BBPIS GCH Nexus King in the North
Spaniel (Clumber)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Snow - (Male)
Owner: L. Giguère, N. Beaulé, J.Fankhauser
Breeder: K.Ellman, J. Fankhauser, M. Ellman
Conformation Handler: Laurence Giguère
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 4 4 4 5 5
Group Ranking: 225 222 203 304 210
All Breed Ranking: 1165 1144 1071 1819 1263

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   33
Win Record - 2021
Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Joanne Fernall 2 (0-1-1-1)
  Group 4th   Tempest Deptuch 19

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga August 20 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Robert Rowbotham 2 (0-2-1-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean Delisle 0
Saturday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 37 39 36 31 29
All Breed Ranking: 178 188 176 167 154

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 2 6 4   0 0 0 0 0   575
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 3rd   Sandra Lex 58
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Desmond Murphy 0
Saturday Best Of Breed   Geoff Whitfield 0
Friday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Tim Thomas 0

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Bill Walkey 0
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0

Show Date
Clumber Spaniel Club Of Canada [National] September 08 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Niksa Lemo N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Denise Branch N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 3rd   Elizardo Valadez 35

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 21

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 33
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 3rd   Grant Townsend 26
  Group 1st   Ed Wild 31

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Best Of Breed   Leyda Perez 0
Friday Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Group 4th   Alejandro Rojas Sanchez 23

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Best Of Breed   Francois Bernier 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 0
  Group 4th   Allan Brown 22
Friday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Best Of Breed   Diane Adorno-Legrand 0
  Group 3rd   Diane Adorno-Legrand 23

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 2 (0-2-1-0)

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3
Saturday Best Of Breed   Doris Willis 3
  Best Of Breed   Rick Fehler 3

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky-Alsina 0
  Group 3rd   Carmen Haller 21
  Group 2nd   Patricia Nemirovsky-Alsina 26
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 27

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Sharon Derrick N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Shreve 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Gerardo Paolucci N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Patricia Cummins N/A
  Best Of Breed   Dwain McLean 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Dwain McLean 38

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Guy 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 50
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 1st   Grant Townsend 60

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Laurie Campbell 0
Saturday Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 66
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Winners Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) (1-0-0-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Brian Taylor 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 12 12 14 13 13
Group Ranking: 730 714 828 798 747
All Breed Ranking: 3771 3677 4229 4071 3776

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2018
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Eugene Blake (1-1-2-0)
  Best Of Winners   Eugene Blake (1-1-2-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Eugene Blake N/A
Saturday Winners Dog   Jeffrey Pepper (1-1-2-0)
  Best Of Winners   Jeffrey Pepper (1-1-2-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Jeffrey Pepper N/A
Friday Winners Dog   Michael Leonard (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Michael Leonard (1-1-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Michael Leonard N/A
  Best Of Breed   Michael Leonard 2 (1-1-1-0)

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) (1-0-0-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Juan Miranda Saucedo N/A
  Best Of Opposite Sex   Juan Miranda Saucedo N/A
  Winners Dog   Juan Miranda Saucedo (1-0-0-1)

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rui Oliveira 0
Saturday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Denys Janssen 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Shoreman 1
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 1

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Donna Conod (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Winners Dog   Honey Glendinning (1-0-0-1)

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Dog   Deirdre McKinnon (1-0-0-1)
  BPIG   Deirdre McKinnon N/A
Friday Best Puppy In Breed   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Winners Dog   Jean-Louis Blais (1-0-0-0)

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-0-0-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-0-0-1)

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Winners Dog   Pamela Bruce (1-0-0-0)
Sunday Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Winners Dog   Ed Wild (1-0-0-0)
Saturday Best Baby Puppy In Show   Grant Townsend N/A
  Best Baby Puppy In Group   Grant Townsend N/A

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Stephen Dainard N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By