Am. Ch RBIS, Gnd.Ch. Cassius De Akido San
Doberman Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Cassius - (Male)
Owner: Katherine Kew
Breeder: Andrea Laruccia Akido San Dobermanns
Conformation Handler: Katherine Kew
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 14 38 34 N/A N/A
Group Ranking: 80 289 219 N/A N/A
All Breed Ranking: 480 1778 1276 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   96
Win Record - 2021
Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Patricia Lanctot 90

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A
Friday Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 05 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 6 (0-3-2-2)
Saturday Select Dog   Ron Mahon N/A
Friday Select Dog   Lynn White N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   John Constantine-Amodei N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A
Friday Select Dog   Danik Dancause N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 28 28 26 43 40
Group Ranking: 128 127 117 238 218
All Breed Ranking: 878 860 808 1691 1554

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 0   0 0 0 0 0   98
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Trotter N/A
Friday Select Dog   Tony Monk N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 6 (2-1-3-1)
  Group 3rd   William Byrne 63
Saturday Select Dog   Javinder Singh Pawar N/A
Friday Select Dog   Catherine Barlow N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Hans van den Berg N/A
Sunday Select Dog   Arthur Fry N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Yates N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Barbara Heal N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Terry Gains 23
  Select Dog   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 4 (0-1-2-2)
Sunday Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
  Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Wendy Hamilton-Petkau N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Judi Elford N/A
Friday Best Of Breed   Francesco Cochetti 12 (3-5-2-3)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Irene Latchford N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Geraldine Taylor N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A
  Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 5 4 4 4
Group Ranking: 22 23 22 22 18
All Breed Ranking: 106 113 124 117 100

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 7 10 8 3   0 0 0 0 0   939
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Shreve N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nikki Riggsbee N/A
Friday Best Of Breed   Gael Morison 11 (4-3-2-3)
  Group 1st   Gael Morison 81

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Mavis McClintock N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Carol Graham 12
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 21
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (1-0-1-2)
  Best Of Breed   Rick Fehler 3 (1-0-1-2)
  Group 3rd   Bruce Fraser 17
Friday Group 3rd   Sulie Greendale-Paveza 17
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 4 (2-0-1-2)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 7 (3-2-1-2)
  Group 3rd   Linda Kraft 39
Saturday Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (2-1-1-1)

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Group 2nd   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 1st   Rick Fehler 26
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Group 1st   Joy Hodgkinson 23

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Wayne Thompson N/A
  Group 4th   Jacqueline Rusby 37
Saturday Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Judith Byrne 33
Friday Best Of Breed   Tannis Postma 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Group 2nd   Tannis Postma 37

Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   Nancy Popovich 21
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 12
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 2 (2-0-1-0)
  Select Dog   Guy Jeavons N/A
  Group 1st   Cec Ringstrom 22
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Harold Pybus 2 (2-0-1-0)
  Group 2nd   Ainslie Mills 16
  Group 1st   Harold Pybus 22

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Keith Brown 8 (1-2-2-4)
  Group 2nd   Keith Brown 79
Sunday Select Dog   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Of Breed   David Kelland 13 (2-5-3-4)
  Group 2nd   David Kelland 96

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Joe Lobb 8
Sunday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Brenton Wright 20
  Best Of Breed   Brenton Wright 2 (0-1-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tim Doxtater N/A
  Best Of Opposite Sex   Ainslie Mills N/A
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 5 (0-1-2-3)
  Best Of Breed   Ed Wild 6 (0-2-2-3)
  Group 2nd   Vickie Umpleby 19
  Group 2nd   Ed Wild 21
Friday Reserve Best In Show   Rick Fehler 104 (0-3-2-2)
  Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 6 (0-3-2-2)
  Group 1st   Rick Fehler 20

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Cesar Gutierrez Perez N/A
Friday Select Dog   Jack Kilgour N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Edgar Bajona 20
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   David Gilmour N/A
  Group 3rd   Letitia Bett 20
Friday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
  Group 3rd   Glen Stark 28

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Judi Elford N/A
Saturday Group 2nd   Bonnie Derry 61
  Best Of Breed   Bonnie Derry 10 (4-5-1-1)
Friday Select Dog   Rita Walker N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 36 36 36 40 41
Group Ranking: 246 244 251 272 288
All Breed Ranking: 1467 1457 1536 1618 1681

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   50
Win Record - 2017
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Janet Lobb N/A
Saturday Select Dog   Joe Lobb N/A
Friday Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Select Dog   Murray Eason N/A

Show Date
Doberman Pinscher Club Of Manitoba November 11 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Ikuko Nagasako N/A
  Select Dog   Ikuko Nagasako N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Lorna Muir N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Luiz Cabral Costa N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Brenda Wilson N/A
  Best Puppy In Breed   Brenda Wilson N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
Friday Best Puppy In Breed   Erin Brown N/A
  Best Of Breed   Erin Brown 7 (4-1-2-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Cummins N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 4 (0-1-2-2)
Saturday Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Richard Lake N/A
  Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Brenton Wright 4 (0-1-2-2)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (0-0-2-2)
  BPIG   Judy McVeigh N/A
  Best Puppy In Breed   Judy McVeigh N/A
Sunday BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Select Dog   Vickie Umpleby N/A
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
Saturday Select Dog   Katelon Bajona-Fox N/A
  Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A
Friday BPIG   Rick Fehler N/A
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Opposite Sex   Rick Fehler N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Denise Cornelssen N/A
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 6
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Group 4th   Larry Kereluke 18

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 3
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 2
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Nancy Popovich N/A

Show Date
Yukon Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Puppy In Show   Charles Bett N/A
  BPIG   Letitia Bett N/A
  BPIG   Charles Bett N/A
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 2
  BPIG   Peter Machen N/A
  BPIG   Honey Glendinning N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Michelle Scott N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michelle Scott N/A
  Best Baby Puppy In Group   Wayne Thompson N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Darle Heck N/A
  Best Baby Puppy In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Baby Puppy In Group   Darle Heck N/A
  Best Baby Puppy In Group   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Barbara Heal N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Raymundo Lo N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By