GCh Topbrass Lush Gin And Juice
Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Bombay - (Male)
Owner: Sara Bodden
Breeder: Mark Berryman
Conformation Handler: Sara Bodden/Will Alexander
Website: http://www.lushbulldogs.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 5 5 5 5 21
Group Ranking: 79 78 74 73 197
All Breed Ranking: 699 683 656 653 1763

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 5 5   0 0 0 0 0   122
Win Record - 2018
Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rita McCarry-Beatie N/A
Saturday Best Of Breed   Colm Beatie 4 (0-2-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Cherie Holmes N/A
  Best Of Opposite Sex   Joyce Love N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 3
  Group 2nd   Thomas Alexander 4
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 4th   Patricia Taylor N/A
  Group 4th   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Ed Wild 6
  Group 4th   Philip Wendling 4
  Best Of Breed   Sandra Orford 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Philip Wendling 3 (1-2-1-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Dog   Vickie Umpleby N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Mary White 16
  Best Of Breed   Andrea Robins 1 (0-0-1-1)
Friday Group 3rd   Robert Denis 13
  Best Of Breed   Robert Denis 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1 (0-0-1-1)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-1-1-0)
Friday Group 3rd   Michael Gelinas 16
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-1-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Davida Brown 13
  Best Of Breed   Davida Brown 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 3 (0-3-1-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Judi Elford 9
  Best Of Breed   Judi Elford 3 (0-3-1-0)
Thursday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (0-3-1-0)

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Stein 7
  Best Of Breed   Robert Stein 1
Friday Group 3rd   Denise Cornelssen 9
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Cathy Delmar N/A
Friday Best Of Breed   Sean Delmar 1 (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Terry Gains N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Beverly Capstick 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Beverly Capstick N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Diane Fast N/A
  Best Puppy In Breed   Diane Fast N/A
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Patrick Mudge N/A
  Best Of Breed   Patrick Mudge 3 (2-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Patrick Mudge N/A
  Winners Dog   Patrick Mudge (2-0-0-2)
  Select Dog   Andrea Robins N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Dana Cline N/A
  Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
  Best Of Winners   Dana Cline (2-4-0-2)
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Winners Dog   Dana Cline (2-4-0-2)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog LTD Breed Show Mike Macbeth N/A
  Reserve Winners Dog   Wendy Schira N/A
Friday Winners Dog   Michael Leonard (1-1-1-2)
  Best Of Winners   Michael Leonard (1-1-1-2)
  Best Puppy In Breed   Michael Leonard N/A
Thursday Winners Dog   Robert Whitney (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Brian Reid N/A
  Winners Dog   Brian Reid (1-2-2-2)
Thursday 1st Junior Puppy Dog Class   Kim Hamel N/A
  Reserve Winners Dog   Kim Hamel N/A
Wednesday 1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Anderson N/A
  Reserve Winners Dog   Wendy Anderson N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Patrick Mudge N/A
  Reserve Winners Dog   Diane Fast N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Jacqueline Stacy N/A
  Winners Dog   Jacqueline Stacy (2-4-5-1)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Allan Pepper N/A
  Winners Dog   Allan Pepper (2-1-2-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Hans van den Berg N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Hans van den Berg N/A
Saturday 2nd 3-6 Month Dog Class   Terry Berrios N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By