RBIS GRCHB Vulcan's Bleue at Bayouland
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Mathilda - (Female)
Owner: Caroline Chaput & Leo Hui
Breeder: Leo Hui
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 1 1 N/A
Group Ranking: 4 4 3 2 N/A
All Breed Ranking: 24 32 26 21 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 25 10 4 3   1 0 0 0 1   1558
Win Record - 2021
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Robert Rowbotham 28
  Group 2nd   Robert Whitney 24 (2-1-3-2)
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 22 (1-2-3-2)
  Group 1st   Elaine Whitney 23

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Melody Roth 32
  Best Of Breed   Melody Roth 5
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Group 2nd   Janet Lobb 74 (2-3-2-1)
  Best Of Breed   Janet Lobb 12 (0-6-4-3)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Joe Lobb N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 7 (1-1-4-2)
Sunday Best Of Breed   Pierre Talbot 7 (1-1-4-2)
Saturday Group 3rd   Todd Foley 43
  Best Of Breed   Todd Foley 7 (1-1-3-3)
Friday Group 3rd LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 32
  Group 4th   Thora Brown 35
  Best Of Breed   Thora Brown 9 (4-1-1-4)
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 9 (3-1-2-4)

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Carl Liepmann 37
  Best Of Breed   Carl Liepmann 7 (2-2-1-3)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 8
  Group 1st   Sandy Alexander 41
  Best Of Breed   Sandy Alexander 8
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 8
  Group 1st   Barbara Heal 40
Friday Best Of Breed   Ed Wild 8
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 8
  Group 1st   Ed Wild 34
  Group 1st   Tempest Deptuch 34

Show Date
Nipissing Kennel Club September 23 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Lanctot 7
  Group 1st   Patricia Lanctot 11
Saturday Group 3rd   Shawn Nichols 7
Friday Group 1st   Michael Hill 12
Thursday Group 1st   Rick Fehler 12
  Group 2nd   Joe Lobb 11

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Heal 30
  Group 1st   James Reynolds 31
Saturday Group 1st   Stewart Dankner 33
  Group 1st   Bea Sawka 34
Friday Group 4th   Honey Glendinning 21

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Davor Javor N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Denis Kuzelj N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Michelle Scott N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Jeff Horswell N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 9
  Group 2nd   Joyce Love 60
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Arndt 5
  Group 1st LTD Breed Show Barbara Arndt 46

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Margaret Moran McQuinn 50
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 11 (4-4-3-1)
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 12 (5-4-3-1)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 53
Friday Best Of Breed   Carol Graham 11 (2-5-3-2)
  Group 1st   Carol Graham 52
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Richard Paquette N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Vickie Umpleby 35
  Best Of Opposite Sex   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 4 (1-2-1-1)
Tuesday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Of Opposite Sex   Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga August 20 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 13 (2-8-2-2)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 7 (3-0-3-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 6 (2-1-3-1)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 26

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 30
  Best Of Breed   Michael Lanctot 8
Saturday Group 1st   Starr White 26
  Best Of Breed   Starr White 7
Friday Best Of Opposite Sex   Joyce Love N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Melody Roth 11 (3-7-1-1)
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 15 (4-9-1-2)
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 13 (2-9-1-2)

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Philip Wendling 40
  Best Of Breed   Philip Wendling 6

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Karen Day 6 (2-2-1-2)
  Group 2nd   Karen Day 32
Saturday Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Bea Sawka 7 (3-3-1-1)
  Group 1st   Bea Sawka 39
Friday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 7 (3-3-1-1)
Thursday Best Of Breed   Stewart Dankner 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Stewart Dankner 30

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Allan Brown 25
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (1-1-0-1)
Friday Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 2 (1-1-0-1)
  Group 2nd   Tony Vandendool 20
Wednesday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Janet Lobb 13
Tuesday Reserve Best In Show   Robert Whitney 170 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Heather Langfeld 14
Monday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Joe Lobb 13

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Bea Sawka N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Tony Vandendool N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Ann Felske-Jackman N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandy Gelinas N/A
  Winners Bitch   Sandy Gelinas (6-5-3-1)
Friday Best Puppy In Breed   Starr White N/A
  Best Of Opposite Sex   Starr White N/A
  Winners Bitch   Starr White (6-5-2-1)

Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Winners   Lucie Paradis (Dr) (3-4-1-2)
  Winners Bitch   Lucie Paradis (Dr) (3-4-1-2)
Saturday Reserve Winners Bitch   Jean-Louis Blais N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Donna Conod (4-2-2-1)
Saturday Winners Bitch   Elaine Whitney (4-2-3-1)
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
Friday Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Best Of Winners   Bruce Owen (1-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
  Winners Bitch   Bruce Owen (1-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Bitch   Jocelyne Gagne (1-2-1-0)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Lynn White N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Vivian Maury N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Bitch Class   Sean Shields N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Carol Graham N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Carol Graham N/A
  Best Baby Puppy In Group   Carol Graham N/A
Friday 1st 4-6 Month Bitch Class   Anik Primeau N/A
  Best Baby Puppy In Group   Anik Primeau N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By