GCh Amahte's The Legend Continues CGN
Ibizan Hound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Brio - (Male)
Owner: Shayla Ratzlaff and Roberta Hozempa
Breeder: Roberta Hozempa
Handler: Shayla Ratzlaff
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 225 225 215 204 193
All Breed Ranking: 2060 2048 1942 1851 1681

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 2 0   0 0 0 0 0   30
Win Record - 2017
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 2nd   Karsten Kaemling 6
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Fred Dewsbury 6
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 3rd   Donna Conod 5
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 6
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 3rd   Walter Pinsker 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 2
Saturday Best Of Breed   Tanya Stockmari 2

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 78 76 74 71 66
All Breed Ranking: 711 700 660 620 570

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 5 1 3   0 0 0 0 0   118
Win Record - 2016
Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 30
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 0
Thursday Best Of Breed   Steven Evans 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Branislav Rajic 4

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rosemary Shoreman 10
  Group 2nd   Michael Shoreman 10
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Saturday Group 2nd   Darle Heck 11
  Best Of Breed   Darle Heck 1
Friday Best Of Breed   Charles Bett 2
  Group 2nd   Charles Bett 11

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 9
  Group 4th   Jack Ireland 2
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Sunday Group 1st   Valerie Gervais 11
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 12
Saturday Group 4th   Letitia Bett 2
  Group 3rd   Charles Bett 6
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 63 63 60 54 46
All Breed Ranking: 545 543 508 477 433

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 2 6 8   0 0 0 0 0   156
Win Record - 2015
Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 1

Show Date
Ibizan Hound Club of Canada September 06 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 1

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Nesbitt 10
  Group 4th   Lee Anne Bateman 11
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Stephen Dainard 2
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 3rd   Linda Kraft 4
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 4th   Rosemary Shoreman 2
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 3rd   Michael Shoreman 2
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Group 2nd   Russel Fletcher 5
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 3rd   Denise Cornelssen 4
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Group 4th   Christopher Neilson 9
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 7
  Group 3rd   Elaine Whitney 2
Sunday Best Of Breed   Doreen Marsh 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 1st   Doreen Marsh 7
  Group 4th   Grant Townsend 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 1

Show Date
Lakes District Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 4
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 3rd   Carmen Haller 2
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 4th   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 4th   Michael Lanctot N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 67
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 4th   Judith Shurb 11
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 4 4 3 3 3
Group Ranking: 77 75 71 68 62
All Breed Ranking: 613 599 572 526 486

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 6 4   0 0 0 0 0   145
Win Record - 2014
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 14 to November 16, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Melvin Beech 20
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 1
Thursday Best Of Breed   Raymond Yurick 0

Show Date
Ibizan Hound Club of Canada August 02 to August 02, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Arne Foss N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 5
Sunday Best Of Breed   Francine Schwartz 4

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
  Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 6
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 1
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
  Group 2nd   Bruce Owen 8
  Group 2nd   Deborah Graffmann 7

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 4th   Alan Ewles N/A
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 5
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 4th   Janet Lobb 4
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Group 3rd   Honey Glendinning 4

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2

Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Phyllis Pancel 12
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 0
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 12
  Group 3rd   Garry Allan 7
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 2nd   Walter Pinsker 13
  Group 3rd   Bill Walkey 11

Show Date
Battle River Canine Association March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 1
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 1
Friday Best Of Breed   Kent Delaney 1

Show Date
Alberta Kennel Club January 17 to January 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Thora Brown N/A
  Group 3rd   Thora Brown 20
  Best Of Breed   Thora Brown 3

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2013
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christian Gomez 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By