GCh Teckelwood Rae's Casper ML
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner:
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 1 1 1
Group Ranking: 42 42 42 44 44
All Breed Ranking: 312 309 291 323 325

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 7 10   0 0 0 0 0   312
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Patricia Trotter N/A
  Best Of Breed   Charles Trotter 3 (0-1-2-1)
Saturday Select Dog   Guy Jeavons N/A
  Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
Friday Select Dog   Linda Kraft N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Virginia Lyne N/A
Saturday Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Select Dog   Yvonne Savard N/A
  Select Dog   Carmen Haller N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   William Byrne N/A
Saturday Group 3rd   Javinder Singh Pawar 26
  Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 7 (0-4-3-1)
Friday Select Dog   Judith Byrne N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Arthur Fry 25
  Best Of Breed   Arthur Fry 9 (1-5-3-1)
Sunday Select Dog   Hans van den Berg N/A
Saturday Select Dog   Eric Liebes N/A
Friday Select Dog   Kathrine Grant N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (0-1-2-1)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (0-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (0-0-2-1)
Friday Group 4th   Cheryl Paterson 13
  Best Of Breed   Susan Quesnel 5 (1-2-2-1)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 5 (1-2-2-1)

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Yvonne Savard N/A
Sunday Select Dog   Ashley Reid N/A
Friday Group 4th   Wayne Thompson 12
  Best Of Breed   Patrick Mudge 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Rowbotham 9
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 4th   Richard Paquette 7
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-1-1)
Friday Group 3rd   Mel Saranchuk 7
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-1-1)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Lariviere 5 (1-2-2-1)
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 5 (1-2-2-1)
Friday Best Of Breed   John Rowton 5 (1-2-2-1)
Thursday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5 (1-2-2-1)

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mel Saranchuk 5
  Group 4th   Lynda Saranchuk 3
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 7
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Joe Lobb N/A
Friday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Edgar Bajona 6
  Group 4th   Terill Udenberg (Dr) 5
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 5
Sunday Group 2nd   Wayne Thompson 10
  Best Of Breed   Yvonne Savard 5
  Best Of Breed   Wayne Thompson 5
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 11
  Best Of Breed   Elaine Whitney 5

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Rita Walker 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (1-1-1-1)

Show Date
Yukon Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Wendy Schira 9
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Saturday Group 4th   Michael Lanctot 17
  Group 4th   Patricia Lanctot 15
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Group 4th   Bruce Fraser 9
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Anna Hewson N/A
Sunday Select Dog   Barbara Heal N/A
Saturday Select Dog   Barbara Arndt N/A
Friday Select Dog   Kim Meredith-Cavanna N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jocelyne Gagne 12
  Best Of Breed   Terry Gains 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Grant Townsend 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Janet Buchanan N/A
Saturday Best Of Breed   Mike Macbeth 3 (0-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 2 (0-2-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (0-2-2-1)
Saturday Select Dog   Robert Dawson N/A
Friday Select Dog   Donnelle Richards N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Judi Elford N/A
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 3 (0-2-2-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (0-3-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 4 (0-3-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Phyllis Pancel N/A
Friday Group 3rd   Brenton Wright 10
  Best Of Breed   Brenton Wright 5 (0-4-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 3

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 3 2 2
Group Ranking: 93 90 92 85 88
All Breed Ranking: 814 792 800 767 774

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 4   0 0 0 0 0   108
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Gael Morison N/A
Friday Select Dog   Nikki Riggsbee N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Carol Graham N/A
Saturday Select Dog   Rick Fehler N/A
  Select Dog   Bruce Fraser N/A
Friday Select Dog   Doug Gaudin N/A
  Select Dog   Sulie Greendale-Paveza N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 3 (0-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-1-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ekarat Sangkunakup N/A
Saturday Select Dog   Ted Fahlgren N/A
Friday Select Dog   James Frederiksen N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 4 (1-1-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Bill Walkey N/A
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (1-1-1-2)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Kilgour 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Denise Smith 2 (1-0-1-1)
Friday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 11
  Group 4th   Eduardo Gazol Patino (Dr) 9
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 2 (1-0-1-1)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 3 (2-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 4 (2-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Francois Bernier 4 (2-1-1-1)
Thursday Best Of Breed   Thora Brown 4 (0-1-1-1)

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Valerie Gervais 6
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 4th   Joy Hodgkinson 6 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (1-1-1-0)

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wayne Thompson N/A
Saturday Select Dog   William Byrne N/A
  Select Dog   Judith Byrne N/A
Friday Group 4th   Linda Kraft 11
  Select Dog   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 3 (0-1-2-1)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Raymond Filburn 4 (0-2-2-1)
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (0-2-2-1)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5 (2-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Keith Brown 4 (1-2-1-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 21 21 21 20 20
Group Ranking: 395 390 371 356 327
All Breed Ranking: 2938 2905 2791 2671 2466

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   15
Win Record - 2016
Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Rick Fehler 15
  Best Of Breed   Rick Fehler 6

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 32 32 32 29 29
Group Ranking: 464 462 445 426 397
All Breed Ranking: 3395 3374 3191 3042 2834

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   9
Win Record - 2015
Show Date
Miniature Dachshund Club of BC July 25 to July 25, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Multi Breed Specialty   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 9

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 16 16 16 16 14
Group Ranking: 326 321 304 293 277
All Breed Ranking: 2527 2485 2370 2258 2104

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   19
Win Record - 2014
Show Date
Miniature Dachshund Club of BC July 26 to July 26, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 14
  Best Of Winners   Judith Shurb N/A
  Winners Dog   Judith Shurb N/A
  Best Opposite In Multi-Breed Specialty   Judith Shurb N/A

Show Date
Western Dachshund Club July 25 to July 25, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Frances Colonna N/A

Show Date
Pacific Kennel Club July 24 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Carmen Haller 5

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By