Melvin Beech N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 12
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 14
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Group 1st   Kenneth Chuah 18
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
  Best Of Breed   Jane Parker 0

Show Date
Airedale Terrier Club of Canada [National] May 22 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Nancy Popovich N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Kelly Wood N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Nancy Popovich N/A
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Bill Walkey N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Bitch   Cheryl Myers-Egerton N/A
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Michael Shoreman N/A
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Puppy In Breed   Michael Shoreman N/A
  Winners Bitch   Michael Shoreman N/A
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Morley Thornton N/A
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Puppy In Breed   Morley Thornton N/A
  Winners Bitch   Morley Thornton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By