Ch Talbotrails High Voltage
Pug
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: E. Newman; S. Ouimette; L. Blamey
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 10 9 10 11 20
Group Ranking: 86 87 94 107 218
All Breed Ranking: 620 648 682 822 1661

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 3 4   0 0 0 0 1   148
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Irene Latchford 2
  Group 4th   Judi Elford 1
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Judi Elford 0
Saturday Group 2nd   Anik Primeau 9
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Group 2nd   Francis Smith Moffat 14
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0

Show Date
Pug Dog Club of Ontario October 27 to October 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Edd Bivin 22

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Patricia Lanctot 3
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Dayna Johnston N/A
  Best Of Breed   Dayna Johnston 2 (1-1-1-0)
  Select Dog   Mark Johnston N/A
  Best Puppy In Breed   Dayna Johnston N/A
Sunday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Select Dog   Rita Walker N/A
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 2 (1-1-1-0)
  Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Olga Gagne 5
  BPIG   Olga Gagne N/A
  Group 2nd   Margaret Jones 9
  BPIG   Margaret Jones N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Margaret Jones N/A
Saturday Best Puppy In Show   Allan Pepper N/A
  Group 1st   Allan Pepper 10
  BPIG   Allan Pepper N/A
  Group 4th   Heather Langfeld 3
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Best Puppy In Breed   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
Friday Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  Best Puppy In Breed   Nancy Tibben N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Rita McCarry-Beatie 30
  Best Of Breed   Rita McCarry-Beatie 5 (1-2-3-0)
  Best Puppy In Breed   Rita McCarry-Beatie N/A
Friday Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Sandra Orford 0
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
  Best Puppy In Breed   Sandra Orford N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Terry Stacy N/A
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 3 (3-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Stacy N/A
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4 (3-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Fred Dewsbury N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Select Dog   Ben Wasylyshen N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
  Select Dog   Edgar Bajona N/A
Friday Winners Dog   Michael Gelinas (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Michael Gelinas (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday 1st Senior Puppy Dog Class   Mark Houston-McMillan N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Winners Dog   Mark Houston-McMillan (1-0-2-1)
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Winners Dog   Honey Glendinning (1-0-2-1)
Wednesday 1st Senior Puppy Dog Class   Deirdre McKinnon N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Jon Cole N/A
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Dog   Deirdre McKinnon (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Jon Cole (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Winners Dog   Jon Cole (1-2-1-0)
Tuesday BPIG   Mike Jackman N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Mike Jackman N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 3 (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Mike Jackman (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Winners Dog   Mike Jackman (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Glen Stark 3 (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Glen Stark (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Winners Dog   Glen Stark (1-2-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday 1st Senior Puppy Dog Class   Larry Kereluke N/A
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  Winners Dog   Larry Kereluke (1-3-1-0)
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Winners Dog   Judith Shurb (1-3-1-0)
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Davida Brown N/A
  Best Of Winners   Davida Brown (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Davida Brown N/A
  Winners Dog   Davida Brown (1-3-1-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Judi Elford N/A
  Best Of Winners   Judi Elford (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  Winners Dog   Judi Elford (1-2-1-0)
Thursday 1st Senior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Judith Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Winners   Judith Byrne (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Winners Dog   Judith Byrne (1-2-1-0)
Wednesday 1st Senior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   William Byrne N/A
  Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Winners Dog   Joy Hodgkinson (2-2-0-0)
  Best Of Breed   William Byrne 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   William Byrne (2-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Winners Dog   William Byrne (2-2-0-0)

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Marilyn O'Neill N/A
  BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Saturday Best Of Breed   Joanne Fernall 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Victoria Thomas N/A
  Winners Dog   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Winners Dog   Victoria Thomas N/A
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0
  Best Puppy In Breed   Victoria Thomas N/A
Saturday Winners Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Dog   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
Thursday Group 4th   Thomas Nesbitt 13
  Winners Dog   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Sandra Lex N/A
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By