BISS Am/Can Ch Grandgables Ms Stripey Brown
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Mizzy Brown - (Female)
Owner: Guy Jeavons, Mark Houston-McMillan & Jo Griffith
Breeder: Guy Jeavons & Mark Houston-McMillan
Handler: Hailey Griffith
Website: http://www.grandgables.net/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 12 12 9 9 7
Group Ranking: 262 260 238 227 208
All Breed Ranking: 1969 1951 1825 1742 1620

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   29
Win Record - 2015
Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 14
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Friday Group 4th   Marilyn Foulds 7
  Group 3rd   Heather Langfeld 8
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 9 8 8 8 7
Group Ranking: 228 226 209 198 188
All Breed Ranking: 1836 1803 1714 1627 1520

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 0   0 0 0 0 0   34
Win Record - 2014
Show Date
Victoria County Kennel Club April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 3rd   Len Harfield 20
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Friday Group 1st   Mel Saranchuk 14
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 8 6 8
All Breed Ranking: 64 62 60 56 72

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 17 11 17 6   0 0 1 0 1   1514
Win Record - 2012
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Saturday Group 3rd   Frank Sabella 36
  Best Of Breed   Frank Sabella 4

Show Date
All Hound Club of Ontario October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 54
  Best Of Breed   James Reynolds 5

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 3
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joy Lynne Huntley 42
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 0
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Michael Woods (Dr) 16
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4
Sunday Group 3rd   Mary White 24
  Best Of Breed   Mary White 5
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 21
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4
Friday Group 3rd   James Frederiksen 16
  Best Of Breed   James Frederiksen 2

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 26
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 2nd   Joe Lobb 24
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ron Mahon 199
  Group 1st   Ron Mahon 23
  Best Of Breed   Ron Mahon 2
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 3

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   William Rodriguez Umana 9
  Best Of Breed   William Rodriguez Umana 1
Sunday Group 3rd   Federico Fernandez 12
  Best Of Breed   Federico Fernandez 1
Saturday Group 3rd   William Gunn 7
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Group 3rd   Allan Brown 2
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
Sunday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 0
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
Friday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 0

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brian Taylor 26
  Group 2nd   Joan Beech 22
  Best Of Breed   Joan Beech 4
  Best Of Breed   Brian Taylor 4
Saturday Group 3rd   John Lewington 21
  Group 2nd   Kristen Francis 28
  Best Of Breed   Kristen Francis 3
  Best Of Breed   John Lewington 3
Friday Reserve Best In Show   Dianne Miller N/A
  Group 1st   Jocelyne Gagne 23
  Group 3rd   Barbara Arndt 16
  Best Of Breed   Barbara Arndt 4
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 14 to August 16, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Peter Machen 13
  Group 1st   Ron Mahon 13
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Wednesday Group 1st   Fred Gordon 13
  Group 1st   Morley Thornton 13
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
Tuesday Group 1st   Sandy Alexander 11
  Group 1st   Richard Paquette 10
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Wednesday Group 2nd   Elaine Whitney 10
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 24
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
Saturday Best Of Breed   Benjamin Luxton 1

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Sandra Lex N/A
  Group 1st   Sandra Lex 13
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
Monday Group 3rd   Eugene Phoa 11
  Best Of Breed   Eugene Phoa 1

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sandra Anderson 37
  Best Of Breed   Sandra Anderson 1
Saturday Group 1st   David Eadie 44
  Best Of Breed   David Eadie 1
Friday Best In Show   Thomas Alexander 242
  Group 1st   Thomas Alexander 35
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Show Date
Kawartha Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1
Friday Group 1st   Len Harfield 9
  Group 3rd   Mary White 9
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Ray Smith 6
  Best Of Breed   Ray Smith 1
Wednesday Best Of Breed   William Gunn 1
Tuesday Best Of Breed   Janet Buchanan 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tamas Jakkel (Dr) 23
  Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 6
Saturday Group 4th   Sandra Anderson 18
  Best Of Breed   Sandra Anderson 6
Friday Group 4th   Michael Hill 7
  Best Of Breed   Michael Hill 3
Thursday Group 1st   Lisa Avery 13
  Best Of Breed   Lisa Avery 5
  Best Of Breed   David Eadie 3

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Paterson 3
Saturday Group 2nd   Doug Gaudin 31
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
Friday Group 1st   Avery Gaudin 16
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 12
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 13
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 14
  Best Of Breed   Christopher Neilson 1
Friday Group 2nd   Alan Bennett 12
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Thursday Group 3rd   Peter Machen 13
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Eugene Blake 84
  Best Of Breed   Eugene Blake 4
Saturday Group 2nd   David Miller 98
  Best Of Breed   David Miller 4
Friday Best Of Breed   James Sillers (Dr) 4

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Lynda Saranchuk 13
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Sunday Group 1st   Richard Paquette 10
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Group 3rd   Mel Saranchuk 8
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By