GCH Chetcote The Musketeer
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Stylz - (Male)
Owner: Theresa Shepherd and Philippa Smedley
Breeder: Philippa Smedley
Conformation Handler: Theresa Shepherd
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 7 7 7 7 7
Group Ranking: 133 125 119 117 141
All Breed Ranking: 1161 1113 1062 1074 1167

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 3   0 0 0 0 1   65
Win Record - 2018
Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Carol Graham N/A
Saturday Select Dog   Shauna McLauchlan N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Starr White 4
  Best Of Breed   Starr White 2 (0-2-1-0)
Sunday Group 4th   Kathrine Grant 5
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (0-2-1-0)
Saturday Select Dog   Thomas Alexander N/A
  Select Dog   Patricia Taylor N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Anna Hewson 4
  Group 4th   Barbara Arndt 3
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (0-2-1-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 8 (1-2-5-1)
Friday Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-1-1-1)

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 16

Show Date
All Hound Club of Ontario June 01 to June 01, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Claire (Kitty) Steidel 8

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Opposite Sex   Edna Gonzalez-Rubio N/A
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (1-0-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Friday Best Of Breed   Mary White 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Saturday Select Dog   Beverly Capstick N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva 8 (3-3-2-1)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva N/A
  Select Dog   Peter Martin N/A
Friday Best Puppy In Breed   Stewart Dankner N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dana Cline N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 44 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 525 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 4314 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 4 (3-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A
  Best Of Winners   Bruce Owen (3-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Bruce Owen (3-1-1-0)
Thursday 1st Junior Puppy Dog Class   Allan Pepper N/A
  Best Puppy In Breed   Allan Pepper N/A
  Winners Dog   Allan Pepper (3-3-3-0)
Wednesday 1st Junior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
  Best Puppy In Breed   Jeremy Browne N/A
  Winners Dog   Jeremy Browne (1-0-3-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Shawn Nichols N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Gloria Geringer N/A
Friday Winners Dog   Gunnar Nymann (4-0-2-4)

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Jocelyne Gagne N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Jocelyne Gagne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By