BPIS MBBPIS CKC G-Champion MistyTrails H'dalgos Chido Wey
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Chido - (Male)
Owner: Bev Dorma
Breeder: Bev Dorma
Conformation Handler: Jenna Lostale, Emily Dorma + Team Yeadon
Website: http://www.mistytrails.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 17 20 16 12 17
All Breed Ranking: 100 103 86 74 100

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 9 11 3   0 0 0 0 0   710
Win Record - 2018
Show Date
Victoria City Kennel Club August 10 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Fabricio Pastor 25
  Best Of Breed   Fabricio Pastor 9

Show Date
Glacier View Kennel Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Wayne Thompson 20
  Best Of Breed   Wayne Thompson 5 (1-2-3-0)
Wednesday Group 3rd   Karsten Kaemling 19
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 5 (1-3-1-1)
Tuesday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 22
  Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (1-2-3-0)

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   John Wade 5 (2-2-2-0)
Sunday Group 3rd   Ricardo Forastieri Gonzales 16
  Best Of Breed   Ricardo Forastieri Gonzales 5 (2-2-2-0)
Saturday Group 3rd   Nancy Tibben 10
  Best Of Breed   Nancy Tibben 3 (2-1-1-0)

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marion Postgate 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 3 (1-1-1-1)
Thursday Best Of Opposite Sex   Dianne Ivey N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Elaine Whitney 10
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Ann Hennigan 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Robert Whitney 10
  Group 4th   Lee Anne Bateman 9
  Best Of Breed   Robert Whitney 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (1-2-1-0)

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carlos Capone 39
  Best Of Breed   Carlos Capone 4
Saturday Group 1st   Tempest Deptuch 51
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 9
Friday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mike Jackman 4 (2-1-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 14
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 1st   Carlos Roberto Flaquer Rocha 10
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 0
Friday Group 2nd   Linda Kraft 13
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Larry Kereluke 24
  Group 2nd   Judith Shurb 22
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
Sunday Group 3rd   Bruce Fraser 21
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3
  Best Of Breed   Wendy Maisey 3
Saturday Group 2nd   Guy Jeavons 25
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
  Best Of Breed   Guy Jeavons 3
Friday Group 2nd   Sandra Orford 28
  Group 3rd   Janet Lobb 21
  Best Of Breed   Sandra Orford 3
  Best Of Breed   Joe Lobb 3

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Doug Windsor N/A
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 6 (2-3-2-0)
Saturday Select Dog   Stephen Dainard N/A
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (1-1-2-0)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Gopi Krishnan 17
  Best Of Breed   Gopi Krishnan 5

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Ronnie Natividad 33
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 8

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Aida Rivera Franco 49
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 9

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Paula Hartinger N/A
Saturday Select Dog   Irene Latchford N/A
Friday Select Dog   Roger Hartinger N/A

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 5
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 4

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Cesar Gutierrez Perez N/A
Friday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Edgar Bajona N/A
Saturday Group 2nd   Charles Bett 14
  Best Of Breed   Charles Bett 4 (0-2-3-0)
Friday Group 2nd   Tempest Deptuch 11
  Group 4th   Glen Stark 9 (0-1-3-0)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-1-3-0)
  Best Of Breed   Glen Stark 3 (0-1-3-0)

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Kim Hamel 50
  Best Of Breed   Kim Hamel 9

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 6 (1-2-3-1)
Saturday Select Dog   Andy Gong N/A

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Gains 2
Sunday Group 1st   Geraldine Taylor 23
  Group 3rd   Michael Gelinas 20
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2
Saturday Group 2nd   Susan Quesnel 25
  Best Of Breed   Susan Quesnel 2

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 43 43 41 39 32
Group Ranking: 490 488 456 435 389
All Breed Ranking: 3709 3687 3481 3301 2982

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2017
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Brace In Group   Lucie Paradis N/A
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis N/A
  Select Dog   Lucie Paradis N/A
Saturday Select Dog   Sharon Derrick N/A
Friday Best Brace In Group   Roberto Alvarez Marquez N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Carlos Quinones N/A
  BPIG   Carlos Quinones N/A
  Best Of Breed   Carlos Quinones 7

Show Date
Glacier View Kennel Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Tempest Deptuch N/A
  Winners Dog   Tempest Deptuch (1-2-2-2)
  Best Of Winners   Tempest Deptuch (1-2-2-2)
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
Wednesday Winners Dog   Grant Townsend (1-2-2-2)
  Best Of Winners   Grant Townsend (1-2-2-2)
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
Tuesday Winners Dog   Sandra Orford (1-2-2-1)
  Best Of Winners   Sandra Orford (1-2-2-1)
  Best Puppy In Breed   Sandra Orford N/A

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Terill Udenberg (Dr) (1-3-2-2)
  Best Of Winners   Terill Udenberg (Dr) (1-3-2-2)
Sunday Winners Dog   Jon Cole (1-3-2-2)
  Best Of Winners   Jon Cole (1-3-2-2)
Saturday Winners Dog   Katelon Bajona-Fox (1-3-1-2)
  Best Of Winners   Katelon Bajona-Fox (1-3-1-2)
  Best Puppy In Breed   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club June 17 to June 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Robert Whitney N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Hiroshi Kamisato N/A
  Best Baby Puppy In Group   John Rowton N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Hiroshi Kamisato N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 13, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Baby Puppy In Show   Harold Pybus N/A
  Best Baby Puppy In Group   Harold Pybus N/A
Monday Best Baby Puppy In Group   Rick Fehler N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group   Wendy Schira N/A
  Best Baby Puppy In Group LTD Breed Show Richard Lopaschuk N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Doug Windsor N/A

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Janet Buchanan N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Sandy Alexander N/A

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Michael Hill N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By