RBIS Can GCh/Am Ch Rush's Just Another Werewolf
Retriever (Flat-Coated)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Lupin - (Male)
Owner: Leanne Taylor
Breeder: Linda Brox
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website: https://www.rushretrievers.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 N/A
Group Ranking: 12 10 12 17 N/A
All Breed Ranking: 50 50 49 58 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 15 6 7   0 0 0 0 0   909
Win Record - 2021
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leslie Grant 0
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 22
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (1-0-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Melody Roth 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 4th   Doug Gaudin 42
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 2nd   Thora Brown 48

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Carl Liepmann 0

Show Date
Nipissing Kennel Club September 23 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Lanctot 7
  Group 3rd   Michael Lanctot 12
Saturday Group 1st   Shawn Nichols 14
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 14
Friday Group 2nd   Michael Hill 11
Thursday Group 4th   Rick Fehler 5
  Group 2nd   Joe Lobb 9

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 29
  Group 4th   Douglas Anderson 21
Friday Group 4th   Philip Wendling 20

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denis Kuzelj 18 (7-5-4-3)
  Group 3rd   Denis Kuzelj 100
Friday Select Dog   Jean-Christophe Boulinguez N/A

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Irene Latchford 6
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Sunday Group 1st   Kristen Francis 16
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Group 2nd   Stephen Dainard 16
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-2-1-0)
Thursday Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-2-1-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 2nd   Mike Jackman 30
  Group 2nd   Vickie Umpleby 30
Tuesday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
  Group 2nd   John (Fred) Peddie 31
  Group 2nd   Ann Felske-Jackman 28

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 51
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Group 3rd   Bruce Owen 24

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Tibben 1 (0-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Melody Roth 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Gordon Hayburn 91

Show Date
Ontario Breeders Association July 19 to July 22, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 17
  Group 2nd   Ted Fahlgren 20
Monday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Patricia Taylor 19

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 15
Friday Group 2nd   Shawn Bennett 24
  Group 2nd   Stephen Dainard 25
  Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Thursday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 4th   Stewart Dankner 16

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Wednesday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 42
Tuesday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Monday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 44

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 24 24 22 72 65
All Breed Ranking: 117 117 102 289 274

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   158
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Kristen Francis 56
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 4th   Stephen Dainard 48

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (0-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Judith Taylor 3
Saturday Best Of Breed   Lana Ferguson 2 (0-2-1-0)
Friday Select Dog   Melody Roth N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Pierrette McLean N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 5 (1-2-3-0)
Friday Best Of Breed   Donna Conod 4 (1-3-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Pierre Talbot 1 (0-0-2-0)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vivian Maury 5 (2-1-1-2)
Saturday Select Dog   Shawn Bennett N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 3 (0-1-1-2)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Cherie Holmes N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lana Ferguson 6 (1-4-2-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 7 (2-4-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jo Ann Pavey 5 (1-3-2-0)
  Select Dog LTD Breed Show Jo Ann Pavey N/A
Friday Select Dog   Arne Foss N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Luckhart 5 (1-3-2-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 77 79 76 72 70
All Breed Ranking: 370 388 379 362 348

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 1 0 1 3   0 0 0 0 0   268
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wendy Schira N/A
Saturday Select Dog   Melody Roth N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Garth Gourlay 8

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 11 (1-2-5-4)
Saturday Select Dog   Stewart Dankner N/A
Friday Select Dog   Starr White N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kristen Francis N/A
Saturday Select Dog   Michelle Scott N/A
Friday Best Of Breed   Joanne Fernall 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (0-0-2-0)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-0-1-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Carl Liepmann 8

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 4 (0-2-3-0)
Saturday Best Of Breed   Gary Anderson 4 (0-2-3-0)
Friday Select Dog   Virginia Lyne N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denise Branch 10 (1-5-3-2)
Friday Select Dog   Laurie Campbell N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 3rd   Wendy Schira 14
  Group 4th   Doug Windsor 9
Tuesday Best Of Breed   David Kelland 0
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Derrick Seow N/A

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Melvin Beech 147
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Michelle Scott 32
Saturday Reserve Winners Dog   Ed Wild N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Ed Wild N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Melvin Beech 1
  Group 4th LTD Breed Show Melvin Beech 28
Friday Winners Dog   Stewart Dankner (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Stewart Dankner (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Stewart Dankner N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Winners Dog   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Winners Dog   Robert Rowbotham N/A
  Group 4th   Terry Carter 16

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Valerie Gervais (1-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Valerie Gervais N/A
  Winners Dog   Sylvia Barkey (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (1-0-1-0)
Friday Winners Dog   Rita Walker (1-0-2-0)
  Winners Dog   Richard Lopaschuk (1-0-2-0)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (1-0-2-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Rita Walker N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Gerardo Paolucci N/A
  Best Puppy In Breed   Gerardo Paolucci N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Gerardo Paolucci N/A
Friday Reserve Winners Dog   Patricia Cummins N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Cummins N/A
  Best Puppy In Breed   Dwain McLean N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Patricia Cummins N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Dwain McLean N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Gordon Hayburn N/A
  Best Of Winners   Gordon Hayburn (1-1-2-0)
  Winners Dog   Gordon Hayburn (1-1-2-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Rita Kadike-Skadina N/A
  Reserve Winners Dog   Rita Kadike-Skadina N/A
Friday Best Puppy In Breed   Donald Mahoney N/A
  Winners Dog   Donald Mahoney (2-1-4-0)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Christian Molina Galvez (Dr) N/A
  Reserve Winners Dog LTD Breed Show Christian Molina Galvez (Dr) N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By