MBIS MBISS BIF Can GCHEx Am GCH UKC CH RiverMist Broxden Make Mynah Double FDX MH CGN
Spaniel (Brittany)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Daniel - (Male)
Owner: Allyson Godfroid and Amy Booth
Breeder: Allyson Godfroid, Amy Rodrigues, Robin Tomasi
Handler: Colin Brownlee
Website: http://www.rivermistbrittanys.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 33 31 28 26 29
All Breed Ranking: 145 139 128 116 124

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 6 4 6   0 0 0 0 1   657
Win Record - 2017
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Hans van den Berg N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Alberto Berrios 2
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Gelinas 24
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 2nd   Elizabeth Gunter 23
  Best Of Breed   William Gunter 0
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Barbara Heal 33
  Group 2nd   Carl Liepmann 31
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Carl Liepmann 0

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 27 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chris Graham 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Sunday Best Of Breed   Ramon Podesta 0
Saturday Best Of Breed   Jeffrey Pepper 0
  Group 4th   David Swartwood 143
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed LTD Breed Show David Swartwood 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Yvonne Savard 21
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 2 (0-2-1-0)
Friday Group 1st   Linda Kraft 22
  Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (0-2-1-0)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 22
  Group 3rd   Heather Langfeld 20
Wednesday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 4th   Thomas Alexander 25
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Tuesday Best Of Breed   Mary White 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Mary White 35
  Select Dog   Rita Walker N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Patricia Lanctot 19
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Thursday Group 4th   Fred Dewsbury 23
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 3rd   Michael Lanctot 21
Wednesday Group 4th   Letitia Bett 19
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Dianne Jovanovic 0
  Group 2nd LTD Breed Show Dianne Jovanovic 55

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 0
  Group 2nd   Tim Thomas 55
Friday Group 2nd   Gordon Hayburn 61
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 18 16 16 18 17
All Breed Ranking: 84 81 80 97 92

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 9 9 10 3   0 0 0 0 0   1072
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 1

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lee Anne Bateman 39
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Group 3rd   Judith Byrne 14
  Best Of Breed   Judith Byrne 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
Saturday Best Of Breed   Sari Brewster Tietjen 0
  Group 2nd   Sari Brewster Tietjen 49
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 3rd   Margaret Jones 36
Friday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 1st   David Swartwood 27
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 11 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 3rd   Darle Heck 13
  Group 2nd   Richard Paquette 20
Sunday Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Group 3rd   Sheila Verhulst 11
  Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 20
Saturday Group 2nd   Ray Smith 20
  Group 3rd   William Gunn 17
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 03 to October 05, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 0
  Group 2nd   Robert Dawson 23
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 25

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
  Group 4th   Deborah Graffmann 21
Saturday Best Of Breed   Mary White 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 1
  Best Of Breed   Joanne Matheson 1
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 1
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Friday Best Of Breed   Sean Shields 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Fernall 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Group 2nd   Dianne Miller 34
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 12 to August 14, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Martin Doherty 16
  Group 1st   Michael Lanctot 24
Wednesday Group 1st   Thomas Nesbitt 22
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 24
Tuesday Best In Show   David Swartwood 99
  Group 2nd   Stephen Dainard 23
  Group 1st   David Swartwood 23
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1
Saturday Best Of Breed   Patricia Cruz 1

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Sunday Best Of Breed   Morley Thornton 1
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 0

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Dwain McLean 0
  Group 2nd   Doris Willis 25
Tuesday Best Of Breed   Jackie Browning 0
  Group 3rd   Jackie Browning 38
Monday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Carol Graham 37
  Group 4th   Jacqueline Rusby 32

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Nesbitt 174
  Group 1st   David Swartwood 45
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Group 4th   Edgar Bajona 35
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Friday Group 1st   Thomas Nesbitt 47
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 3rd   Terry Carter 30
Saturday Group 1st   Robert Indeglia (Dr) 40
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Brittany Spaniel Club Of Canada June 08 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Best Of Breed   Brenda Wilson 1

Show Date
Kent Kennel Klub April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   David Swartwood 26
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Trotter 0
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 06 to February 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Best Of Breed   Levente Miklos (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 3 5 4 4 4
Group Ranking: 103 146 146 137 124
All Breed Ranking: 545 701 694 647 592

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 1   0 0 0 0 0   165
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 1

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 13 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keke Kahn 0
Saturday Best Of Breed   Sari Brewster Tietjen 0
Friday Best Of Breed   Alvin Krause (Dr) 0
  Group 2nd   Alvin Krause (Dr) 48

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Friday Best Of Breed   Eugene Blake 1

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Best Of Breed   Jim Bricknell 0
Friday Best Of Breed   Christian Gomez 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Marjorie Martorella 1

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jose Haro Haro 0
Friday Best Of Breed   Jim Bricknell 1

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 4th   Sandy Alexander 23
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Warner Cespedes Arias 1
Friday Group 3rd   Carlos Quinones 61
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Jocelyne Gagne 6
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 2
Saturday Best Of Breed   Gerard Penta (Dr) 2
Friday Best Of Breed   Ed Wild 2

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 3
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 2
  BPIG   Sandra Anderson N/A
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 2
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  BPIG   Thomas Alexander N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By