BIS BISS BPIS CAN GCH/AM CH Gale of Heavenkingdom, MAOM
Alaskan Malamute
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gale - (Male)
Owner: Stephanie Wilkins, Matias Chamy, Stephanie Cabrera
Breeder: Matias Chamy
Conformation Handler: Stephanie Wilkins
Website: http://www.ironpridemalamutes.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 18 23 20 17 13
All Breed Ranking: 90 139 119 81 52

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 4 8 4 3   0 0 0 0 1   809
Win Record - 2019
Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 18
  Group 2nd   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 6 (1-4-1-1)
  Best Of Breed   Richard Paquette 4 (1-2-1-1)
Wednesday Best In Show   Denise Cornelssen 136 *
  Group 1st   William Byrne 22
  Group 2nd   Ron Mahon 20
  Best Of Breed   William Byrne 5 (1-4-1-0)
  Best Of Breed   Ron Mahon 5 (1-3-1-1)
Tuesday Reserve Best In Show   William Byrne 128
  Group 3rd   Judith Byrne 22
  Group 1st   Denise Cornelssen 27
  Best Of Breed   Judith Byrne 8 (1-5-2-1)
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 10 (1-5-3-2)

Show Date
Alaskan Malamute Club Of Canada [Regional] August 06 to August 06, 2019
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Melody Roth 15

Show Date
Lakehead Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Rowbotham 9
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Group 3rd   Lynn White 7
  Group 2nd   Pamela Bruce 9
  Best Of Breed   Lynn White 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 2nd   John Rowton 7
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 2 (0-1-2-0)
Friday Group 4th   Sean Shields 6
  Best Of Breed   David Kelland 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Sean Shields 2 (0-1-2-0)

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Igor Selimovic 14
  Group 4th   Branislav Rajic 6
  Best Of Breed   Kathryn Young 0
  Best Of Breed   Branislav Rajic 0
Saturday Group 2nd   Philip Wendling 13
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wendy Schira N/A
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 8 (3-4-2-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Grant Townsend 46
  Best Of Breed   Grant Townsend 7 (1-4-2-1)
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 7 (1-5-2-0)
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 4 (1-2-2-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 44
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (0-3-1-0)
Saturday Group 2nd   Carlos Navarro Seemann 50
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 3 (0-3-1-0)
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 42
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-2-1-0)
Thursday Best In Show   Robert Rowbotham 180 *
  Group 1st   Robert Rowbotham 30
  Best Of Breed   Allison Jones (Dr) 2 (0-2-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 40 49 46 45 41
All Breed Ranking: 240 290 280 267 241

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 4 3   0 0 0 0 0   448
Win Record - 2018
Show Date
Alaskan Malamute Club Of Canada [National] December 01 to December 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elliot More (Dr) 95 (2-7-5-3)
  Best Of Breed   Elliot More (Dr) 16 (2-7-5-3)
Saturday Select Dog   Mareth Kipp N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 14 (3-6-4-2)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Nemirovsky de Alsina 0

Show Date
Alaskan Malamute Club Of Canada [Regional] March 10 to March 10, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Beverly Capstick N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Beverly Capstick 45
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 5 (1-2-2-1)
Saturday Select Dog   Michael Hill N/A
  Group 4th LTD Breed Show Jean-Louis Blais 38
  Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Louis Blais 6
Friday Group 2nd   Lynn White 14
  Group 3rd   Judith Taylor 11
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Judith Taylor 2 (1-1-1-0)

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Peter Martin N/A
Saturday Group 3rd   Tony Vandendool 45
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4 (2-2-1-0)
Friday Group 3rd   Stewart Dankner 31
  Group 4th LTD Breed Show Guillermo Carrillo 29
  Best Of Breed LTD Breed Show Guillermo Carrillo 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (2-1-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 35
  Best Of Breed   Margaret Jones 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Brian Taylor 39
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Cheryl Paterson 29
  Group 2nd LTD Breed Show Irene Latchford 23
  Best Of Breed LTD Breed Show Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 7 7 6 6 6
Group Ranking: 319 317 291 278 253
All Breed Ranking: 1850 1838 1734 1651 1502

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   36
Win Record - 2017
Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 1
Saturday Best Of Breed   Carol Gray 1
Friday BPIG   Luis Pinto Teixeira N/A
  Best Of Breed   Stewart Dankner 2

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Virginia Lyne N/A
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Virginia Lyne N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Virginia Lyne (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Virginia Lyne N/A
  Winners Dog   Virginia Lyne (2-1-0-0)
Saturday Best Puppy In Show   Edd Bivin N/A
  BPIG   Edd Bivin N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Edd Bivin N/A
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Edd Bivin N/A
  Best Of Breed   Edd Bivin 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Edd Bivin (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Edd Bivin N/A
  Winners Dog   Edd Bivin (2-1-0-0)
Friday Group 3rd   Sean Shields 28
  BPIG   Sean Shields N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Sean Shields N/A
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Sean Shields N/A
  Best Of Breed   Sean Shields 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Sean Shields (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A
  Winners Dog   Sean Shields (2-1-0-0)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday 1st 3-6 Month Dog Class   Geraldine Taylor N/A
Wednesday Best Baby Puppy In Group   Alan Ewles N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Alan Ewles N/A
Tuesday 1st 3-6 Month Dog Class   Lee Steeves N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By