GCh Timberblac's True Brew
Retriever (Flat-Coated)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dover - (Male)
Owner: Jennifer Martin
Breeder:
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 20 20 18 18 16
Group Ranking: 296 291 277 258 236
All Breed Ranking: 1433 1424 1342 1269 1142

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   52
Win Record - 2017
Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (0-2-3-0)
Saturday Select Dog   Mel Saranchuk N/A
Friday Select Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   France Godbout N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A
Friday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 3 (0-2-1-1)
  Group 3rd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 45
Thursday Best Of Breed   Irene Latchford 3 (0-2-1-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 10 10 9 8
All Breed Ranking: 49 49 50 45 41

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 11 7 6 11   0 0 1 0 2   1587
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Alan Ewles 2 (0-0-2-1)
Wednesday Best Of Breed   Sylvia Barkey 2 (0-0-2-1)
Tuesday Best Of Breed   Paul Pobega 3 (1-0-2-1)

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 27 to December 27, 2016
Day Position   Judge Points
Tuesday Best In Multi Breed Specialty   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 7
  Group 4th   Richard Paquette 27
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 5
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 20

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Saturday Select Dog   Judith Shurb N/A
Friday Best Of Breed   Judi Elford 3 (0-1-2-1)
  Group 4th   Judi Elford 27

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Roger Hartinger 43
  Group 1st   Sandra Lex 41
  Best Of Breed   Roger Hartinger 4 (0-4-1-0)
  Best Of Breed   Sandra Lex 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2 (0-2-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 5

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 32
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Friday Best Of Breed   Leslie Grant 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
Saturday Best Of Breed   Cherie Holmes 0
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Allan Pepper 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 2
  Group 1st   Dana Cline 49
Thursday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Anne Katona 145
  Best Of Breed   Esther Joseph 5
Saturday Group 1st   Sean Shields 160
  Best Of Breed   Michael Looby 5
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 5
  Best In Limited Breeds Show   Anik Primeau N/A
  Best Of Breed   Anik Primeau 4

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 1
  Group 1st   James Reynolds 41
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
Manitoba Sporting Dog Association August 14 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 49
  Best Of Breed   James Reynolds 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 36
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
Saturday Best Of Breed   Mary White 1
  Group 3rd   Mary White 38
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 1
Thursday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   Robert Denis 0
  Group 3rd   Robert Denis 37
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 0
Thursday Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
Friday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 2

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 0
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ann Ingram 1 (0-1-1-0)
Tuesday Best Of Breed   David Kelland 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   David Kelland 37
Monday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 1

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Mary White 100 *
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Group 1st   Mary White 24
  Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Group 4th   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 18
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Lawrence Sinclair 19
  Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
Friday Group 2nd   Melvin Beech 22
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 4th   Joan Beech 20
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 4
  Group 1st   Harold Pybus 20
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 4
  Group 2nd   Kristen Francis 31
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 5
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5
  Group 4th   Mel Saranchuk 18
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 22

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 4th   Robert Whitney 18
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 27
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 2nd   Tempest Deptuch 18
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 36

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Frank Washabaugh 0
  Group 1st   Frank Washabaugh 74
Sunday Best Of Breed   Steven Herman (Dr) 0
  Group 3rd   Steven Herman (Dr) 64
Saturday Group 3rd   Fabio Amorim 67
  Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 0
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Opposite Sex   Cec Ringstrom N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Elizardo Valadez N/A
  Select Dog   Kathrine Grant N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Corinne Walker 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   Sean Shields 35

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 4 (0-1-3-1)
  Group 2nd   Walter Pinsker 44
Friday Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-1-2-1)
  1st Open Dog Class   Shinichi Sonoda N/A
  1st Open Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Shinichi Sonoda 4 (1-1-2-1)
  Winners Dog   Shinichi Sonoda (1-1-2-1)
  Group 1st   Shinichi Sonoda 32
  Best Of Winners   Shinichi Sonoda (1-1-2-1)

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Igor Vygouzov 1
  Group 4th   Pamela Bruce 32
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Sandy Alexander N/A
  1st Open Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-0-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
Saturday Group 4th   Heather Langfeld 43
  Winners Dog   Heather Langfeld (1-0-0-1)
  1st Open Dog Class   Dana Cline N/A
  1st Open Dog Class   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Dana Cline (1-0-0-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By